Jump to content

Photo

Noua Achizitie

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 02 November 2015 - 07:52 AM

Va salut pe toți!

Sunt un proaspat detinator de Nissan Qashqai, model 2011, 110kw, 2.0 dci, 4x4, nivel de echipare Tekna si  doresc sa va salut pe toti membrii acestui forum.

As dori inca de la inceput sa aflu ce fel de revizii se efectueaza la aceasta motorizare(uleiuri motor, cutie de viteze,etc, filtre, etc.) si la ceprioada sau kilometri. Aceasta masina are provenienta Italia si 93.000 km rulati.

Intentionez ca intr-un interval de aproximativ 2 saptamâni sa efectuez o ”scanare” din bară-n bară la un service autorizat NISSAN(cel mai apropiat de mine este la Focșani) si vreau sa cunosc dinainte ce elemente trebuie sa pun seama mai ales până a ajunge la service.

Va multumesc si astept pareri si propuneri.

Attached Files

#2 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 03 November 2015 - 09:21 AM

Salut!

Felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

Eu am aceeasi masina ca si tine, numai ca e din 2009. Si are cutie manuala.

Reviziile (operatiuni si periodicitate) pentru motorul nostru (M9R) le gasesti in documentul atasat. O revizie la reprezentanta costa cam 1600 lei (ulei, filtre ulei, carburant, aer si habitaclu). Daca mai schimbi si lichidul de frana mai adaugi vreo 300 lei. Daca le faci in afara reprezentantei, te costa la jumatate sau chiar mai putin.

Din cate stiu eu, uleiul recomandat este ELF Evolution Fulltech 5W30, vechiul Solaris DPF 5W30, dar inca mai astept un raspuns la intrebarea aceasta (am pus-o pe forum acum ceva timp dar nu s-a raspuns - o sa observi si tu ca acest forum este din pacate cam "amortit"). Filtrele Knecht (sau Mahle - am inteles ca ar fi acelasi lucru si produse in  Austria) sau Mann (astea am inteles ca se produc si in tari mai bananiere).

Un lucru mi se pare ciudat din ce ai spus: nu ai facut o verificare in service Nissan inainte sa o cumperi? O faci abia acum?

In rest...sunt si alti utilizatori mai avansati ca mine pe acest forum care sper sa iti raspunda.

Attached Files

• Attached File  MA.pdf   80.19K   14 downloads

#3 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 16 November 2015 - 03:40 PM

Am revenit pe forum.

Așa cum am spus mai inainte, am efectuat o constatare generala la reprezentanta si concluzia finală ..............masina se prezinta in conditii excelente, fără niciun fel de hibe ascunse(norocos.....................) și sper ca pe viitor sa nu am probleme cu ea, cu toate ca pe acest forum nu este prea multa ”activitate informațională” așa cum se întâmplă pe alte forumuri, unde se discută destul de intens si intr-un timp relativ scurt(a se vedea forumul de pe hyundai tucson- sunt detinator si de un hyundai tucson 2007, 2.0 crdi).

Fiind nou pe acest forum am constatat ca nu sunt prea multi detinatori de motorizarea 2.0 dci, 150cp, cuite automată. De-asemenea constat ca aceasta marca de masina nu prezinta probleme prea mari comparativ cu alte marci.

”Activitaea informatională” este cam deficitară, asadar consider ca trebuie dinamizat forumul pentru a putea afla noi informatii si eventual sfaturi utile.

Mi s-a recomandat de la reprezentanta ca, fiind cutie automată, sa nu fac schimb de ulei la cutia de viteze, deoarece s-au intamplat lucruri de genul acesta in trecut si-apoi au aparut probleme la cei ce au facut acest lucru. Apoi mi s-a recomandat ca reviziile sa le fac fiecare 20.000 km parcursi, in loc de 30.000 km cât recomandă producătorul, iar tipul de ulei pentru motor recomandat pentru aceasta masina sa aiba specificațiile 5W-30 si pentru filtru de particule.........................nu conteaza producatorul. În trecut eu am folosit la Tucsonul meu ulei de motor Mobil1 cu specificațiile de mai sus si a mers foarte bine.

De-asemenea, daca ma poate ajuta cineva sa achizitionez o carcasa de cheie pentru o cheie inteligenta, deoarece a mea are inelul ala de plastic rupt si nu pot sa o pun la siragul de chei. Am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca ei pot sa-mi comande acea carcasa, dar ea vine completa cu tot cu cip si este scumpa...............

Aștept păreri si opinii................................

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users