Jump to content

Photo

Sfat Vânzare Nissan X-Trail T-31

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 21 October 2015 - 02:06 PM

Salut,

Vreau să vând Nissan-ul specificat în subiect și nu știu care ar fi prețul corect, vă rog o mână de ajutor...

Ca idee, mașina este fabricată în 2007, a fost expusă în showroom până în 2008, înmatriculată în aprilie 2008.
A fost în leasing la o companie multinațională unde lucrează soția mea și a fost utilizată de un manager senior de acolo, intreaga perioadă.
După expirarea leasing-ului au mai păstrat-o o vreme, mașina fiind în stare foarte bună și având relativ puțini kilometri rulați. Ulterior am cumpărat-o noi.

Tot istoricul este disponibil la Service Serrus. Mașina are următoarele caracteristici, destul de "full" - cum spuneam a fost mașină de showroom:
- 2L / 150CP
- cutie manuală 6 trepte
- gri/maro închis, metalizat (în talon zice "gri")
- faruri xenon originale
- stropitoare faruri
- bare longitudinale caroserie, cu proiectoare
- plafon panoramic/trapă electrică
- oglinzi încălzite reglabile și rabatabile electric
- tapițerie piele neagră
- scaune față încălzite și reglabile electric pe toate axele
- pilot automat ("cruise control")
- radio CD cu magazie 6 CD-uri, comenzi pe volan
- instalație climatizare
- airbag-uri față și spate
- geamuri acționate electric (toate 4)
- geamuri fumurii spate (originale)
- 4x4 nepermanent, cu asistență la coborâre pante
- ABS, ESP, ASR

- senzori ploaie
- carkit handsfree original cu bluetooth
- taxa de înmatriculare plătită
- jante aliaj 17"
- 2 seturi cauciucuri vară (Pirelli) + 2 seturi cauciucuri iarnă (1 Pirelli și 1 Nokian) - adică 16 cauciucuri :) le rămăseseră la firmă de la alte Nissan-uri pe care le-au avut și ni le-au dat nouă.

Mașina arată și se comportă impecabil. A fost utilizată mai mult extraurban (făcea naveta cam 150km zilnic), deloc offroad, kilometri actuali 120500. N-aș vinde-o dar îmi trebuie banii...

Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Edited by lightpawn, 10 November 2015 - 11:35 AM.

#2 nano4you

nano4you

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 November 2015 - 01:56 PM

imi poti da nr.tau de telefon ? ma intereseaza masina

#3 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 09 November 2015 - 03:38 PM

Încă nu am scos-o la vânzare, vreau să văd dacă merită să o vând - dacă nu iau un preț satisfăcător mai bine o păstrez.

Dacă vrei să-mi faci o ofertă, poți să-mi transmiți un mesaj privat :)

#4 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 09 November 2015 - 04:37 PM

Vexi ca X-trail-ul nu are instalatie de climatizare bi-zonala. La instalatia bizonala poti sa modifici temperatura intre partea stanga si dreapta cu maxim 5 grade. La noi este doar o climatizare normala pentru toata masina.

Si daca nu ma insel stiu ca scaunul din dreapta nu are reglaj electric..doar manual.

Edited by mac01, 09 November 2015 - 04:41 PM.

#5 nano4you

nano4you

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 November 2015 - 04:59 PM

fotografii imi poti trimite ?

#6 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 09 November 2015 - 09:42 PM

Vexi ca X-trail-ul nu are instalatie de climatizare bi-zonala. La instalatia bizonala poti sa modifici temperatura intre partea stanga si dreapta cu maxim 5 grade. La noi este doar o climatizare normala pentru toata masina.

Si daca nu ma insel stiu ca scaunul din dreapta nu are reglaj electric..doar manual.

Corect, climatizarea nu e bi-zonală, probabil m-am gândit la mașina mea de serviciu, un VW Golf; am corectat postarea inițială.
Scaunul din dreapta este și el reglabil electric pe toate axele.

Attached File  01.JPG   58.13K   30 downloadsAttached File  02.JPG   64.53K   34 downloadsAttached File  03.JPG   71.93K   33 downloadsAttached File  04.JPG   60.75K   29 downloadsAttached File  05.JPG   39.4K   29 downloadsAttached File  06.JPG   52.05K   27 downloadsAttached File  07.JPG   37.37K   26 downloads

#7 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 10 November 2015 - 12:13 AM

Inseamna ca m-am inselat in privinta scaunului pasagerului. Scuze.

Frumoasa masina si buna pe deasupra. O sa-ti para rau mai tarziu ca ai dat-o, dar ma rog daca ai nevoie de bani...Tu stii cel mai bine nevoile tale. Eu o am de 5 ani si la ora actuala sunt indragostit de ea. Imi place in continuare foarte mult. E prima masina care am de gand s-o pastrez inca 5--10 ani de acum incolo. Nu stateau masinile mai mult de trei ani pe batatura mea. Ma plictiseam repede de ele. In schimb asta mi-a pus capac.

Bafta!

Edited by mac01, 10 November 2015 - 12:29 AM.

#8 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 10 November 2015 - 11:11 AM

Mulțumesc pentru aprecieri, într-adevăr e o mașină deosebită și am prins drag de ea - mai ales nevastă-mea  :)

Nu ținem neapărat s-o vindem, dar dacă obțin un preț corect m-ar ajuta foarte mult, am nevoie de niște bani pentru o investiție.

Ce zici, care ar fi pretul corect? Mie mi se pare foarte important că are tot istoricul cunoscut și că nu are chiar mulți km.

Edited by lightpawn, 10 November 2015 - 11:11 AM.

#9 nano4you

nano4you

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 November 2015 - 11:16 AM

Tu trebuie sa hotaresti pretul eu am facut propunerea in mesaj privat, m ai mult de atat nu pot face asa ca zi un pret si vede ce iese.

#10 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 10 November 2015 - 11:33 AM

Am răspuns la PM între timp, nu văzusem că mi-ai scris, scuze.

Rugămintea pentru o idee de preț rămâne către mac01 & alții.

#11 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 10 November 2015 - 10:32 PM

Masina este echipata la nivelul de varf, adica are cam tot ce se putea pune pe un X-trail la vremea respectiva. Lipseste cutia automata si cei 27CP in plus la motor, mp3 cu navigatie si sistemul de sunet de la Bose. Altceva nu cred ca mai lipseste sau cel putin nu-mi vin toate in minte acum. Masina nu este facelift deci este primul model de X-trail aparut. Faceliftul a aparut in 2010.

In rest are de toate... imi place. Are culoarea care o vroiam eu, dar la vremea respectiva (acum 5ani) nu gasisem decat una singura la Brasov si aia lovita in fata....de-mi venea sa-l strang de gat pe vanzator ca am batut drumul pana la Brasov si m-a mintit la telefon.

Ce pot sa va spun este faptul ca nu pot sa ma amestec intre voi. Pretul de obicei il dicteaza piata SH cu toate ca si aici este cu dus si intors. Stiti si voi cum este..vanzatorul vrea sa obtina cat mai mult, cumparatorul se ofere cat mai putin, etc... Important este ca masina sa nu fie lovita si kilometrii dati inapoi. Important este daca are si taxa platita. Important este daca a fost si intretinuta si nu a fost pe post de cocina de porci. Important este daca s-au schimbat la timp consumabilele iar motorul, cutia, transferul 4x4, etc.. sunt in mintile lor.

Masina din foto de mai sus arata ok...interior+exterior. Daca si la mecanica s-a dat atentie la fel ....atunci este o treaba buna.

Daca este corectitudine si transparenta eu zic ca ar trebui sa va dati telefoanele in privat si poate ajungeti la o intelegere. Uitati-va pe site-urile speciale de vanzare-cumparare masini si informati-va de preturi, kilometrii, anul de fabricatie, taxa, optiuni, etc...Va faceti si voi o idee......

Bafta la amandoi!

Edited by mac01, 11 November 2015 - 12:01 AM.

#12 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 11 November 2015 - 01:09 PM

Mașina are toate intervențiile făcute la timp, la reprezentanța Serus.

Nu a fost lovită, kilometrii sunt corecți (se poate deduce după istoricul de la Serus).

Taxa de înmatriculare a fost plătită (ar fi vreo 2400€ pentru o mașină adusă de afară)

Am vorbit pe PM cu colegul de forum interesat de mai devreme, dar nu are buget suficient pentru a se apropia măcar de un preț decent.

#13 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 24 November 2015 - 05:35 PM

OK... cu o părere referitoare la preț mai vine cineva?

#14 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 25 November 2015 - 12:47 AM

Pe mobile.de o masina asemanatoare costa intre 10.500 si 13.500 Euro.
Daca iei intre 12.000 si 13.000 se poate considera un pret OK.
Pe de alta parte poti gasi si un client dispus sa dea peste 13.000 dupa cum ti-e norocul. Dar o poti scoate si la 11.000 la vanzare si sa mai stai un an cu ea nevanduta daca esti genul ghinionist.

#15 lightpawn

lightpawn

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 12 February 2016 - 09:57 PM

Mi-ați mutat topicul pe aria de vânzări :(

Nu am scos mașina la vânzare!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users