Jump to content

Photo

RECHEMARI NISSAN

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 23 February 2010 - 03:35 PM

Deocamtata sunt valabile numai pt vestul Europei...50 000 de masini:XTRAIL si QASHQAI...

#2 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 23 February 2010 - 03:37 PM

http://stirileprotv....nez-nissan.html

#3 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 265 posts

Posted 25 February 2010 - 08:29 AM

Sunt valabile si pentru Romania.... Eu am fost acum o luna si ceva sa se monteze acel kit suplimentar de siguranta.

Nu imi dau seama de ce a inceput campania asta de media asa de puternica impotriva "japonezelor". Or fi avut vanzari prea mari in SUA in defavoarea marcilor americane?

#4 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 25 February 2010 - 10:01 PM

Sunt valabile si pentru Romania.... Eu am fost acum o luna si ceva sa se monteze acel kit suplimentar de siguranta.

Nu imi dau seama de ce a inceput campania asta de media asa de puternica impotriva "japonezelor". Or fi avut vanzari prea mari in SUA in defavoarea marcilor americane?

duh.... Bravo!!! Ti-ai dat seama.
Cat despre problema de la qq si x-trail, nu stiu ce destept a scris acolo ca e pericol de accident: pierdere a directiei, etc...
La masinile vizate de acel NTSB (nissan tehnical service buletin) se monteaza un colier peste acel capac pt a impiedica desprinderea lui din surub.
Chiar si in cazul in care pierzi acel capac cu tot cu surub sunt slabe sanse de a pierde controlul asupra directiei.

Acum despre altele: Toyota/Lexus au avut rechemari pt presuri si pedala de acceleratie, ca urmare a unor evenimente de genul asta: http://www.signonsan...hp-lexus-crash/

Ok. eu inteleg ca s-a bagat presul peste pedala de acceleratie si a ramas pedala blocata la podea.
Dar tot nu inteleg cum de nu au fost aia in stare sa opreasca sau macar sa incetineasca masina...

Cat de greu o fi sa te apleci sa tragi presul inapoi?
Sau chiar daca e chiar blocata pedala: Masina mai are schimbator de viteze, frane, frana de serviciu (frana de mana)
La ORICE masina construita in zilele noastre, franele sunt supradimensionate, in asa fel incat sa poata ori masina de la orice viteza.
Orice masina poate fi scoasa din viteza in timpul mersului. Chiar si cele automatice, i9ndiferent cat de sofisticate ar fi, pot fi trecute pe neutru in timpul mersului.
Parerea mea e ca acei americani sunt niste idioti si platesc cu viata pentru idiotenia lor.

#5 flo3m

flo3m

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 36 posts
  • Interests:nissan firma mica dar TARE

Posted 02 March 2010 - 08:06 AM

super treaba cu rechemari.si eu am avut probleme cu acceleratia ramanea blocata daca stateam la semafor si trebuia sa ridic pedala cu varful piciorului pana am ajuns la un chef si acolo era un ing. mecanic la intreprinderea compa din sb ce avea o honda civic si mia zis ca arcurile ce readuc sistemul la normal sunt din "sarma "nu sunt oteloase,nu au elasticitate.A2zi am fost la el acasa si mia pus niste arcuri asemanatoare si de atunci totul e super ok.cum a zis si ELCO americani nu mai stiu cum sa-si vanda rablele.eu zic HAI EUROPA

#6 andreyy_geo

andreyy_geo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 12 November 2010 - 11:04 AM

Nissan cheama in service 600.000 de masini: http://www.auto24bv....-000-de-masini/

#7 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 265 posts

Posted 20 January 2012 - 04:57 PM

Nissan a initiat in Romania o rechemare pentru 144 de masini din modelele Qashqai si X-Trail la care pot aparea probleme la calculatorul de directie asistata. Oamenii vor sta in service cel mult 90 de minute si, daca va fi cazul, operatiunea va consta in inlocuirea calculatorului de directie asistata.

Din cauza ca radiatorul de racire a calculatorului de directie asistata ar putea sa aiba in anumite cazuri dimensiuni necorespunzatoare este posibil ca soferul sa observe o pierdere a functiei de asistare/servo a directiei. Daca este nevoie va fi inlocuit calculatorul directiei asistate, operatiunea urmand sa tina cel mult 90 de minute.

Edited by dragosg, 20 January 2012 - 04:57 PM.

#8 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 22 January 2012 - 07:49 PM

Din ce am citit si eu sunt afectate masinile produse in perioada august 2010 si august 2011. Deci la QQ vorbim doar de modelul face-lift.
Din pacate aici in Europa nimeni nu-i obliga pe producatori sa faca publice rechemarile sau buletinele tehnice de service (NTSB). Uite ca sunt domenii unde americanii inca sunt mai transparenti decat europenii. ;)

#9 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 265 posts

Posted 28 May 2012 - 01:13 PM

Nissan recheama in tara peste 1.000 de masini Navara, Pathfinder, Juke si Micra

Nissan Navara si Nissan Pathfinder 2010 (sursa - Nissan)

Nissan a initiat in Romania doua actiuni de recall ce includ aproximativ 1.030 de maasini din patru modele: Navara, Pathfinder, Juke si Micra. La circa 90% dintre masinile rechemate pot fi probleme la prinderea cablajelor scaunului soferului, iar la restul masinilor se verifica prinderea senzorului de presiune.

O actiune mai consistenta de rechemare cuprinde 923 de masini modelele Navara si Pathfinder la care producatorul a identificat o posibila prindere/blocare a cablajului de scaun sofer intre suportul de fixare si mecanismul de ridicare a scaunului. Posesorii masinilor sunt invitati la reparatorii autorizati pentru verificarea si repozitionarea cablajului, actiunea durand cam 20 de minute, arata documente remise de Nissan catre autoritatile de protectie a consumatorului.

O actiune de recall de mai mica amploare se refera la 106 masini modelele Juke si Micra la care, in cazuri extreme, pot aparea scurgeri de carburant intre senzor si rampa de injectie, din cauza unei posibile desurubari a senzorului de presiune carburant. Actiunea din service ar trebui sa dureze cam o ora si consta in strangerea la cuplu a senzorului si, daca se constata necesar, se inlocuieste garnitura senzorului.

Printre marcile care au facut rechemari anul acesta in tara se numara Dacia, Mitsubishi, Honda, Porsche, Renault si Chevrolet. Cel mai recent recall Nissan includea 49 de masini Juke la care puteau aparea probleme la o conducta de admisie aer.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users