Jump to content

Photo

Nissan Qashqai 2.0 Tekna

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 AlexBK

AlexBK

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 17 August 2015 - 08:38 PM

Salutare,

Tocmai am achizitionat un Nissan Qashqai 2.0 benzina Tekna af 2010. L-am luat de la un prieten care la randul lui l-a luat nou de la Badsi Nissan. Sunt foarte multumit de masina atat de dotari cat si de cum se "tine" pe sosea cat si pe teren usor accidentat. Nu sunt prea multumit de consum insa stiam la ce ma bag si am mers mai departe, in primul rand pentru ca stiam masina, avea putini km (40k km), este full options si nu in ultimul rand imi place cum arata :)

Stiu ca am ajuns printre pasionati si entuziasti ai marcii si sper sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1. Hartile cu care a venit masina nu contine si Romania si nu sunt updatate. Am vorbit la dealer si mi-au spus ca trebuie comandat un nou card SD insa pretul era in jurul sumei de 200 euro. Mi se pare scump si cam nedrept. Consider ca ar trebui sa ti se ofere update la harti (avand in vedere ca vorbim deun sistem OEM) gratuit daca il soliciti. Pe scurt...ma poate ajuta cineva cu un card cu hartile up to date? Se pot copia? Astept un reply aici sau PM.

2. Vreau sa imi schimb stergatoarele de parbriz pentru ca sunt cam uzate. Am cautat pe net si am gasit ca sunt compatibile pana la modelele fabricate 04.2010. Al meu este din 7.2010. Este vreo modificare la sistemul de prindere sau la aceste stergatoare intre modelul pre-facelift si cel cu facelift?

http://www.pieseauto...1218900744.html

3. Nu stiu de ce insa pe capacul portbagajului nu mai am literele cu "Qashqai". Vreau sa le pun din nou. De unde pot sa le cumpar? Ma poate ajuta cineva aici pe forum cu niste ponturi?

4. As vrea sa instalez DRL-uri in bara. Am intrebat la Nissan insa cele originale sunt undeva la 400 de euro si nu vreau sa dau banii astia. Am inteles ca sunt de la Philips niste DRL-uri compatibile foarte bune. Ce sfaturi imi dati si de unde le-as putea achiziona la un pret bun?

Multumesc!

#2 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 17 August 2015 - 09:51 PM

1. SD-urile nu se pot copia si sa functioneze. Pentru ca hartile sunt facute de Navteq costa bani. La tine e o situatie speciala ca nu ai harta RO, dar daca vechiul proprietar nu s-a plans la vremea respectiva acum e cam tarziu sa-ti ceri drepturile.
3. Literele lipsesc de obicei la masinile revopsite. Costa prea mult ca cineva sa le cumpere in mod special pentru a le lipi.
2 si 4 raman fara raspuns inca

#3 Ioan76

Ioan76

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts

Posted 17 August 2015 - 10:27 PM

3. Nu poți - în mare e o măsură de securitate a producătorilor auto contra tentativelor de piraterie și furt de imagine. :)

#4 AlexBK

AlexBK

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 August 2015 - 09:58 AM

Am inteles. Ceva noutati la punctele 2 si 4? :)

#5 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 21 August 2015 - 10:46 AM

Salut,

Pt led-uri ai mesaj.

Pt stergatoare iti recomand sa iei de la dealer - sunt ok, de calitate si se potrivesc.

Stergatoarele de qashqai nu au lamele schimbabile, se schimba si o parte din brat - nu costa o avere - cred ca sunt undeva la 150 ron maxim.. Nu mai stiu exact.

Pt harta se mai gasesc sd cards - inclusiv la dealeri - se pot negocia preturile. Sau pe ebay poate.

Numai bine!

Edited by cdn, 21 August 2015 - 10:46 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users