Jump to content

Photo

Opinie obiectiva despre NISSAN X-TRAIL

• Please log in to reply
82 replies to this topic

#1 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts
  • Interests:Offroad&Camping

Posted 26 February 2012 - 07:29 PM

Va salut domnilor,

Sunt in negocieri cu cei de la NISSAN pt achizitionarea unui X-TRAIL 2012.
Cei dintre Dvs care deja aveti acest model va rog sa-mi spuneti opinia cat se poate de obiectiv.
Consider cea mai buna opinie/parere venita de la posesorul unui astfel de autoturism.
Multumesc frumos anticipat.

Edited by ady12, 14 January 2015 - 01:54 PM.

#2 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 26 February 2012 - 08:02 PM

ce anume v-ar interesa sa stiti despre x-trail? sunt posesor de x-trail cu aceeasi motorizare pe care vreti sa o achizitionati.
din punctul meu de vedere este o masina cu care nu prea aveti sanse sa ajungeti prea des cu ea prin service, deci fiabilitate ridicata, excelenta pentru drumurile noastre iar aici punem si zapada din ultimile saptamani unde m-am descurcat excelent fara nici cea mai mica problema. la drum lung este fr odihnitoare, se poate face cu ea un soft off road, deci per total o masina pe care puteti sa va bazati oricand.

#3 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 26 February 2012 - 08:27 PM

ce anume v-ar interesa sa stiti despre x-trail? sunt posesor de x-trail cu aceeasi motorizare pe care vreti sa o achizitionati.
din punctul meu de vedere este o masina cu care nu prea aveti sanse sa ajungeti prea des cu ea prin service, deci fiabilitate ridicata, excelenta pentru drumurile noastre iar aici punem si zapada din ultimile saptamani unde m-am descurcat excelent fara nici cea mai mica problema. la drum lung este fr odihnitoare, se poate face cu ea un soft off road, deci per total o masina pe care puteti sa va bazati oricand.

Multumesc pt raspuns!
Din punctul meu de vedere este f.scumpa, si doream sa stiu daca-si merita in totalitate banii ceruti pe ea (31600 euro) la dotarile existente.
Este un 4x4 parerea mea (din exterior vorbind) dedicat 75-80% orasului si drumurilor asfaltate. Apreciez cu tot respectul parerile si opiniile romanilor ce conduc o astfel de masina.

Edited by ady12, 18 February 2015 - 08:12 PM.

#4 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 26 February 2012 - 08:47 PM

acum am inteles ce va trebuie:
nici un suv nu este indicat pentru expeditii, camping-uri, noroaie, etc...fie el nissan, toyota, honda, subaru, etc... sunt masini construite mai mult ptr oras si drumuri forestiere.
eu zic sa va orientati catre ceva mai mare, cu sasiu separat de caroserie fara prea multa electronica (in off road nu este buna electronica multa) pentru a putea beneficia cu adevarat de ceea ce va doriti.
si eu sunt in cautare de Nissan Patrol second hand dupa 2005 tot pentru acelasi lucru pe care-l doriti sa-l faceti si dv.

#5 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 26 February 2012 - 08:57 PM

acum am inteles ce va trebuie:
nici un suv nu este indicat pentru expeditii, camping-uri, noroaie, etc...fie el nissan, toyota, honda, subaru, etc... sunt masini construite mai mult ptr oras si drumuri forestiere.
eu zic sa va orientati catre ceva mai mare, cu sasiu separat de caroserie fara prea multa electronica (in off road nu este buna electronica multa) pentru a putea beneficia cu adevarat de ceea ce va doriti.
si eu sunt in cautare de Nissan Patrol second hand dupa 2005 tot pentru acelasi lucru pe care-l doriti sa-l faceti si dv.

Pacat ca au scos Patrol-ul din fabricatie, intindeam gatul mereu dupa el cand trecea pe langa corturile si campingul nostru.
De cand da caldura (de undeva de la 5 grade cu +) plec in weekend cu familia si amicii mei, la munte, la mare, oriunde ne dorim.
Nu am cumparat niciodata o masina plina de electronica, m-am ferit de acest lucru, X-TRAIL-ul negru asa a fost sa fie deja fabricat.
Doar cu 30000 euro cash sunt dispus sa cumpar acest model, da caldura iar eu Qashqai-ul nu-l mai duc pe teren, e frumos si bun doar pe sosea, si atat...

#6 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 26 February 2012 - 09:04 PM

nu l-au scos din fabricatie. a aparut noul model de patrol 2011 pe care l-au feminizat prea mult si deja arata ca un suv.
oricum pretul la un patrol era mult mai mare.
daca puteti sa obtineti x-trail-ul la banii pe care ii doriti ar fi minunat. dar totusi este un model de varf si aveti cam toate optionalele pe el deci destul de greu sa cred ca dealer-ul va lasa la pret.

#7 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 26 February 2012 - 09:31 PM

De ce nu apare in gama de modele NISSAN si Patrol? Asta da masina de teren.

Edited by ady12, 18 February 2015 - 08:13 PM.

#8 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 26 February 2012 - 10:07 PM

sincer sa-ti spun eu as cumpara oricand x-trail-ul. eu am varianta sport si nu facelift. de data asta l-as lua cu cutie automata si sa aiba motorul diesel de 2.0l dar cu 180 CP. nu-mi place pielea pe scaune deoarece stim fiecare dintre noi ca nu este buna nici vara si nici iarna. imi place plafonul panoramic si acele galerii longitudinale cu lumini in ele pe care eu nu le am. imi place iar noul display de la bord. jantele de 18' nu ma incanta deoarece nu sunt bune decat ptr drumuri asfaltate. eu zic ca pentru un drum de tara prost, un drum de munte cu denivelari medii, trecera unei borduri in oras, o groapa mai adanca, o zapada de 10-15cm, etc, masina isi justifica din plin banii. poate ma repet, dar consider ca pentru expeditii si distractii mari in off road sunt de preferat alte utilaje mai "sanatoase".
si acum sa fim seriosi; sunt multe masini berline ( si aici nu vorbim de calitate premium) care costa aceeasi bani ca suv-ul x-trail.

Edited by mac01, 26 February 2012 - 10:32 PM.

#9 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 26 February 2012 - 10:34 PM

Asa este, sunt berline egale la pret cu X-TRAIL-ul, care nu pot face ceea ce face un SUV.
Imi place f.mult design-ul exterior, emana putere, iar la interior este incapator.
Trapa si luminile de pe capota ma incanta, si tractiunea inteligenta.

Edited by ady12, 10 February 2015 - 12:34 AM.

#10 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 26 February 2012 - 10:41 PM

daca esti din bucuresti si vrei sa ne intalnim ca sa-ti faci o parere mai ampla despre x-trail putem sa ne vedem.
daca esti lamurit de masina din toate punctele de vedere si nu mai este nevoie de alte detalii, atunci sa fie intr-un ceas bun si sper sa obtii pretul care-l doresti.

Edited by mac01, 27 February 2012 - 02:01 AM.

#11 ovi2

ovi2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 27 February 2012 - 02:35 PM

Sunt posesor de X-trail modelul dinainte de actualul facelift. Masina e una ok, onesta, are cam tot ce iti doresti ca si dotari, daca le-ai platit, dar depinde ce asteptari ai de la banii astia care sunt destul de multi. Ca sa lamurim lucrurile masina nu este una premium, nu pot sa iti indic ce anume lipseste dar nu ai in ea acel feeling de premium (sentiment pe care il ai in cele germane in care totul pare mai bine legat si mai compact, dar si preturile sunt putin mai mari). Eu zic ca se simte prea tare o influenta frantuzeasca in ea.

#12 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 27 February 2012 - 03:03 PM

Asa este, sunt berline egale la pret cu X-TRAIL-ul, care nu pot face ceea ce face un SUV.
Imi place f.mult design-ul exterior, emana putere si duritate, iar la interior este incapator.
Trapa si luminile de pe capota ma incanta, tractiunea inteligenta, restul, pt ca doresc culoarea neagra sunt nevoit sa le platesc mai mult.
Cu podeaua intinsa am nevoie sa-mi suporte o pneumatica de aproximativ 100kg (destul de voluminoasa) si un motoras de cativa cai, ceva scule de pescuit, cortul si restu" bere..
Sambata asta am facut drive-testul si mare pacat ca nu am prins zapada si gheata pe asfalt, ca-i incercam eu puterile.
Ei "ti-o spoiesc" cu de toate deoarece-s profesionisti, baza imi pun in dumneata, in altul si altul, care au deja masina la condus si sunt de-ai mei cumparatori.
Mac01 voi face cinste daca o cumpar, apoi provoc X-TRAIL-larii la drumetie in miez de primavara, ca deja se apropie.

Ma bag si eu la intrecerea asta. Unde merge x-trail merge si qashqai. Acelasi motor, aceeasi cutie de viteze, aceleasi diferentiale, aceleasi frane, difera designul exterior si interior.
Am trecut cu el Valea Neagra ( e drept ca vara si cu ceva emotii). E pasul care face legatura intre Valea Doftanei de langa Campina si iese undeva intre Cheia si Brasov.

#13 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 27 February 2012 - 05:42 PM

Ma bag si eu la intrecerea asta. Unde merge x-trail merge si qashqai. Acelasi motor, aceeasi cutie de viteze, aceleasi diferentiale, aceleasi frane, difera designul exterior si interior.
Am trecut cu el Valea Neagra ( e drept ca vara si cu ceva emotii). E pasul care face legatura intre Valea Doftanei de langa Campina si iese undeva intre Cheia si Brasov.

Salut, nu doresc sa fiu exclusivist cu X-TRAIL-arii, in garaj am un Qashqai invatat cu muntele (trasee soft nu chiar complexe, recunosc). Orice masina este bine venita la drumetii si camping-uri.

Edited by ady12, 10 February 2015 - 12:35 AM.

#14 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 27 February 2012 - 05:56 PM

Sunt posesor de X-trail modelul dinainte de actualul facelift. Masina e una ok, onesta, are cam tot ce iti doresti ca si dotari, daca le-ai platit, dar depinde ce asteptari ai de la banii astia care sunt destul de multi. Ca sa lamurim lucrurile masina nu este una premium, nu pot sa iti indic ce anume lipseste dar nu ai in ea acel feeling de premium (sentiment pe care il ai in cele germane in care totul pare mai bine legat si mai compact, dar si preturile sunt putin mai mari). Eu zic ca se simte prea tare o influenta frantuzeasca in ea.

Salut, iti dau 100% dreptate in ceea ce priveste calitatea germana.
De cand japonezul a fuzionat cu frantuzul parca au dat cu parfum pe masinile japoneze consacrate.
Cele nemtesti costa la naiba f.mult, asa ca ne multumim cu o japoneza care sa faca de toate.
Inca nu am batut palma cu dealerul de la NISSAN, vreau sa ma documentez intai de toate apoi il cumpar.
Toata stima,

#15 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 27 February 2012 - 07:00 PM

despre ce calitate germana vorbiti? o consider o gluma buna!!! mercedes cobra de altadata nu se mai fabrica!
afara de faptul ca este adevarat ca masinile actuale nemtesti prezinta finetze in plus fata de cele japoneze si exterior si interior, aruncati va rog numai o privire pe forumul vag din punct de vedere al defectelor mecanice si dupa aceea mai stam de vorba (un exemplu ar fi tiguan ca tot suntem la capitolul suv-uri).
acum vreo doi ani am cumparat si eu o masina berlina noua gandita de mintea unui vest-european (adica neamtz) si toata lumea ma lauda ce masina mi-am luat si ce baiat destept am fost. dar in realitate nimeni nu stia cate intrari am avut eu in service si ce am tras cu ea. devenise un calvar ptr mine acea masina deoarece cand imi era lumea mai draga se strica cate ceva pe la ea. dupa 10 luni, satul de vizitele la service am vandut-o ( masina fiind in garantie si cu 13.000 km la bord), si m-am orientat catre fiabilitate, nu catre frumusete (adica masina din semnatura).
eu nu as mai da niciodata fiabilitatea pe frumusete. o masina o cumperi sa te ajute in viata nicidecum sa ti-o ingreuneze!

Edited by mac01, 27 February 2012 - 10:19 PM.

#16 CC2009

CC2009

Member

• Members
  • PipPip
  • 12 posts

Posted 27 February 2012 - 09:23 PM

eu sunt fericitul posesor al unui Xtrail cu face lift model 2012. Din punctul meu de vedere isi merita toti banii pe care i-am dat pe ea in noiembrie anul trecut (oferta era mai buna cu cele 3 tichete rabla si discount). Acum pretul il stabileste Renault la ele :( si nu stiu cat poate jongla dealer-ul cu discountul oferit. Pe off road nu prea am avut vreme sa il incerc prea mult (doar o mica drumetie in decembrie pe camp la tara dupa o ploaie). Cat despre cele germane sunt lamurit in privinta unei firme cu pretentii (nu isi merita banii pe care ii dai pe masina, mai ales dupa ce in primii 2 ani am schimbat cutia de viteze ca au pus sincroane gresite si e fabricata in Turcia).

#17 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 27 February 2012 - 09:45 PM

eu sunt fericitul posesor al unui Xtrail cu face lift model 2012. Din punctul meu de vedere isi merita toti banii pe care i-am dat pe ea in noiembrie anul trecut (oferta era mai buna cu cele 3 tichete rabla si discount). Acum pretul il stabileste Renault la ele sad.gif si nu stiu cat poate jongla dealer-ul cu discountul oferit. Pe off road nu prea am avut vreme sa il incerc prea mult (doar o mica drumetie in decembrie pe camp la tara dupa o ploaie). Cat despre cele germane sunt lamurit in privinta unei firme cu pretentii (nu isi merita banii pe care ii dai pe masina, mai ales dupa ce in primii 2 ani am schimbat cutia de viteze ca au pus sincroane gresite si e fabricata in Turcia).

Seara buna domnule, ma bucur sa aud inca o pers. multumita de masina asta.
Cu ce masina germana v-ati mancat nervii acum 2 ani ? Macar spuneti-ne si noua, daca tot discutam franc.

Edited by ady12, 18 February 2015 - 08:15 PM.

#18 CC2009

CC2009

Member

• Members
  • PipPip
  • 12 posts

Posted 27 February 2012 - 11:39 PM

Masina mea este tot varianta Elegance, dar fara navigatie (nu prea acopera Romania, si oricum e mai ieftin unul portabil, daca ai nevoie neaparat de asa ceva) si sistemul audio performant. In noroi nu am avut mari probleme cu ea (am fost pe un camp ce fusese arat in toamna ca sa vad ce ii poate pielea - daca ai cauciucuri bune si ii scoti esp nu ar trebui sa ai mari probleme, doar sa nu ii ingropi rotile), dar am avut ceva probleme din cauza cauciucurilor all season pe zapada (la toamna sigur ii pun dedicate de iarna). Cat priveste masina germana este un VW Passat Variant 4 Motion (benzina 2.0 FSI - 150 cai) luat de nou de la reprezentanta in 2006 care pana in 2008 am avut 15 intrari in service din care 11 pentru cutie (oricine altcineva era vinovat dar nu si producatorul, asta pana cand nu am nimerit odata la un receptioner in ultima luna de garantie pentru o problema minora - se desprinsese toba- si care a constat cu uimire ca nu intra in treapta 2 si 3 de viteza), una pentru compresorul de aer conditionat, 2 revizii si 1 pt becul de pozitie care s-a ars si a stricat toata electronica din farul de partea soferului (e bixenon cu far adaptiv in curbe).

#19 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 28 February 2012 - 12:13 AM

Salut, iti dau 100% dreptate in ceea ce priveste calitatea germana.
De cand japonezul a fuzionat cu frantuzul parca au dat cu parfum pe masinile japoneze consacrate.
Cele nemtesti costa la naiba f.mult, asa ca ne multumim cu o japoneza care sa faca de toate.
Inca nu am batut palma cu dealerul de la NISSAN, vreau sa ma documentez intai de toate apoi il cumpar.
Toata stima,

x-trail-ul este o masina concept total japonia. este al doilea model de x-trail. ca motorul a fost gandit si construit impreuna cu renault asta este alta treaba. unele subansamble ale motorului sunt de origine japoneza. cand s-a facut alianta cu renault, modelul nr 2 al masinii adica cel actual era de mult timp gandit pe hartie de catre firma nissan!
prin alianta, francezii i-au ajutat sa se lanseze mai mult pe piata europeana, iar nissan a scapat de pragul falimentului (cica). fiabilitatea nissan a ramas aceeasi dupa parerea mea. dar asta o sa vedem in timp.
masinile nemtesti poate cateodata costa ceva mai mult, dar cum am spus mai sus si cum a relatat si colegul CC2009 nu cred ca-si merita banii. calitatea pieselor este fr proasta. poate la calitatea premium si aici ma refer la masini cu pret minim de 40.000 euro, sa se mai fi pastrat ceva din calitate. dar si aici sunt tot cu inima indoita.
si ca sa revenim cu picioarele pe taramul asiaticilor, uitati-va la nissan murano. pe mine acea masina m-a dat peste cap, cel putin interiorul este de vis.
daca ma ajuta cel de sus urmatoarea masina va fi un murano cu motorul diesel de 2,5litri diesel si cutie automata ptr oras si drumuri asfaltate, iar pentru nebuniile din capul meu merge un patrol mai vechi, sa fie ieftin, diesel si neaparat cocotzat (inaltat).

Edited by mac01, 03 March 2012 - 06:06 AM.

#20 ady12

ady12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 28 February 2012 - 12:44 AM

Masina mea este tot varianta Elegance, dar fara navigatie (nu prea acopera Romania, si oricum e mai ieftin unul portabil, daca ai nevoie neaparat de asa ceva) si sistemul audio performant. In noroi nu am avut mari probleme cu ea (am fost pe un camp ce fusese arat in toamna ca sa vad ce ii poate pielea - daca ai cauciucuri bune si ii scoti esp nu ar trebui sa ai mari probleme, doar sa nu ii ingropi rotile), dar am avut ceva probleme din cauza cauciucurilor all season pe zapada (la toamna sigur ii pun dedicate de iarna). Cat priveste masina germana este un VW Passat Variant 4 Motion (benzina 2.0 FSI - 150 cai) luat de nou de la reprezentanta in 2006 care pana in 2008 am avut 15 intrari in service din care 11 pentru cutie (oricine altcineva era vinovat dar nu si producatorul, asta pana cand nu am nimerit odata la un receptioner in ultima luna de garantie pentru o problema minora - se desprinsese toba- si care a constat cu uimire ca nu intra in treapta 2 si 3 de viteza), una pentru compresorul de aer conditionat, 2 revizii si 1 pt becul de pozitie care s-a ars si a stricat toata electronica din farul de partea soferului (e bixenon cu far adaptiv in curbe).

Te iau toti dracii cand auzi asa ceva, VW Passat Variant o caciula de bani!
Comerciantii nostri (ca importatori nu se numesc) sunt de vina, importa toate facaturile de peste tot, nu sunt in stare sa aduca autoturisme de origine.
Cand ajungi cu masina de noua in service si te uiti sub burta ei observi numai "made in turkye, ue - dar de unde?! naiba-i stie".
Bine c-ai scapat de ea, macar acum te-ai linistit cu NISSAN-ul.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users