Jump to content

Photo

Ac Probleme Cu Caldura

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 stichman

stichman

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 September 2017 - 12:45 PM

problema cu aerul cald, am bizonal, la pasager am caldura iar la sofer NU ! Sigur este ceva electric. Credeti ca se poate remedia in spatele blocului, de catre un neprofesionist (ca mine ) ?

#2 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 560 posts

Posted 27 September 2017 - 10:12 PM

Nu ai aer bizonal...este climatronic simplu...fara posibilitatea reglarii independente stanga-dreapta.

Faptul ca nu vine caldura pe partea soferului se datoreaza unei clapete de pe circuitul de caldura...care a ramas blocata sau este stricata comanda acesteia. Si nu (din pacate) nu o poti repara pe genunchi in spatele blocului...trebuie sa mergi la un service specializat.

Bafta!

#3 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 28 September 2017 - 06:03 AM

Are dreptate mac01.........................acest lucru am patit eu anul trecut pe timp de iarna.....................o clapeta ce directioneaza aerul in ambele zone(sofer+pasager)a ramas blocata. Chestia nu e prea greu de rezolvat. Eu am fost la service, bineinteles crezând ca s-a stricat vreun releu sau altceva, dar........nu ....................s-a rezolvat problema in cateva minutele.

#4 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 06 October 2017 - 02:13 PM

Salutare. În legătură cu aerul rece sau cald, am o întrebare. Nissan Qashqai 2.0 dci 4x4 din 2007 are "guri" de introducerea aerului pentru pasagerii din spate. Dacă, da pe unde sunt și care este setarea la aer, pentru că în vara aceasta am fost plecat pe căldurile acelelea și am dat druul la aerul condiționat la maxim. Pasagerii din spate nu simțeau decât foarte pușin aer.

#5 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 08 October 2017 - 09:22 AM

Nu are guri in spate, doar acele guri de sub scaunele din fata.

#6 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 17 October 2017 - 03:41 PM

mns77 poti sa pui te rog niste poze cu locul gurilor de aerisire de sub scaunele din fata. Am impresia ca fostul proprietar a schimbat mocheta, deoarece sub scaunele din fata nu se vede nicio gura de aerisire. Multumesc.

#7 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 19 October 2017 - 01:56 PM

Paradox!!!!!! Nu are guri sub scaunele din fata............................eu asta am crezut pana m-ai rugat sa iti fac poze.........si nu are!

#8 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 25 October 2017 - 10:49 AM

Inseamna ca pasagerii din spate beneficiaza numai de caldura/aer rece a sistemuluui din habitaclu. Te-am intrebat deoarece la o alta masina,nu de lux, din 2006,are guri de aerisire sub scaunele din fata.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users