Jump to content

Photo

Sistem audio

• Please log in to reply
65 replies to this topic

#1 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 01 December 2009 - 02:18 PM

din 30 septembrie 2004 ...

l-am strecurat si pe cel de pe Nissan Note

Attached Files

Edited by chris, 01 December 2009 - 02:21 PM.

#2 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 02 December 2009 - 10:00 AM

model 2007

Attached Files

#3 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 14 February 2010 - 02:21 PM

model 2007

Si eu am tot model 2007 doar ca nu am mufa de aux (la Note e in cutia de deasupra unitatii audio) si nici nu citeste MP3=uri :(, cu toate ca unele modele au acelasi sistem cu mp3 reader "unlocked".
Din cate stiu, sistemul audio este Clarion si boxele sunt Bose. Dpdv al calitatii sunetului sistemul este minunat, pacat de chestiunea cu mp3-ul.

#4 PauL05

PauL05

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 14 February 2010 - 02:53 PM

Mi'e Numi place Modelul 2007 , mai ales cand e pus pe culoare negru (Bordul) ! pe Bej arata putin mai bn ...
Posted Image
Modelu asta arata ceva mai bn !

Posted Image

Asta ce Model e ?

#5 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 14 February 2010 - 07:45 PM

Probabil e pt masinile din SUA. Am vazut pe net ca unele vin si cu sistem de navigare inclus..

#6 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 14 February 2010 - 08:21 PM

Astfel de sisteme am vazut pe masinile Tiida din China.
Acolo, tiida vine cu tapiserie full piele, nu doar inserii pe marginile scaunelor.
Nevasta-mea a fost foarte dezamagita cand a vazut ca in romania, tiida nu vine cu acel sistem audio si navigatie.
Oricum, eu am inlocuit sistemul original cu unul aftermarket, cu navigatie, touchscreen, etc... si i-am montat si camera de marsalier.

#7 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 14 February 2010 - 08:29 PM

Da, am vazut pozele:) Congratz anyway!
Daca la niste chestiuni minore mecanice ce presupun desfacutul unor suruburi m-am incumetat..la desfacut si lipit comenzile de pe volan de ex nu as indrazni..pt simplul motiv ca experienta mea de electronist se apropie de 0..:))

#8 PauL05

PauL05

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 14 February 2010 - 08:35 PM

Mai Bine prindeai un GSP ( Navigator) de Geam si Gata :P Eu asa mi'am pus

#9 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 14 February 2010 - 09:54 PM

Mai Bine prindeai un GSP ( Navigator) de Geam si Gata :P Eu asa mi'am pus

Da. dar cu sistemul nou, am MP3 player, navigatie cu ecran mai mare decat gps-ul ce se lipeste pe parbriz, gaseste muuuult mai repede satelitii, camera de marsalier, si... arata mai bine :)

#10 PauL05

PauL05

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 14 February 2010 - 10:49 PM

Si eu am tot model 2007 doar ca nu am mufa de aux (la Note e in cutia de deasupra unitatii audio) si nici nu citeste MP3=uri :(, cu toate ca unele modele au acelasi sistem cu mp3 reader "unlocked".
Din cate stiu, sistemul audio este Clarion si boxele sunt Bose. Dpdv al calitatii sunetului sistemul este minunat, pacat de chestiunea cu mp3-ul.

Bine spus , adica iti da Stergatoare de parbriz pe Senzor de AutoAprindere si alte prostii dinastea .... dar nu poate sa bage si ei acolo un Cititor de mp3 , Sa zic asa !

#11 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 15 February 2010 - 11:37 AM

Bine spus , adica iti da Stergatoare de parbriz pe Senzor de AutoAprindere si alte prostii dinastea .... dar nu poate sa bage si ei acolo un Cititor de mp3 , Sa zic asa !

Pai nu baga si cititor de mp3 pt a nu incuraja pirateria..etc si nu pt ca ar fi cu mult mai scump..
Am mai vazut o chestie interesanta in comp de bord de la un Opel Astra Hatch: in mom in care incui masina din telecomanda de pe cheie, in cazul in care vreun geam este coborat - va fi urcat automat si abia apoi se cupleaza si inchiderea centralizata. Chestiunea asta exista in optiunile pc-ului unui astra..doar ca nu era "bifata" :)

#12 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 15 February 2010 - 03:32 PM

Da. dar cu sistemul nou, am MP3 player, navigatie cu ecran mai mare decat gps-ul ce se lipeste pe parbriz, gaseste muuuult mai repede satelitii, camera de marsalier, si... arata mai bine :)

Cat de greu o fi ?

http://www.nicoclub....w-switches.html

Attached Files

#13 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 15 February 2010 - 06:55 PM

Cat de greu o fi ?

http://www.nicoclub....w-switches.html

oh.. nu!
Lasa-l pe tipul ala ca e maniac.
Mai arata si chicios pe desupra...
Daca punea led-uri galbene, sa fie in ton cu lumina de la bord, mai era cumva...

#14 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 15 February 2010 - 09:03 PM

oh.. nu!
Lasa-l pe tipul ala ca e maniac.
Mai arata si chicios pe desupra...
Daca punea led-uri galbene, sa fie in ton cu lumina de la bord, mai era cumva...

La leduri galbene - portocalii ma gandeam si eu..si nu f puternice k nu vreau sa o fac pom de craciun..
Am vazut insa la Audi x..pana si la centuri avea leduri mici..
nu stiu insa daca sa imi bag nasul sau nu..

#15 PauL05

PauL05

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 18 February 2010 - 05:20 PM

La leduri galbene - portocalii ma gandeam si eu..si nu f puternice k nu vreau sa o fac pom de craciun..
Am vazut insa la Audi x..pana si la centuri avea leduri mici..
nu stiu insa daca sa imi bag nasul sau nu..

Nee , Nu cumva sa te incurci undeva , dupa sa nul mai poti face la loc ... si sa trebuiasca sa mergi cu ea la un mecanic sa o faca ! Lasa ca arata bine si cum e asa ! La mine is portocali Luminile , la voi ?

#16 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 19 February 2010 - 01:09 PM

Nee , Nu cumva sa te incurci undeva , dupa sa nul mai poti face la loc ... si sa trebuiasca sa mergi cu ea la un mecanic sa o faca ! Lasa ca arata bine si cum e asa ! La mine is portocali Luminile , la voi ?

Tot portocalii..dar sunt doar pe usa soferului..celelalte 3 usi au butonul de coborat geamul fara led..

#17 geambashu

geambashu

Member

• Members
  • PipPip
  • 14 posts

Posted 14 March 2010 - 11:49 PM

Astfel de sisteme am vazut pe masinile Tiida din China.
Acolo, tiida vine cu tapiserie full piele, nu doar inserii pe marginile scaunelor.
Nevasta-mea a fost foarte dezamagita cand a vazut ca in romania, tiida nu vine cu acel sistem audio si navigatie.
Oricum, eu am inlocuit sistemul original cu unul aftermarket, cu navigatie, touchscreen, etc... si i-am montat si camera de marsalier.

si cat a costat totu?

#18 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 16 March 2010 - 02:59 AM

Sistem audio special pt Nissan, cu touchscreen, navigatie, bluetooth, compatibil cu comenzile de pe volan + camera de marsalier + transport, aprox 400 Euro.
Toate comandate online din China.
La cerere, pot livra si sistem cu meniu in limba romana.
Dar eu am ales sa fie in engleza.

#19 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 16 March 2010 - 11:57 AM

[quote name='Elco' date='16 March 2010 - 02:59 AM' timestamp='1268701196' post='2609']
Sistem audio special pt Nissan, cu touchscreen, navigatie, bluetooth, compatibil cu comenzile de pe volan + camera de marsalier + transport, aprox 400 Euro.

Bluetooth ai deja pe masina din cate stiu..adica eu la teckna am ..prin urmare tu la teckna + ai sigur.

1.L-ai activat si pe asta din unitatea audio sa vezi daca e mai performant?
2. Cat de greu e sa il montezi ? Stiu ca l-ai montat tu..intrebarea e : Cat de greu crezi ca le-ar veni celor de la reprezentanta sa il monteze ?:) (ma refer aici la functionarea tuturor gadget-urilor pe care le are sistemul)

Vis-a vis de navigatie:

3. Cat e de bun comparat cu un IGO 8 de ex?
4. Ce sistem/soft foloseste?
5. Poti sa modifici / updatezi hartile ?

6. Sistemul audio e comparabil cu Clarion-ul cu care a venit masina? (Eu stau cu borseta de cd's audio in masina..si nici adaptor de Aux nu are..la Nissan Note mufa de aux e in unitatea de cd-uri / spatiul de depozitare de deasupra unitatii audio..la tiida nu e nicaieri..am cautat si-n torpedo cu lanterna:) ..no joy.. bonus, la Note mai ai si torpedoul racit..)

#20 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 16 March 2010 - 09:22 PM

la Note mai ai si torpedoul racit..)

mare lucru. doua gauri si o bucata de furtun flexibil
abia astept sa ies din garantie

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users