Jump to content

Photo

Burduf Planetara

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 23 December 2016 - 05:05 PM

Salutare! A schimbat cineva până acum burduful planetarei dreapta fata, partea spre cutie? Codul de producător primit de la reprezentanta este C97417Y010, am cumpărat după acest cod un burduf spidan 24613, dar la service (reprezentanta serus) surpriza, burduful pare să nu se potrivească (prin observatie de la exterior, nu s-a mai demontat planetara). Mi s-a recomandat să comand original, la preț de peste 300 lei, fata de 90 lei spidanul after market. Vi s-a întâmplat ceva similar, ce mă sfătuiți să fac? 300 si ceva de lei pe un cauciuc mi se pare prea mult.

#2 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 29 December 2016 - 11:50 AM

Am trimis o cerere la Vocea Clientului in care am solicitat dimensiunile burdufului deoarece e dubioasă treaba aceasta cu nepotrivirea unei piese after market și obligarea clientului la achiziționarea uneia de origine la preț exagerat. Voi trimite o scrisoare și la GKN (producătorul mărcii Spidan) poate mă lămuresc ei. Bănuiala mea ar fi că lotul din care face parte mașina mea a primit un alt tip de planetara față de marea masă, este posibil? Oricare ar fi explicația Piața are legi ce trebuie respectate.

Edited by dorelc, 29 December 2016 - 11:57 AM.

#3 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 29 December 2016 - 12:26 PM

dar la service (reprezentanta serus) surpriza, burduful pare să nu se potrivească (prin observatie de la exterior, nu s-a mai demontat planetara)

Nu ochiometric se verifica. Trebuie luat dimensiunea exterioara a oalei unde intra capul planetarei si grosimea planetarei.

Apoi se masoara in comparatie cu diametrul mare si mic al burdufului. Eu cred ca nu au avut chef sa ti-l monteze..nu ca nu s-ar potrivi. Sau poate nu le-a placut faptul ca ai venit tu cu piesa....

Edited by mac01, 29 December 2016 - 12:27 PM.

#4 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 29 December 2016 - 12:49 PM

Am o buna părere despre mecanicul de la Serus Ploiești care a verificat și nu cred că s-ar fi înșelat.

#5 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 03 January 2017 - 11:49 AM

Noutati, a intrat pe fir GKN-ul, se incearca identificarea piesei. Vocea Nissan se lasa asteptata, nu am facut decat sa cer dimensiunile piesei (diametru mic, diametru mare si inaltime). Probabil ca aceste dimensiuni or fi secrete comerciale, brevetate si patentate...

#6 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 86 posts

Posted 10 January 2017 - 09:46 AM

Salut. Eu am schimbat burduful de la planetara partea dreapta. Am comandat la un magazin, pe baza cod motor, din talon si s-a potrivit. Piesa este aftermarket si sa potrivit perfect. Daca nu ai rezolvat problema incerc sa merg la magazinul de unde am luat piesa si sa imi dea codul de aftermarket. burdufurile aftermarket sunt dintr-un material mai rigid(semana cu un plastic maleabil), nu cum sunt cele originale, din cauciuc. Daca esti interesat, astept raspuns. Ceea ce iti spun eu este pentru Nissan cu piese originale. Este posibil la tine(daca masina ai luat-o la mana a 2-a) sa aiba modificari, asta daca a umblat la planetara.

#7 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 20 January 2017 - 12:47 PM

Salut, cred ca am dezlegat misterul, mi-au dat din magazin un alt burduf in cutie de Spidan 24613. Cum am aflat? Am rugat sa se mai dea o comanda si am constatat diferenta, acesta nou este mult mai mare si pare ca s-ar potrivi. Luni sunt in sfarsit programat in service. Nu era foarte urgent deoarece burduful este numai crapat putin, insa am preferat sa circul cu cealalta masina pana il schimb. Multumesc!

Cei de la Vocea clientului m-au contactat intr-un final, dar raspunsul la intrebarea mea (dimensiunile burdufului) tot n-au putut sa mi-l dea. Nu as conta pe ei intr-o problema cu adevarat serioasa.

Edited by dorelc, 20 January 2017 - 12:53 PM.

#8 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 25 January 2017 - 09:12 AM

S-a rezolvat cu burduful, toata confuzia a fost creata de furnizorul care a inversat in cutii burdufurile. O solutie ar ca producatorul sa inscrie codul si pe burduf, nu numai pe cutie.

@Costelino, burduful nu mi s-a parut a fi dintr-un plastic rigid, ci dintr-un cauciuc destul de moale.

Montajul este unul foarte simplu, l-am facut in service autorizat, a durat aprox. 40 de minute si a costat 112 lei.

In concluzie burduful 90 lei, manopera 112 lei,  202 lei toata afacerea.

La reprezentanta burduful ar fi costat vreo 300 lei, manopera vreo 2 ore si ceva (nu stiu de ce), deci tot vreo 300 lei, in total 600 lei. 

Edited by dorelc, 25 January 2017 - 09:25 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users