Jump to content

Photo

Probleme volan

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 02 June 2010 - 10:31 AM

De ceva vreme a inceput sa-mi "naparleasca" volanul...se exfoliaza pielea in fasii foarte subtiri.A mai patit-o careva?...

#2 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 03 June 2010 - 10:38 AM

De ceva vreme a inceput sa-mi "naparleasca" volanul...se exfoliaza pielea in fasii foarte subtiri.A mai patit-o careva?...

Am mai auzit cazuri, dar sunt rare.
Se schimba volanul pe garantie. Asta stiu sigur de la dealer-ul Nissan din Iasi. Sper ca si altii sa faca la fel.
Numai bine. :)

#3 jeorje

jeorje

Member

• Members
  • PipPip
  • 17 posts

Posted 10 June 2010 - 04:07 PM

Salut,
Si volanul meu "naparleste". Am fost la reprezentanta din Pitesti si o sa-l schimbe. Au dat comanda de el insa nu prea sunt seriosi la termen. Deja stau de 3 sapt sa vina.Cred k vine pe jos...

#4 Romeo

Romeo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 14 July 2010 - 02:47 PM

Salut,
Si volanul meu "naparleste". Am fost la reprezentanta din Pitesti si o sa-l schimbe. Au dat comanda de el insa nu prea sunt seriosi la termen. Deja stau de 3 sapt sa vina.Cred k vine pe jos...

Si eu am o problema asemanatoare, pielea de pe volan a facut cute, mai exact vopseaua de pe piele. Nu am ajuns inca la garantie, sper sa nu am probleme...
Vreau sa va spun ca eu cu masina asta am avut o groaza de probleme, am schimbat multe piese pe garantie. Inainte am avut un logan, timp de 55.000 km nu am schimbat nimic.

#5 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 15 July 2010 - 07:04 AM

Si eu am o problema asemanatoare, pielea de pe volan a facut cute, mai exact vopseaua de pe piele. Nu am ajuns inca la garantie, sper sa nu am probleme...
Vreau sa va spun ca eu cu masina asta am avut o groaza de probleme, am schimbat multe piese pe garantie. Inainte am avut un logan, timp de 55.000 km nu am schimbat nimic.

Te rugam sa faci o lista cu problemele pe care le-ai avut cu masina. Poate ne spui si ce model este, anul, nr de km...etc.
Lasa comparatia cu Loganul, sa nu pici in greseala de a compara mere cu pere. ^_^

#6 Romeo

Romeo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 15 July 2010 - 10:05 AM

Te rugam sa faci o lista cu problemele pe care le-ai avut cu masina. Poate ne spui si ce model este, anul, nr de km...etc.
Lasa comparatia cu Loganul, sa nu pici in greseala de a compara mere cu pere. ^_^

Comparatia dintre mere si pere vine de la faptul ca o masina de 7000 euro este mai fiabila si mai durabila decat o masina de 21.000 euro, dar nu asta e subiectul pricipal. Modelul meu este Qashqai 1,6 benzina Acenta cu ceva pachete obtionale incluse (nu le mai stiu). Cumparata in Ian 2008 de noua, nr km pana acum 45.000. Ce am schimbat pana acum pe garantie:
- rulmen/flansa amortizor fata dreapta si stanga - de cate 2 ori pana acum - si in curand ma duc din nou pt ca mi-a reaparut pe dreapta fata un troncanit/scartait. Cei de la service au zis ca rulmentii iau mizerie si de aia fac zgomot. Partea tare e ca acest bug nu se rezolva prin schimbarea piesei, dupa un anumit timp zgomotul revine.
- amortizor si bucsa spate dreapta schimbate
- la interior componente de plastic ale bordului: parasolarul de deasupra ceasurilor din bord, plasticul se exfolia. Mai am probleme cu alta coponenta de plastic de pe bord care se exfoliaza si ea, plus plasticul de la maner interior usa stanga care se exfoliaza, deci trebuie sa ajug la garantie (impreuna cu volanul)
Masina a fost folosita in Bucuresti si in concedii in tara si strainatate

#7 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 15 July 2010 - 06:57 PM

Comparatia dintre mere si pere vine de la faptul ca o masina de 7000 euro este mai fiabila si mai durabila decat o masina de 21.000 euro, dar nu asta e subiectul pricipal. Modelul meu este Qashqai 1,6 benzina Acenta cu ceva pachete obtionale incluse (nu le mai stiu). Cumparata in Ian 2008 de noua, nr km pana acum 45.000. Ce am schimbat pana acum pe garantie:
- rulmen/flansa amortizor fata dreapta si stanga - de cate 2 ori pana acum - si in curand ma duc din nou pt ca mi-a reaparut pe dreapta fata un troncanit/scartait. Cei de la service au zis ca rulmentii iau mizerie si de aia fac zgomot. Partea tare e ca acest bug nu se rezolva prin schimbarea piesei, dupa un anumit timp zgomotul revine.
- la interior componente de plastic ale bordului: parasolarul de deasupra ceasurilor din bord, plasticul se exfolia. Mai am probleme cu alta coponenta de plastic de pe bord care se exfoliaza si ea, plus plasticul de la maner interior usa stanga care se exfoliaza, deci trebuie sa ajug la garantie (impreuna cu volanul)

Iti recomand sa ceri si o alta parere...poate un alt service sau poate cineva care cunoaste marca Nissan si stie unde sa se uite. Sa apara aceeasi problema de 3 ori in 45000 este suspect si nu cred ca are legatura cu marca Nissan...cred ca are legatura cu service-ul. Oricum piesele nu sunt originale produse de Nissan desi multa lume asta crede. Ceva e putred la acest service.
Problema plasticului care se exfoliaza a fost rezolvata din fericire la ultimele serii. Aici este de vina furnizorul accesoriilor de la Renault cu care a facut clar greseala de a se asocia Nissan. Stiu ca este frustrant la o masina de 21000 euro dar se putea intampla si la una de 50000.
Masinile ieftine ca Loganul sau alte marci Dacia sunt foarte robuste pentru ca publicul tinta nu se incurca in fineturi si trag de ele la maxim. Astea mai scumpe sau cum vrei sa le zici trebuie tratate si ingrijite cu atentie altfel se ciobesc :lol: ...dar cred ca stii asta. Iti doresc multi km fara probleme si schimba service-ul sau calca-i in picioare :angry:
Numai bine. :rolleyes:

#8 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 267 posts

Posted 15 July 2010 - 07:49 PM

Romeo, am impresia ca vorbim despre aceiasi masina doar ca a mea are doar 24000 km, si este luata din aprilie 2008. Am schimbat in ultimul an de doua ori acel minunat rulment de la roata din drepata (flansa amortizor), maine urmeaza sa fie schimbat din nou impreuna cu amortizor si bucsa.
Acum doua saptamani au fost schimbate amortizoarele pe spate.
Ca "exotism" a fost schimbat si chederul de la geamul drepata spate pt ca geamul ramanea blocat jos si extremd e greu mai putea fi ridicat.
Ceea ce ma surprinde este ca au picat niste piese in conditiile in care masina nu a fost rulata prin gropi, sleauri, nu am sarit cu ea linii de tramvai sau borduri. Am inteles insa ca au fost ceva probleme si Nissan cunoaste faptul ca amortizoarele nu au fost cele mai bune in primele serii.

#9 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 22 July 2010 - 04:04 PM

Cu volanul se rezolva...maine ma duc sa mi-l schimbe.

#10 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 23 July 2010 - 09:51 AM

Aaaa era sa uit...o sa-mi schimbe si o bieleta tot pe garantie...in schimb ma tot amana cu shimbatul curelei de alternator care fluiera ingrozitor cateva minute pana se incalzeste motorul,ca e consumabila si bla-blauri d'astea.Daca nu o rezolv local cred ca o sa le trimit un e-mail la Buc...treaba cu fluieratul le-o spun astora de la service de aproape un an si ma tot amana.

#11 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 23 July 2010 - 12:33 PM

Aaaa era sa uit...o sa-mi schimbe si o bieleta tot pe garantie...in schimb ma tot amana cu shimbatul curelei de alternator care fluiera ingrozitor cateva minute pana se incalzeste motorul,ca e consumabila si bla-blauri d'astea.Daca nu o rezolv local cred ca o sa le trimit un e-mail la Buc...treaba cu fluieratul le-o spun astora de la service de aproape un an si ma tot amana.

aceeasi problema cu fluieratul curelei apare si la tiida si note 1,6 benzina (acelasi motor)

#12 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 26 July 2010 - 01:05 PM

Va rog frumos sa puneti si niste poze cu volanul si alte componente care se exfoliaza, cred ca ar fi util sa vedem cam ce zone sunt expuse. Poate reusim sa le protejam cumva daca problema persista si la modelele mai noi.

#13 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 26 July 2010 - 02:52 PM

Va rog frumos sa puneti si niste poze cu volanul si alte componente care se exfoliaza, cred ca ar fi util sa vedem cam ce zone sunt expuse. Poate reusim sa le protejam cumva daca problema persista si la modelele mai noi.

Primele semne sunt mici cute,pliuri ale pielii...dupa care incepe sa se "jupoaie". O sa incerc sa fac cateva poze,ca astia m-au amanat iar cu schimbatul volanului...de parca vine din Japonia...

#14 Romeo

Romeo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 08 September 2010 - 01:00 PM

Am fost la service si am schimbat pe garantie: volanul care incepuse sa isi cuteze pielea de pe el, manerele interioare de la usile fata la care se exfolia plasticul, plasticul de pe bord bucata care este in jurul cd-ului (urmeasa si plasticul de pe bord zi zona brichetei) si care se exfolia, flansa/rulment fara stanga. Am regasit pe un forum din germania aceeasi probleme cu volanul...deci...

#15 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 10 September 2010 - 10:09 AM

Volanul mi-a fost schimbat,da' alta belea...l-au pus stramb...practic nu e centrat...azi am dus masina inapoi ca sa-mi faca si un test de amortizoare.Troncane rau pe spate si bineinteles vesnica problema cu fluieratul curelei.Au zis ca o sa faca o proba cu o curea noua si daca face la fel e posibil sa fie de vina nu stiu ce rola...

#16 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 14 September 2010 - 11:48 AM

Asa cum banuiam,trebe' schimbate amortizoarele...da' mai dureaza pana vin...aaaa mi-au indreptat volanul...

#17 Qashqai

Qashqai

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted 11 October 2010 - 11:46 AM

Asa cum banuiam,trebe' schimbate amortizoarele...da' mai dureaza pana vin...aaaa mi-au indreptat volanul...

Salut,
Unde mergi in service? la Buzau? Daca trebuie 100 de drumuri facute pt a constata un lucru e grav cu acea reprezentanta!
La cati km ai schimbat amortizoarele?

#18 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 12 October 2010 - 09:59 AM

Da,e reprezentata din Buzau...da sunt "varza"...amortizoarele le-am schimbat la 66000 km...

#19 johnnysm

johnnysm

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 20 October 2010 - 09:37 AM

Salut tuturor,

Sunt nou intrat fe forum ,dar sunt detinatorul unui Qashqai 2.0.dCI Tekna plus din 2007 si vreau sa va spun ca problema "volan exfoliat" mi sa intamplat deja a doua oara.( primul schimbat in garantie) .Cu aceasta ocazie vreu sa va rog daca cineva ma poate ajuta ,am nevoie de un volan (fara Airbag) din dezmebrari probabil,daca aveti vreo informatie ..va rog.
Ca un raspuns pt. mishulikus toate modelurile au acelasi volan deci aceiasi problema, mai devreme sau mai tarziu ...iar despre fiabilitatea acestei masini( am vazut ca ai postat mult pro.)pot sa-ti spun ca totusi are multe probleme, si asta nu din cauza unor Service-uri!

#20 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 20 October 2010 - 09:58 AM

Piese din dezmembrari pentru NISSAN QASHQAI,2,0 ODCI,cutie automata,usi,elemente mecanica,elemente interior,etc
Telefon: 0723138690
...nu stiu cat e de actual anuntul,dar merita incercat...

Salut tuturor,

Sunt nou intrat fe forum ,dar sunt detinatorul unui Qashqai 2.0.dCI Tekna plus din 2007 si vreau sa va spun ca problema "volan exfoliat" mi sa intamplat deja a doua oara.( primul schimbat in garantie) .Cu aceasta ocazie vreu sa va rog daca cineva ma poate ajuta ,am nevoie de un volan (fara Airbag) din dezmebrari probabil,daca aveti vreo informatie ..va rog.
Ca un raspuns pt. mishulikus toate modelurile au acelasi volan deci aceiasi problema, mai devreme sau mai tarziu ...iar despre fiabilitatea acestei masini( am vazut ca ai postat mult pro.)pot sa-ti spun ca totusi are multe probleme, si asta nu din cauza unor Service-uri!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users