Jump to content

Photo

Becuri Led In Locul Celor Originale

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 Jokerul

Jokerul

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 June 2013 - 02:03 PM

A folosit cineva asa ceva?

Attached File  Auto-Car-LED-Fog-Light-H7-68-SMD-LED-Bulb.jpg   28.77K   32 downloads

Edited by Klausi, 11 June 2013 - 09:30 PM.
Am splitat eu topicul si am pus poza identica

#2 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 10 June 2013 - 09:24 AM

Pt faruri e exclus. Becurile cu leduri actuale inca nu ating luminozitatea unuia cu incandescenta.
Daca te opreste garcea iei amenda si poti ramane fara talon. Cand mergi la itp trebuie sa le dai jos si sa pui originale cu incandescenta.

#3 Jokerul

Jokerul

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 11 June 2013 - 05:59 PM

Ce reclama? Voiam sa vorbim pe subiect. Eu am lanterne pe led smd si lumineaza mai tare decat un far de masina. Dar poate tu ai vazut un bec ca acela din link. ms. Daca am suparat, iertare.

#4 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 11 June 2013 - 09:25 PM

Lanterna nu lumineaza mai tare decat un far de masina. Poate e bine focalizata, dar cantitatea de lumina e la cateva poste de cea a unui far.

Raspunsul e simplu:

- un bec H7 55W cu incandescenta are minim 1500-1600 lumeni

- un led 3528 cum sunt cele de pe becul tau abia ating 5 lumeni. 68x5 = 340 lumeni. Ar trebui 300 leduri ca asta si orientate corespunzator ( adica exact focalizate catre oglinda farului ceea ce e imposibil) ca sa lumineze ca un bec chior incandescent.

- un led de putere de 1W care necesita radiator pt racire scoate pe la 50-60 lumeni. Deci ar trebui cca 30 leduri de putere ca sa ajungi la acelasi flux luminos.

Daca era asa simplu - masinile premium ar fi avut toate faruri pe leduri. Poate in cativa ani vor reusi sa egaleze becul cu incandescenta. Pana atunci merg leduri pe spate, semnalizari si DRL-uri unde nu e nevoie de atata flux de lumina. Pe fata - XENON.

#5 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 12 June 2013 - 08:28 AM

Nici eu nu as alege aceste improvizatii led. Am vazut ceva prezentari pe youtube si imprastie lumina de nu se poate...

Iar xenon - din nou aceeasi tema - pe faruri fara lupa nu recomand. Am fost si eu tentat sa trec pe xenon dar m-am razgandit. Doar cu adaptarea farului prin montarea de proiectoare cu lupa in far - am vazut, arata bine, focalizeaza foarte bine. Insa tot improvizatii sunt, neavand si autolevelling si spalator de faruri. Ramane insa singura adaptare foarte ok pt xenon pe far obisnuit, care sa nu deranjeze si sa lumineze cat de cat corect.

PS: pe facelift, unde exista oricum far cu lupa, e si mai usor de montat instalatie xenon. Insa, cum spuneam, nu este decat alta improvizatie, fara kitul complet de autoreglare si spalare faruri.

Edited by cdn, 12 June 2013 - 08:30 AM.

#6 B-24-DINU

B-24-DINU

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 25 August 2013 - 07:25 PM

Intrebarea mea: Daca pui xenon sau orice alt model de bec, oriunde pe masina, mi se duce garantia? Multumesc.

#7 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 26 August 2013 - 11:27 AM

Teoretic nu. Daca insa afectezi instalatia electrica a masinii in urma unor astfel de manopere, da, poti pierde garantia. In mod normal, aceste instalatii xenon nu afecteaza partea electrica, dar trebuie montate de cineva care se pricepe, pt a evita orice risc.

La ITP trebuie demontate - nu se da aviz cu aceste instalatii. 

#8 stefan85

stefan85

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 09 September 2013 - 12:52 PM

Led-urile respective sunt chinezarii de 2 bani jumate, exclus sa le folosesti pe o masina decenta, mai degraba incearca un Osram Nightbraker Plus sau Philips Extreme Power cred ca asa ii zice.

Personal cand vad ca apare ceva nou pe piata, no name, caut repede sa vad daca si marii producatori au asa ceva in oferta, se pare ca NU au.

Singurele becuri pe baza de LED sunt cele pt pozitii de la Philips 6000k le gasesti in Carrefour pe la 60 lei, sunt chiar faine si folosesc 1 singura dioda. Comparativ cu restul de chinezarii se vede calitatea si diferenta de constructie, plecand de la materialele folosite pana la garantia oferita si durata de viata.

#9 Jokerul

Jokerul

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 11 October 2013 - 01:12 PM

Am montat becuri H7 pe faza scurta de la Philips- Extreme Pover. Se vede diferenta de intensitate a luminii, acum sa vad cat va tine filamentul becului.

#10 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 11 October 2013 - 04:40 PM

Aceste becuri tin prin constructia lor mai putin. Ard mai tare, se consuma mai repede. Cred ca pe unele scrie acest lucru.

Da, au intensitate mai mare, dar se ard mult mai des.

Am incercat si eu, au tinut vreo 3-4 luni. Mentionez ca farurile sunt aprinse si ziua.

#11 Jokerul

Jokerul

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 11 October 2013 - 07:18 PM

Ai renuntat la ele? Din cauza pretului piperat sau nu te-au multumit pe deplin?

#12 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 11 October 2013 - 08:25 PM

Am renuntat din cauza duratei scurte de functionare. Ca si lumina se observa o imbunatatire dar nu comparabila cu tehnologia xenon, spre exemplu.

Am incercat si Osram din gama cu intensitate mai mare, aceeasi problema cu durabilitatea. Am revenit la Philips normale si sunt primele care rezista de mai bine de 7-8 luni. Cu farurile curate consider ca lumineaza foarte bine pt halogen. Singura diferenta reala o fac cele xenon, dar cum am mai spus nu as monta pe farurile fara lupa.

#13 Jokerul

Jokerul

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 11 October 2013 - 10:51 PM

Eu am lupa la faruri, tocmai de aceea nu-mi place lumina becurilor cu halogen, nu-i difuzata la fel ca un far cu oglinda ci pare mai slaba ca si intensitate. Cu noile becuri vad bine cu plus. Neavand insa lumini de zi, folosesc farurile nonstop( nu inteleg cum o masina din 2011 nu are asa ceva !). :angry:

#14 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 13 October 2013 - 02:18 PM

Exista LED-uri originale Nissan la reprezentante. Se monteaza in bara, se potrivesc perfect la modelul facelift cum ai tu. Dar probabil costa pe masura.

Poti incerca instalatie xenon aftermarket, avand becuri cu lupa. Cu un reglaj in service al farurilor dupa instalare si mentinerea acestora curate pe cat posibil, nu cred ca vei deranja pe nimeni. Atat ca nu sunt omologate.

#15 Florinspp

Florinspp

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 31 October 2013 - 10:34 PM

DRL uri Phillips

Attached Files

#16 Florinspp

Florinspp

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 02 November 2013 - 01:48 PM

DRL uri originale Nissan costa doar 600€ la reprezentanta.
Cele Phillips cu 4 leduri costa 70€.....

#17 Florinspp

Florinspp

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 06 November 2013 - 01:22 PM

Voila...

Attached Files

#18 mariusdmx

mariusdmx

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 08 November 2013 - 10:06 AM

Vei avea parte doar de faza lunga in ochi din partea celorlalti participanti la trafic, pe care ii vei deranja cu farurile alea. Din fabrica vin cu un scop cu o anumita intensitate. Daca nu vezi bine sa stii ca nu este din cauza becurilor, noi ceilalti vedem foarte ok cu ele.

#19 Florinspp

Florinspp

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 08 November 2013 - 05:32 PM

In poza de mai sus sunt doar pozitile aprinse,stanga led philips,dreapta bec albastru philips pt a se vedea diferenta de culoare.In realitate arata f bine,nu sunt deloc orbitoare,doar lumina alba.Masina are xenoane...

#20 Jokerul

Jokerul

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 08 November 2013 - 07:57 PM

Stanga imaginii sau stanga masinii? Ce faci in Tunisia, vad ca ai numar de Franta...interesanta tara, am fost si eu prin ea...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users