Jump to content

Photo

Probleme Volan/servo

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Marian28

Marian28

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 25 October 2017 - 11:01 AM

Buna ziua! Am un Nissan Qashqai J10 an 2010 motor 2.0 benzina 141cp si de ceva vreme ma confrunt cu o problema la volan. De fiecare data cand conduc si virez dreapta se aude un fel de scartait pana la revenirea in pozitia drept. Astazi in parcare am deschis capota am pus contactul si de undeva din spatele motorului se aude un beep continuu. Am fost la inspectie cu masina si mi'au gasit o problema la "articulatie sarcina/ghidare (rotula)". Cineva mi'a zis ca sunetul este de la pompa servo care nu are destul ulei pentru ungere si de acolo si sunetul. Mentionez faptul ca nu ma pricep la masini si va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi. O zi placuta in continuare sa aveti. ☺

#2 Marian28

Marian28

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 25 October 2017 - 03:17 PM

Chiar nu este nimeni care sa ma poata ajuta in legatura cu problema mea?

#3 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 26 October 2017 - 06:16 AM

Poate ca esti singurul cu problema aceasta. Oricum, sfatul meu este sa nu te mai iei după acel ” CINEVA” mentionat de tine in comentariu, asa că.............programare la un service autorizat Nissan. Eu asa as proceda. Mult noroc!

Si astept sa citesc ce ti-au ” DESCOPERIT” cei de la service.

#4 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 560 posts

Posted 26 October 2017 - 07:47 AM

Nu ai pompa servo cu ulei la directie.

Directia de la Qahqai este asistata de un motoras electric pozitionat sub volan, pe coloana de directie. Nu te mai lua dupa vorbele lumii si mergi la un service specializat in Nissan...exact cum ti-a spus colegul @mns77.

Edited by mac01, 26 October 2017 - 07:51 AM.

#5 Marian28

Marian28

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 26 October 2017 - 08:28 PM

Maine o sa merg la Nissan service sa vad care este problema. Va multumesc frumos pentru pentru ajutor. O seara placuta sa aveti. :)

#6 Marian28

Marian28

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 30 October 2017 - 12:00 PM

Buna ziua! Am promis ca revin cu un post pe tema de acum cateva zile. Din pacate nu am reusit sa ajung asa repede la Nissan service decat astazi de dimineata. Cei de la Nissan mi'au zis ca problema nu vine de la volan ci de la ventilatorul de AC. Ei cred ca rulmentul de la ventilator este pe duca si din cauza asta se aude acel scartait."Problema rezolvata prin inlocuirea ventilatorului", Va multumesc inca o data pentru sfaturi si sper ca acest post sa ajute si alte persoane care vor avea aceasta problema
O zi buna in continuare sa aveti :)

#7 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 30 October 2017 - 05:16 PM

Pai asa mai da...........................ai scapat mai ieftin......................sa traiasca acel ”CINEVA” 

#8 Marian28

Marian28

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 30 October 2017 - 07:17 PM

Ma bucur ca am scapat mai ieftin...noi sa fim sanatosi 😊

#9 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 36 posts

Posted 31 October 2017 - 09:08 AM

Si la mine mai scartaie acel ventilator, nu foarte des, numai cand il apuca. Nu-l bag in seama. Intrebarea e cum ai asociat acel scartait cu virajul la dreapta? :) 

#10 Marian28

Marian28

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 31 October 2017 - 10:14 AM

Pai de cele mai multe ori cand viram dreapta incepea sa'mi scartaie si se auzea de parca era de la volan de aici si asocierea. ☺

#11 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 31 October 2017 - 11:25 AM

Cat te-a costat toata afacerea? Ai fost la service autorizat Nissan?

#12 mikail

mikail

Member

• Members
  • PipPip
  • 21 posts

Posted 26 November 2017 - 01:25 PM

Salut, si eu am avut asemenea zgomot la volan(scartait viraj st-dr), dar la service au gresat ceva la caseta/ax volan si problema a fost rezolvata. 

Edited by mikail, 26 November 2017 - 01:26 PM.

#13 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 30 November 2017 - 07:58 AM

Salut, si eu am avut asemenea zgomot la volan(scartait viraj st-dr), dar la service au gresat ceva la caseta/ax volan si problema a fost rezolvata. 

A durat mult ca si timp? Ai fost la service Nissan? Cat te-a costat toata afacerea?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users