Jump to content

Photo

Probleme Servo

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 30 December 2015 - 12:14 PM

Salutare si LA MULTI ANI pentru toti membrii Club Nissan. Astazi cand au scazut temperaturile sub 0 grade am auzit un zgomot(ca un rontait) la virarea spre dreapta. Am crezut ca nu baga servofrana, dar cand viram stanga nu facea asa. Ce sa fie. Pivotii si bieletele sunt schimbate de curand. Dupa ce am mers putin si a iesit soarele, nu a mai facut(sa imi fac griji?)Si o alte intrebare: Nissan Qashqai, 2007, 2.0 dci 4X4 are servodirectie si filtru la pompa? Cand trebuie schimbat uleiul si filtrul? MS.  

#2 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 31 December 2015 - 10:45 AM

Salutare si La multi ani! Zgomotul s-a auzit numai o data scurt sau a persistat? Qashqai-ul are tot felul de zgomote care nu trebuie bagate in seama atata timp cat masina merge... de exemplu zgomotul de la ABS dupa stationare cu motorul oprit, absolut normal confirmat si de producator.

#3 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 31 December 2015 - 11:23 AM

Zgomotul se aude pe toata perioada virarii spre dreapta si revenirii cu rotile drepte. Numai virez spre dreapta. Pana acum nu a mai facut.

#4 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 31 December 2015 - 07:41 PM

Pare a fi totusi o problema, trebuie sa ajungi la mecanic. Cati km are masina? Sa ne spui ce ai rezolvat.

#5 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 01 January 2016 - 04:38 AM

Servodirectia la QQ e electrica. Nema pompa, nema ulei, nema nimica.  :)

#6 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 01 January 2016 - 01:54 PM

Deci, daca servidirectia este electrica, care sa fie cauza? Se baga vaselina pe undeva?In topicul de mai sus am scris "Numai virez spre dreapta". de fapt am dorit sa scriu - numai cand virez spre dreapta si la revenire inapoi cu rotile drepte.

#7 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 04 January 2016 - 01:04 PM

Se ridica masina pe capre sau pe elevator. Daca nu mai face zgomotul la virare e probabil rulmentul de sarcina. Dar asa pe forum e greu sa ne dam seama - cel mai bine mergi la un mecanic bun. Stiu, e o specie pe cale de disparitie dar daca cauti suficient poti gasi unul. Zgomotele trebuie auzite cu urechea, nu povestite ca se pierde esentialul.

#8 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 13 April 2016 - 02:10 PM

Am aflat de unde era zgomotul. - planetara dreapta. Am schimbat capul planetarei partea din exterior si sa rezolvat problema.

#9 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 14 April 2016 - 12:09 PM

Bine ca s-a rezolvat, totusi l-ai tolerat destul de mult timp.

#10 mns77

mns77

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Interests:NISSAN QASHQAI 2011,150CP, 2.0 DCI,4x4 TEKNA

Posted 14 April 2016 - 03:11 PM

Am aflat de unde era zgomotul. - planetara dreapta. Am schimbat capul planetarei partea din exterior si sa rezolvat problema.

Si cat te-a costat piesa si daca e pe original sau aftermarket caci parca si pe mine m-ar incerca aceleasi simptome?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users