Jump to content

Photo

consum ulei almera

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 MYTH

MYTH

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 13 January 2009 - 03:24 PM

Salut
Am o Almera 1.5 90cp cu vreo 70000km si-mi consuma ulei , cam 200-300 g la 1000km , banuiesc ca sunt segmentii blocati , ati intalnit problema asta .....cum ati rezolvat-o?
Merci.

#2 Spata

Spata

Member

• Members
  • PipPip
  • 15 posts

Posted 14 January 2009 - 12:41 PM

Ai ulei subtire? Daca da, schimba-l si pune 10W40 (nu 0W30, 0W40, 5W30, 5W40). Cu cat este mai subtire, cu atat consuma mai mult!
Nu exista segmenti blocati si masina sa functioneze. Vrei sa spui: segmenti aliniati. Lucrul asta se cunoaste dupa fum.

#3 adelain7

adelain7

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 03 June 2011 - 09:09 AM

intradevar nu exista segmenti blocati si masina sa functioneze...depinde ce ulei si de ce calitate ai folosit pana acum...daca nu a fost pe specificatie si de proasta calitate inseamna ca uzura e destul de mare...eu iti recomand un 10w40..evita castrol si aral...probleme mari in romania,fiind cele mai vandute sunt si cela mai contrafacute...iti recomand si un metabond gold cand schimbi uleiul.dupa 300 km ai sa vezi diferentele.

#4 cipryan constanta

cipryan constanta

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 July 2011 - 10:14 PM

Salut
Am o Almera 1.5 90cp cu vreo 70000km si-mi consuma ulei , cam 200-300 g la 1000km , banuiesc ca sunt segmentii blocati , ati intalnit problema asta .....cum ati rezolvat-o?
Merci.

Salutare, eu am avut aceeasi problema si am incercat nenumarata tipuri si marci de ulei, nici o schimbare. Vezi ce culoare are fumul(daca este albicios e clar tre alti segmenti). Eu mi-am facut tot motorul tot din pricina asta, consum de ulei mare( cam 400-500 ml la 1000Km) si sa sti ca nu mai am probleme, iti trebuie un mecanic ori un service bun( si sa stai cu el tot timpul acolo sa vezi ce-ti schimba si ce nu) la sfarsit cand am tras linie ma costat 2600Ron cu manopera si piese, iar masina a fost gata in 2 saptamani.Am asteptat sa-mi aduca piesele la comanda din japonia( segmenti nu se gasesc in depozite decat pe comanda( segmenti nissan almera 1,5 benzina, cota 0, 1000ron) poate gasesti in alta parte mai ieftini :mellow:

#5 Mr. Hill

Mr. Hill

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • Interests:Almera 2003, 1.5 98cp

Posted 04 July 2011 - 05:25 AM

in specificatii, la Almera, se recomanda 5w40. mecanicul meu a fost putin mirat, uleiul fiid destul de subtire pt tipul asta de motor. m-a avertizat ca o sa-mi manance ulei si chiar asa a fost. in special iarna. in 5000km a trebuit sa completez cu 1L. de cand s-a incalzit vad ca nu mai scade nivelul.

#6 BACY

BACY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 141 posts

Posted 04 July 2011 - 10:04 PM

Chiar asa. Eu n-am carte tehnica,dar ma intereseaza ce ulei se recomanda pentru Almera de 1.5 benzina.
Bacy

#7 Mr. Hill

Mr. Hill

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • Interests:Almera 2003, 1.5 98cp

Posted 05 July 2011 - 08:48 PM

5w40 este uleiul recomandat de Nissan. Asa apare si in cartea tehnica si in baza de date a service-urilor. Numai ca e un ulei mult prea subtire si intre doua schimburi mai trebuie completat. Deci e recomandata verificarea constanta a nivelului uleiului.

#8 BACY

BACY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 141 posts

Posted 06 July 2011 - 11:26 AM

5w40 este uleiul recomandat de Nissan. Asa apare si in cartea tehnica si in baza de date a service-urilor. Numai ca e un ulei mult prea subtire si intre doua schimburi mai trebuie completat. Deci e recomandata verificarea constanta a nivelului uleiului.

K merci mult.Nu-i problema de completat.
Bacy

#9 lvg

lvg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 06 August 2011 - 08:02 AM

Din cate stiu eu, NU vascozitatea despre care vorbiti voi e importanta la uleiuri, ci compozitia: trebuie sa fie exact pentru motorul vostru (CF, CG etc - uitati-va la indicii aia mici). Asta e cauza pentru care anumiti producatori recomanda in mod expres sa se puna doar uleiuri cu o anume specificatie in motoarele lor. Vascozitatea are treaba cu temperatura exterioara la care functioneaza masina: la noi 10W- e mai mult decat suficient. (uitati-va in fisa atasata, e din manualul de service).
Eu am folosit doar API-CF, 10W-40, Mobil si Castrol, am 180.000 km, si nu consuma ulei deloc.

Attached Files

#10 a7a7el

a7a7el

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 28 May 2012 - 02:27 PM

salutare tuturor,
aceeasi problema a consumului de ulei o am si eu, masina fiind almera 1.5 benzina din 2005. imi mananca cam 1 litru de ulei la 2000 de km in conditiile in care am 100.000 km cu masina. recent am fost la un service si i-am facut compresia. mi-a iesit 8, 9, 9, 9.5. mecanicul de la service mi-a zis ca nu sunt diferente mari intre pistoane, ca valorile sunt cat de cat ok si mi-a recomnadat ca la urmatorul schimb de ulei sa incerc selenia 20w-50. un prim calcul de segmentare ajunge pe la 2500 ron.
sa incerc cu acest gen de ulei sau doar arunc niste bani pe fereastra si segmentarea este singura solutie?

#11 nutzu313

nutzu313

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 30 May 2012 - 07:20 AM

Problema cu consumul de ulei o am si eu la primera mea de 1.8i. Pana la umblatul in motor, a incercat cineva Metabond Gold sau Old Spezial? Lumea zice ca aproape face minuni siropul asta, dar sunt cam sceptic...

#12 a7a7el

a7a7el

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 30 May 2012 - 09:21 AM

din ce-am citit pe alte forumuri e bun doar pe termen scurt, pe termen lung reduce durata de viata a motorului.
spunea cineva si tind sa-i dau drepatate: daca era atat de bun de ce Mobil, Castrol, Elf, etc n-au facut un produs asemanator sau n-au incorporat compania care-l produce?!

#13 nutzu313

nutzu313

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 30 May 2012 - 11:11 AM

din ce-am citit pe alte forumuri e bun doar pe termen scurt, pe termen lung reduce durata de viata a motorului.
spunea cineva si tind sa-i dau drepatate: daca era atat de bun de ce Mobil, Castrol, Elf, etc n-au facut un produs asemanator sau n-au incorporat compania care-l produce?!

Polemici de genul asta sunt peste tot. Vroiam sa stiu doar daca a folosit cineva de pe forum, si, eventual cu ce rezultate.

#14 lucib

lucib

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 18 August 2012 - 11:41 PM

Am Almera din 2006 face 60000 km si continui sa pun ulei MOTUL 5w30 desi la 30 grd.C pare subtire

#15 find_andi

find_andi

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 08 September 2012 - 08:35 PM

Salutare!

Am un Nissan Almera din 2004. Abia am schimbat uleiul acum 3 săptămâni și la o verificare de rutină în parcare constat că joja este cu uleiul sub minim cu mult.
De fapt, abia că s-a mânjit. Am revenit cu cineva peste două ore și nici măcar nu se mai atinge de vreo picătură de ulei. Este posibil să fie stricată joja sau ceva.
Iertați-mi vă rog lipsa oricăror cunoștințe tehnice, chiar și elementare, dar nu pricep unde este uleiul. Am fost plecat din București de câteva ori în acest răstimp, dar nu există pete de ulei acolo unde a fost parcată, în afara unora mici care sunt de la un simering de la servo.

Mulțumesc anticipat :excl:

#16 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 598 posts

Posted 08 September 2012 - 11:29 PM

Salutare!

Am un Nissan Almera din 2004. Abia am schimbat uleiul acum 3 săptămâni și la o verificare de rutină în parcare constat că joja este cu uleiul sub minim cu mult.
De fapt, abia că s-a mânjit. Am revenit cu cineva peste două ore și nici măcar nu se mai atinge de vreo picătură de ulei. Este posibil să fie stricată joja sau ceva.
Iertați-mi vă rog lipsa oricăror cunoștințe tehnice, chiar și elementare, dar nu pricep unde este uleiul. Am fost plecat din București de câteva ori în acest răstimp, dar nu există pete de ulei acolo unde a fost parcată, în afara unora mici care sunt de la un simering de la servo.

Mulțumesc anticipat :excl:

3 saptamani nu e perioada de referinta pentru ulei. Deci cati Km ai facut?
Uleiul de obicei la masinile vechi nu curge cat se arde din cauza uzurii segmentilor sau a altor piese (turbina, etc).
Si ce motor ai? Benzina sau motorina? Cati Km reali are?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users