Jump to content

Photo

Incalzire Qq 1.5 Dci 2007

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 constantinhh

constantinhh

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 09 January 2017 - 03:45 PM

Vin cu o intrebare catre posesorii de 1.5 dci 2007. Cat de buna e incalzirea pe care o aveti la masina? La mine nu stiu ce se intampla dar, chiar daca motorul e cald, nu pot sa zic ca se face cald in masina. Daca dirijez caldura pe dezaburire si picioare bate vant rece prin celelalte directii, daca dau aer cald pe corp, se simte rece prin alte parti. in plus aerul suflat nu e niciodata fierbinte ca la alte masini, indiferent pe cat setez temperatura. Doar la viteze mai mari parca da caldura mai buna. E o problema generala oare s-au ar fi cazul sa ma apuc de verificari pe la service?

#2 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 10 January 2017 - 06:53 AM

Acelasi lucru il patesc si eu de-aseara. Cred ca e de la termostat.....................Astazi voi face o constatare la un prieten de-al meu care se pricepe la din astea.................

#3 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 569 posts

Posted 10 January 2017 - 10:48 AM

Nu cred ca trebuie sa va faceti probleme. A fost foarte frig afara si motorul nu reuseste sa ajunga la temperatura optima de lucru...de aici se trage si lipsa caldurii in masina. Dieselul se incalzeste mult mai greu fata de un benzinar. Faceti drumuri mai lungi si o sa vedeti ca motorul se va incalzi. Uitativa pe CB si vedeti cum stati cu temperatura apei.

#4 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 10 January 2017 - 04:46 PM

Acul sta sus la jumatate.......acolo unde-i normal sa stea, numai ca dupa 15 km rulati parca nu prea băga căldură, temperatura fiind setata pe climatronic la 29 de grade........................ 

#5 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 569 posts

Posted 10 January 2017 - 08:45 PM

Aerul care-l trage aeroterma prin caloriferul de cadura vine de afara. Una este sa intre in masina aer la 0 grade si alta este sa intre la -15grade. Ar fi o varianta de incalzire mai rapida sa comutati pe recilculare..dar exista sansa aparitiei condensului. Si la mine se comporta la fel ca la voi...se incalzea mai greu in interior. Asta seara s-a incalzit mult mai repede...afara fiind doar -6 grade....fata de zilele trecute cand afara, la ora asta, erau -10...-15gr. 

E frig ce sa ma vorbim....si masina tremura de frig. 

Edited by mac01, 10 January 2017 - 08:49 PM.

#6 constantinhh

constantinhh

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 11 January 2017 - 11:21 AM

Am circulat pe zapada zilele trecute si am observat ca dupa ce s au umplut grilele din fata de zapada a inceput sa dea caldura mai bine.la aceeasi temperatura exterioara.ma gindesc sa acopar grilele cu ceva. A mai incercat cineva.

#7 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 569 posts

Posted 11 January 2017 - 11:29 AM

Poti sa le acoperi...dupa cate stiu pentru unele masini exista o husa speciala care acopera botul masinii.....

Poti pune un carton prin interior in fata radiatorului de racire. Dar sa fii cu ochii pe ceasul de la bord care indica temperatura apei...

Sau poti acoperii doar jumatate din radiator.

Edited by mac01, 12 January 2017 - 01:28 AM.

#8 ronis

ronis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 49 posts
  • Interests:QQ 1.5 dci DPF Acenta 2011

Posted 15 February 2017 - 03:22 PM

La mine este invers. Căldura este excesivă. Aerul este atât de fierbinte încât nu poți ține mâna pe aeratoare. La un moment dat chiar mirosea a plastic încins. E de rău? Temperatura lichidului de răcire afișată pe ceasul de la bord este perfect normală, deci nu este o supraîncălzire a motorului.

Edited by ronis, 15 February 2017 - 03:23 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users