Jump to content

Photo

Opinie obiectiva despre NISSAN X-TRAIL

• Please log in to reply
82 replies to this topic

#81 netcity

netcity

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 37 posts

Posted 05 April 2016 - 11:35 AM

Nu cred că m-am făcut bine înțeles (mea culpa): "cealaltă mașină" cu 450 Nm este de fapt o berlină hatchback germană, o mașină normală dar nu X-Trail.

Cât despre softuning ... în primul rând că nu am auzit de nici un service care să facă asta cu documente în regulă, să garanteze ceva, etc. , așa cum la celelalte mărci există. În plus, eu mai și tractez cu ea rulota (de fapt din aceasă cauză am cumpărat X-Trail-ul), iar această sarcină aduce un spor imens de stress pe cutie. Înainte de X-Trail tractam rulota cu un Suzuki Vitara cu motor de 2000 cmc pe benzină cu cutie manuală. în 1500 de km am prăjit 2 discuri de ambreiaj. Am rezolvat într-un final cu un kit de ambreiaj HD Stage 3 pentru offroad importat de un mare meseriaș în Vitara din US. M-am tot uitat pe net pe la ruși, pe la australieni, etc. ca să îmi fac o idee despre tuning la motor si eventual resoft la CVT, dar se pare că nimeni nu era interesat la acea vreme.  Chiar și așa, "pe persoană fizică" nu am găsit pe nimeni care să fi făcut asta în Romănia măcar odată. 

By he way, percepția sau feeling-ul, sau oricum i-am spune referitor la demaraj, atunci când faci trecerea de la versiunea cu cutie manuală și motor de 173 CP la cel de 150 CP si cutie automată este ca de la Logan la Dacia 1310. Am dat acest exemplu bănuind că toți cunoaștem aceste 2 mașini foarte comune în Romania și nu este exagerat cu nimic. Mașini puturoase cu cutie automată mai există, asta este clar (Octavia îmi vine de ex. acum în minte) dar la aproape 40 000 de Euro nouă ... hmm, nu prea cred. Sunt corect și spun că se face în schimb compensarea la consum, fiind poate cel mai econom SUV al generației lui, chiar cu toată forma de cărămidă-n vânt. La grămada aceia de bani s-a fi impus un mod sport selectabil manual. 

Edited by netcity, 05 April 2016 - 11:36 AM.

#82 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts
  • Interests:Offroad&Camping

Posted 13 April 2017 - 06:02 PM

Salutare tuturor !

Domnilor nu ne-am mai auzit de ceva vreme,

sper ca toata lumea este sanatoasa.

Edited by ady12, 21 April 2017 - 04:12 PM.

#83 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts
  • Interests:Offroad&Camping

Posted 25 April 2021 - 06:22 AM

Bine v-am gasit,

Ce va mai fac Xtrail-urile, pe unde ati mai colindat domnilor?

Tuturor, drumuri bune si numai de bine!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users