Sari la conținut

Poză

Tapiterie, Volan Si Nuca Schimbator De Piele

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
25 răspunsuri la acest topic

#21 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PunctPunctPunct
  • 747 posturi

Postat 14 iulie 2015 - 09:07

Renault currently has a 43.4 percent (fully voting) stake in Nissan, and Nissan holds a 15 percent (non-voting) stake in Renault effectively giving Renault control.
Adica Renault dicteaza si la Renault si la Nissan. Vezi motoare dezvoltate impreuna, vezi platforme dezvoltate impreuna. Nissan a ramas cu Nismo unde dicteaza si unde Renault nu si-a bagat inca coada.
Iar Mercedes a preluat 1.5dci ca ei pur si simplu nu au reusit sa faca un diesel sub 2.2l. Si atunci au luat unul cu traditie si l-au mai ajustat in punctele esentiale cu experienta pe care o au. ;)

#22 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PunctPunctPunct
  • 570 posturi

Postat 14 iulie 2015 - 10:22

@ deus27.

Nu vorbim de SUA.! Cel mai mic motor este de 2000 cmc .Acolo benzina se cumpara la galon nu la litrii! Si sa nu-mi spuneti ca America si Australia au intrat in recesiune! Maine imi cumpar bicicleta. :P

Cat despre motorul de 1,5 DCI!? Afla ca Mercedes a schimbat si injectia!

Haideti sa ne limitam la topicul deschis de moderatorul @Klausi! Va rog sa discutam numai despre aceasta tema.

Sunt foarte interesat de discutiile voastre..piele versus "nepiele".

Editat de mac01, 14 iulie 2015 - 10:46 .

#23 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PunctPunctPunct
  • 747 posturi

Postat 14 iulie 2015 - 11:37

@deus27:
Motorul de 1.5 dci care echipeaza A-klasse are multe modificari chiar fata de 1.5dci de pe QQ si Juke.
Doar un link spre documentare:
http://www.motoring....t-diesels-30245
Unde se specifica clar:
- While Mercedes-Benz engineers insist they redesigned or swapped more than 50 parts in the 1.5-litre, inline engine, the core of the powerplant is the same engine...
- While the Renault version of the engine is now in its sixth generation and mostly sells in single-camshaft, eight-valve form, Mercedes-Benz has fitted it with an all-new 16-valve cylinder-head and a variable-vane turbocharger to produce 80kW of power.
- It will also have 250Nm of torque when it mates to its six-speed manual gearbox, but Mercedes has wound that back to 260Nm when fitted with a seven-speed dual-clutch transmission.
Etc
Totusi, topicul asta era despre piele. Am selectat toate posturile astea si le-am extras din topicul general de J11 care risca sa devina din unul general unul particular. Asa ca - sa revenim la piele.

#24 Ioan76

Ioan76

Advanced Member

• Members
  • PunctPunctPunct
  • 33 posturi

Postat 15 iulie 2015 - 03:58

Personal nu prea pricep ce atât se bate monedă pe Nissan sau Renault sau ... marea parte a mărcilor exceptând unele ultra-scumpe/de nișă care mizează ( încă ) pe "integrare verticală", precum Bentley de ex. - oricum la majoritatea componentelor ( sau cel puțin la cele cu care se "intră în contact" ) producătorul e altul/în altă parte și produce la grămadă pentru un număr destul de mare de firme. :blush:

Iar na - legat de piele strict și după cum am zis Renault-ul avea niște modele cu calitate superbă ( cu genul acela de piele gri ca de pe scaunele de avion ... deși și în industria aeronautică au început bulangii să facă șmecherii ). :(

#25 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PunctPunctPunct
  • 267 posturi

Postat 16 iulie 2015 - 03:35

To be or, not to be?

Eu sper doar ca la J11 sa nu se mai exfolize ca la anteriorul Qashqai J10 si asta ar fi dovada suprema ca avem de-a face cu o îmbunătățire a calitatii. Daca in urmatorii 5ani rezistă, eu sunt multumit, ca la J10 exfolierea a aparut dupa 2 ani.

#26 meglemek

meglemek

Newbie

• Members
  • Punct
  • 8 posturi

Postat 07 decembrie 2015 - 06:08

Dupa ce masina a iesit din garantie, bineinteles ca mi s-a cojit si mie volanul din vinilin, piele ecologica, musama, cum vreti sa-i spuneti.

Numai ca le-am facut o scrisorica celor de la Nissan in care le explicam ca este vorba de un defect de fabricatie si ca trebuie sa mi-l schimbe. Fiind defect de fabricatie au datoria sa ofere garantie pe viata. Pe ideea asta am mers. Initial am primit un refuz politicios de la ei, dupa care m-am indreptat spre OPC-ul de atunci. I-am convins ca am dreptate, dandu-le link-uri spre forumuri din afara, in care mai tuturor posesorilor de astfel de volane li s-au exfoliat minunatiile...deci era vorba de un defect de fabricatie. Inarmati cu argumentele mele, i-au tocat pe cei de la Nissan sa-mi schimbe volanul de 400 euro, desi nu mai eram in garantie.

Raspunsul venit de la Nissan a fost ca fac asta ca un "gest comercial", eu urmand sa platesc doar manopera, adica vreo 50 de lei. Uite asa m-am pricopsit cu un volan nou, dupa vreo 4 ani de utilizare.

Asta e povestea mea. :)

Editat de meglemek, 07 decembrie 2015 - 06:13 .

0 utilizatori citesc acest topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users