Jump to content

Photo

revizie anuala motorizare diesel K9K

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 26 September 2009 - 11:59 AM

Cartea de garantie : - pagina 26 - PERIODICITATEA REVIZIILOR - TIIDA - K9K - 20.000 kM / 12 luni
- pagina 23 - Borderoul certifica faptul ca schema de intretinere prevazuta in "TIIDA MANUALUL UTILIZATORULUI" este respectata.

Adica: Motor K9K
- Ulei de motor original NISSAN
- ACEA C3

Sa vedem in realitate ce se intampla:
Schimbat ulei motor:
- Ulei de motor original NISSAN - OK. pe bidon scrie Nissan
- ACEA C3 ??? Pauza
SA vedem ce inseamna - ACEA C3 - reprezinta categoria de uleiuri cu continut de cenusa de sulfat scazuta

bun. trecem peste asta, intrebarea mea este: De ce dupa efectuarea primei revizii trebuie sa ma vaiet pt. calitatea prestari.
http://www.nissanfor...o...

este mult sa ai pretentia ca masina sa fie la fel de completa si fixate ca inainte de revizie.

daca se iveste o brobleme ceva - ti se raspunde ca si cei de la BMW au probleme
(adica, de ce ma plang eu la o Tiida de 20.000 de Euro, BMW la Pretul CIP de 79.900 Euro)

acum pe bune: uleiul folosit la revizii (in realitate) este pt. Tiida - ok - dar pt. motoarele pe benzina(NISSAN) - nu pt. cele pe motorina(Renault)
cat era sa puna uleiul folosit la Renault (diesel) doar sunt in aceiasi ograda.
Chiar asa mare sa fie nestiinta (marlania)
Inteleg (desi nu accept)sa uiti sa prinzi un furtun intr-un clips dar sa pui un ulei doar ca scrie NISSAN pe el - nu pot.

#2 Cosmin

Cosmin

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 28 September 2009 - 08:26 PM

Cartea de garantie : - pagina 26 - PERIODICITATEA REVIZIILOR - TIIDA - K9K - 20.000 kM / 12 luni
- pagina 23 - Borderoul certifica faptul ca schema de intretinere prevazuta in "TIIDA MANUALUL UTILIZATORULUI" este respectata.

Adica: Motor K9K
- Ulei de motor original NISSAN
- ACEA C3

Sa vedem in realitate ce se intampla:
Schimbat ulei motor:
- Ulei de motor original NISSAN - OK. pe bidon scrie Nissan
- ACEA C3 ??? Pauza
SA vedem ce inseamna - ACEA C3 - reprezinta categoria de uleiuri cu continut de cenusa de sulfat scazuta

bun. trecem peste asta, intrebarea mea este: De ce dupa efectuarea primei revizii trebuie sa ma vaiet pt. calitatea prestari.
http://www.nissanfor...o...

este mult sa ai pretentia ca masina sa fie la fel de completa si fixate ca inainte de revizie.

daca se iveste o brobleme ceva - ti se raspunde ca si cei de la BMW au probleme
(adica, de ce ma plang eu la o Tiida de 20.000 de Euro, BMW la Pretul CIP de 79.900 Euro)

acum pe bune: uleiul folosit la revizii (in realitate) este pt. Tiida - ok - dar pt. motoarele pe benzina(NISSAN) - nu pt. cele pe motorina(Renault)
cat era sa puna uleiul folosit la Renault (diesel) doar sunt in aceiasi ograda.
Chiar asa mare sa fie nestiinta (marlania)
Inteleg (desi nu accept)sa uiti sa prinzi un furtun intr-un clips dar sa pui un ulei doar ca scrie NISSAN pe el - nu pot.

Eu o sa merg cu uleiul meu la revizie (Elf Turbodiesel 10W40 ACEA B3). Acest ulei este special creat pentru motoarele diesel Renault (K9K si F9Q-care nu se regaseste si pe Nissan.

"Lacrimarea" de ulei de pe cutia de viteze nu este cauzata de uleiul de motor folosit ci de etanseitatea slaba a imbinarilor carter-erelor cutiei de viteze (de la planul de separatie) care impreuna cu presiunea mare a uleiului in timpul utilizarii dar si a caldurii duc la pierderea respectiva. Si, da, asa cum a mai aparut, astfel de probleme apar la mai multe modele de vehicule nu doar la Nissan sau Renault.

#3 gtfmiofe

gtfmiofe

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 18 January 2010 - 02:21 PM

voi unde faceti itp-ul?

#4 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 18 January 2010 - 10:19 PM

voi unde faceti itp-ul?

fiind in garantie, ar fi bine sa ma duc la reprezentanta
- dar daca se face ca si revizia (cu usile inchise, asta bineinteles dupa ce te trimit sa vezi daca ploua)?
ma mai gandesc...

#5 gtfmiofe

gtfmiofe

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 19 January 2010 - 09:47 AM

- dar daca se face ca si revizia (cu usile inchise, asta bineinteles dupa ce te trimit sa vezi daca ploua)?
ma mai gandesc...

revizia am facut-o la serus si am fost de fata, nu m-au dat afara!

#6 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 19 January 2010 - 03:59 PM

ma mai gandesc...

Chris, ce cod are filtrul tau de motorina si la ce interval il schimbi ?
Ai cautat si solutii after-market ?

(Incerc sa ajut un prieten cu un Nissan Note..de asta intreb)

#7 danizgod

danizgod

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 36 posts

Posted 13 April 2010 - 02:30 PM

Salut,

A facut cineva revizia cu numarul 2?

Eu am o tiida 1.5 motorina si se apropie incet revizia cu numarul 2. Aveti idei cam cat va costa?

Am luat masina de la Serus iar prima revizie m-a costat 800 RONi pentru schimbat ulei si filtre.

Edited by danizgod, 13 April 2010 - 02:30 PM.

#8 PauL05

PauL05

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 13 April 2010 - 02:36 PM

Mai uitate putin ! Ai sa gasesti si informatii de Revizia cu NR 2 :)

#9 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 14 April 2010 - 08:26 AM

Mai uitate putin ! Ai sa gasesti si informatii de Revizia cu NR 2 :)

Voi la cati km ati schimbat bujiile? (la modelele pe benzina)
Am auzit pareri impartite: dealerul zice ca la 50 tb schimbate, cartea de service zice 60 mii...altii au peste 100 mii km cu bujiile originale..

#10 ovic

ovic

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 14 April 2010 - 11:10 AM

Am auzit pareri impartite: dealerul zice ca la 50 tb schimbate, cartea de service zice 60 mii...altii au peste 100 mii km cu bujiile originale..

salutare. vezi postul meu de la rubrica 'ce schimbam si la ce intervale' si ...mult noroc!

#11 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 29 May 2010 - 07:35 AM

Masinile aflate in garantie, reparate si in service-urile independente

Cine isi cumpara masina noua nu va mai auzi din partea reprezentantului companiei “nu o puteti duce la reparatii sau la revizii decat la service-urile noastre ori agreate de noi”.

Ordinul vine din partea Comisiei Europene si intra in vigoare chiar in cateva zile, de la 1 iunie. In acest moment, dealerii ii obliga pe proprietari sa isi duca autoturismele aflate in garantie doar in anumite ateliere auto.
Reprezentantii Comisiei Europene spun ca astfel se va crea o “concurenta sanatoasa intre atelierele de reparatii auto“.

Potrivit oficialilor europeni, in ultimii ani, service-urile agreate de constructorii de masini au crescut prea mult preturile pentru a reduce din pierderile cauzate de scaderea vanzarilor.

Calculele functionarilor de la Bruxelles arata ca serviciile de intretinere au ajuns la 40% din costul unui automobil, pe toata durata utilizarii lui.

De pilda, pentru o inspectie minora proprietarul plateste la un service agreat de producator si 500 de lei. Iar schimbarea placutelor de frana poate ajunge si la 250 de lei.

Comisia Europeana anunta insa ca a adoptat noi reguli, valabile pentru toate tarile Uniunii.

“Constructorul nu poate sa-ti spuna – nu mai esti in garantie pentru ca ti-ai reparat masina intr-un service independent“, a declarat Amelia Torres, PR Directia Concurenta, Comisia Europeana.

Iar service-urile independente abia asteapta schimbarea.

“Din punct de vedere al serviciilor oferite nu exista diferente, avem dotari la fel ca un service de reprezentanta“, spune Florin Branzaru, administrator service independent.

Oficialii europeni se gandesc ca dupa intrarea in vigoare a deciziei, preturile la manopera, dar si la piese, ar putea scadea pentru ca ar creste concurenta.

#12 danizgod

danizgod

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 36 posts

Posted 01 September 2010 - 09:13 AM

Revin tot pe postul asta.

Am facut revizia a doua.

Scimb de filtre, inclusiv filtru motorina, schimb ulei. La prima rezivie daca tin bine minte au pus dintr-o cutie pe care scria Nissan, acum ceva ulei Mobil 1 sau cam asa ceva. Total 980 roni. Daca trebuia sa schimb si placute frana fata mai adaugam inca 400Roni. Nu stiu daca e mult sau putin.

#13 chris

chris

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 427 posts

Posted 05 September 2010 - 12:48 PM

Salut,

A facut cineva revizia cu numarul 2?

Eu am o tiida 1.5 motorina si se apropie incet revizia cu numarul 2. Aveti idei cam cat va costa?

Am luat masina de la Serus iar prima revizie m-a costat 800 RONi pentru schimbat ulei si filtre.

pe mine ma sarit...
ironic ma gandesc, 980 ron, pt. ce "Schimb de filtre, inclusiv filtru motorina, schimb ulei. La prima rezivie daca tin bine minte au pus dintr-o cutie pe care scria Nissan, acum ceva ulei Mobil 1 sau cam asa ceva. Total 980 roni. Daca trebuia sa schimb si placute frana fata mai adaugam inca 400Ron"

toate astea la nici 10.000 Km
las pe altii...

Edited by chris, 05 September 2010 - 12:49 PM.

#14 dan pirvu

dan pirvu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 06 June 2011 - 02:37 PM

Salut!

Referitor la cartea service, poti sa-mi spui te tog de se poate procura? (motor benzina 1,6 HRDE); ideea este ca am iesit din garantie si trebuie sa stiu cam cand si ce necesita inlocuire, verificare, etc.

Multumesc anticipat.
Pirvu D- danpirvu02@yahoo.com

#15 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 06 June 2011 - 11:10 PM

Salut!

Referitor la cartea service, poti sa-mi spui te tog de se poate procura? (motor benzina 1,6 HRDE); ideea este ca am iesit din garantie si trebuie sa stiu cam cand si ce necesita inlocuire, verificare, etc.

Multumesc anticipat.
Pirvu D- danpirvu02@yahoo.com

http://www.nicoclub.com/FSM/

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users