Jump to content

Photo

Anvelope vara/iarna

• Please log in to reply
87 replies to this topic

#41 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 26 November 2010 - 09:58 PM

Anvelopele 215/60/16 nu cred ca sunt bune pentru Qashqai!!!.
Trebuie sa fie 215/65/16 sau intradevar 215/60 dar pe 17.
Eu am avut primul contact pe aceasta tema la verificarea ITP de 2 ani.
Se tot holbau la anvelope si la certif. de inmatriculare unde sunt trecute caracteristicile tehnice al anvelopelor cu care trebuie sa fie echipate autoturismul.
Daca caracteristicile tehnice ale anvelopelor sunt peste caracteristicile trecute in certif. de inmatriculare e OK.
Dar daca sunt sub e o problema.Imi explicau de indicii de incarcare si de indici de viteza care trebuie sa nu fie sub cei trecuti in certif. de inmatriculare.

#42 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 26 November 2010 - 10:11 PM

Revin totusi cu o completare.
Indicele de viteza minim pt. QQ este S adica 180 km/h
Indicele de greutate pe roata este 89 adica 580 kg.
Deci teoretic daca caracteristicile anvelopelor sunt mai mari (expl.T, H, sau >89) cred ca e OK.

#43 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 27 November 2010 - 09:43 AM

Ai dreptate cu ITP-ul, am patit-o cu un Peugeot 206. Are jante de 14" si pe stalpul portierei fata tot 14" este inscripionat, doar in certificat era trecut gresit 13". Au facut o adevarata problema din asta. De unde era sa scot eu jante de 13" cand masina nu a avut din fabrica asa ceva?Posted Image

#44 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 11 December 2010 - 12:12 PM

Dupa ninsorile astea, impresii despre cauciucurile de iarna.
Eu inca nu le-am testat pe zapada, doar pe ploaie si lapovita si sunt OK.

#45 richard

richard

Member

• Members
  • PipPip
  • 15 posts

Posted 16 December 2010 - 05:24 PM

Am scos masina azi prin oras (citeste comuna). Ieri a nins toata ziua. Seara a dat si o chiciura. Bineinteles ca dimineata, la -13 grade, pe jos era zapada care peste noapte inghetase.Cum primaria nu a dat cu nimic antiderapant pe strada pe care locuiesc, am avut ocazia sa testez noile Yokohama W.drive. Pot spune ca nu am facut o alegere rea. Si la franare si la accelerare de pe loc se comporta foarte bine. Chiar coborand o panta de aproximativ 8-9 grade cu zapada inghetata masina nu a fugit de fund, ABS-ul intrand in functiune doar o data. Bine si cei de la Nissan au partea lor de "vina": au facut o masina BUNA! Inca nu le-am incercat pe zapada afanata(cauciucurile). Probabil ca urmeaza cat de curand la cat ninge acum.
Numa' bine.

#46 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts
  • Interests:QQ 1.5 dci DPF Acenta 2011

Posted 03 April 2011 - 07:39 PM

Ca viitor proprietar de Acenta 1.5 dci, as dori sa stiu daca sunt mai mult variante pt. roata de rezerva: adica este intreaga, este de dimensiuni reduse, sau se ofera chit remediere pana? Ca de obicei, dealerul iti arata ce are in showroom si spune ca asa sunt toate. Eu am vazut in 2 showroomuri 2 variante diferite (roata normala si roata mare) si am citit pe net ca masinile puredrive vin cu chit de remediere pana, pentru a avea o greutate mai mica si deci un consum mai mic.
Multumesc celor care au bunavointa sa spuna ce au ei in portbagaj...

#47 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 03 April 2011 - 11:30 PM

Ca viitor proprietar de Acenta 1.5 dci, as dori sa stiu daca sunt mai mult variante pt. roata de rezerva: adica este intreaga, este de dimensiuni reduse, sau se ofera chit remediere pana? Ca de obicei, dealerul iti arata ce are in showroom si spune ca asa sunt toate. Eu am vazut in 2 showroomuri 2 variante diferite (roata normala si roata mare) si am citit pe net ca masinile puredrive vin cu chit de remediere pana, pentru a avea o greutate mai mica si deci un consum mai mic.
Multumesc celor care au bunavointa sa spuna ce au ei in portbagaj...

Nu am auzit de vreun QQ cu roata de rezerva de dimensiune normala. Este o roata cu acelasi diametru dar de latime redusa pentru a incapea in spatiul limitat din portbagaj. Treaba cu puredrive e praf in ochi. Masura este pentru economie de bani nu pentru o masina mai verde. Teoretic poti sa-ti pui o roata de dimensiuni normale in porbagaj dar o sa stea presul suspendat pe roata in loc sa se sprijine pe margini. Trebuie sa faci niste improvizatii ca sa mearga OK solutia asta. Nu e imposibil. Succes.
Daca esti din bucuresti te pot ajuta cu o navigatie originala nou-nouta in caz ca nu ai modelul cu asa ceva. Uita-te pe bursa de aici si o sa vezi toate detaliile.

#48 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 04 April 2011 - 03:29 PM

Nu am auzit de vreun QQ cu roata de rezerva de dimensiune normala. Este o roata cu acelasi diametru dar de latime redusa pentru a incapea in spatiul limitat din portbagaj. Treaba cu puredrive e praf in ochi. Masura este pentru economie de bani nu pentru o masina mai verde. Teoretic poti sa-ti pui o roata de dimensiuni normale in porbagaj dar o sa stea presul suspendat pe roata in loc sa se sprijine pe margini. Trebuie sa faci niste improvizatii ca sa mearga OK solutia asta. Nu e imposibil. Succes.
Daca esti din bucuresti te pot ajuta cu o navigatie originala nou-nouta in caz ca nu ai modelul cu asa ceva. Uita-te pe bursa de aici si o sa vezi toate detaliile.

Am intrat in posesia unui mesaj de la Nissan catre toti dealerii, din toate tarile, prin care se precizeaza ca toate masinile comandate dupa 01.04.2011 vor fi dotate cu chit de remediere pana in loc de roata de rezerva. Sigur ca Klausi are dreptate: ii costa mai putin decat roata... Oricum, e bine de stiut despre aceasta modificare. Nissan mai ofera optiunea... cumpararii (!) unei roti de rezerva !!

#49 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 09 May 2011 - 08:17 PM

Are cineva vreun pont privind anvelope de iarna? Caci stiti vorba aia cu omul gospodar care cumpara vara sanie...
Am gasit anvelope pe 17 la preturi de speriat... Eventual second hand...? Are cineva?

#50 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 09 May 2011 - 08:33 PM

Am achizitionat papucei de iarna pt QQ-ul din dotare: MICHELIN LATITUDE Alpin
1buc-499Ron (TVA inclus)
Inca nu au fost incaltate, la ce vreme este afara chiar nu se merita!

De unde le-ai luat? Daca ar fi pastrat pretul, iau si eu!

#51 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 10 May 2011 - 09:50 AM

De unde le-ai luat? Daca ar fi pastrat pretul, iau si eu!

a fost oferta la Caremil Iasi

#52 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 10 June 2011 - 02:51 PM

Am comandat pe site cauciucuri ieftine. Mi le-au adus acasa, ambalate, trimise din Germania. Termenul de livrare a fost de 10 zile dar de fapt le-au adus in 3 zile ! Superpret !! R16 = 317 lei transport international inclus! Mai ieftin ca in talciocul Vitan Barzesti. Sigur ca sunt chinezarii, dar pentru prima ninsoare cred ca m-am aranjat bine. Daca voi avea bani mai multi anul viitor, mai vedem. Oricum, recomand pentru seriozitate, pret si bogatia de oferta cauciucuridirect.ro !

#53 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 11 June 2011 - 02:44 AM

Am comandat pe site cauciucuri ieftine. Mi le-au adus acasa, ambalate, trimise din Germania. Termenul de livrare a fost de 10 zile dar de fapt le-au adus in 3 zile ! Superpret !! R16 = 317 lei transport international inclus! Mai ieftin ca in talciocul Vitan Barzesti. Sigur ca sunt chinezarii, dar pentru prima ninsoare cred ca m-am aranjat bine. Daca voi avea bani mai multi anul viitor, mai vedem. Oricum, recomand pentru seriozitate, pret si bogatia de oferta cauciucuridirect.ro !

Confirm si eu. De la 17" in sus sunt imbatabili. Iar daca le luati pe firma scapati si de tva. Inca o reducere de 24% nu strica deloc. :P

#54 razv22

razv22

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 14 September 2011 - 03:29 PM

salut
de unde ziceai ca din germania ai facut comanda ?
merci

#55 Grinch

Grinch

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 30 posts

Posted 15 September 2011 - 08:03 PM

daca citeai cu 2 post-uri mai inainte vedeai ca omul zicea de unde:P Totusi nu mi se par chilipiruri, cel putin nu la anvelopele cu nume

#56 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 24 September 2011 - 09:41 AM

salut
de unde ziceai ca din germania ai facut comanda ?
merci

de la cauciucuridirect.ro
Dar, dupa ce deja am primit setul, am aflat ca exista la dealerul nissan Focsani o oferta buna: set 4 roti echipate de iarna, noi, calitate, parca 2700RON au spus. Adica vreo 700 pe roata, inclusiv janta.

#57 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 24 September 2011 - 02:52 PM

de la cauciucuridirect.ro
Dar, dupa ce deja am primit setul, am aflat ca exista la dealerul nissan Focsani o oferta buna: set 4 roti echipate de iarna, noi, calitate, parca 2700RON au spus. Adica vreo 700 pe roata, inclusiv janta.

La pretul asta sunt convins ca erau jante de tabla si erau pe 16" nu pe 17".
Nu ca n-ar fi bun pretul. E OK.
La nemtii aia de la 17" in sus se vede diferenta fata de ro. Si subliniez din nou. Pe firma vin fara TVA. Adica 24% reducere din start fata de preturile din ro.

#58 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 06 October 2011 - 04:31 PM

Are cineva 1 janta modelul vechi? Cu 5 spite foarte late (vezi foto)? Please...

#59 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 06 October 2011 - 11:42 PM

Are cineva 1 janta modelul vechi? Cu 5 spite foarte late (vezi foto)? Please...

Vezi ca alea 3 pe care intentionezi sa le cumperi nu au umflaturile alea pe marginea interioara.
Si in afara de asta sunt foarte scumpe. ;)

#60 ronis

ronis

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 07 October 2011 - 02:17 PM

Vezi ca alea 3 pe care intentionezi sa le cumperi nu au umflaturile alea pe marginea interioara.
Si in afara de asta sunt foarte scumpe. ;)

Poza este orientativa. Vreau exact janta originala, modelul dinainte de facelift. Imi trebuie 1, pentru ca s-a fisurat. Celelalte sunt OK, deci prefer sa dau banii pe 1, in loc sa iau la set.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users