Jump to content

Photo

Clapeta Hayon

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 06 October 2015 - 11:44 AM

Salutare. Stie cineva unde gasesc o clapeta deschidere hayon Nissan Qashqai 2007, 2.0 dci, 4x4 si la ce pret? Un site,ceva? Clapeta este cea marcata cu rosu in poza. Sistemul este format din doua elemente. Clapeta care are "urechi" de plastic si niste suruburi cu cap rotund montatepe hayon. Pasticurile (suportii) pe care se fixeaza suruburile sunt turnate din fabricasi sunt din plastic foarte subtire. Din cauza caldurii, gerului, etc. acestea s-au "copt", iar in momentul deschiderii(dupa 8 anide utilizare) s-au rupt. La dezmembrari nudau decat cu hayon cu tot.

Attached Files

#2 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 22 October 2015 - 02:21 PM

Avand in vedere probabil ca piesa nu exista separat, intrucat nimeni nu a dat o solutie, topicul se poate inchide.

#3 meglemek

meglemek

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 07 December 2015 - 05:38 PM

https://partsouq.com...rt/EL/JJ10E/900

Aici gasesti codul piesei respective.

Apoi incerci sa o cauti si sa o cumperi de undeva.

Iti recomand sa cauti dupa cod aici:

https://www.amayama.com/en/

Se vand piese originale si sunt aduse din Japonia. Sunt mai ieftine decat pe site-urile romanesti, ca sa nu mai vorbesc de reprezentanta. Eu am avut o experienta placuta cu ei, chiar daca piesele mi-au venit dupa 3 saptamani. Dar a meritat.

De regula, ti le aduc si romanii, dar cu adaosuri exorbitante. Daca vrei de la noi, e suficient sa le dai codul si-ti vor spune si pretul.

Bafta!

Edited by meglemek, 07 December 2015 - 05:54 PM.

#4 Frodo

Frodo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 15 December 2016 - 04:11 PM

Salutare. Stie cineva unde gasesc o clapeta deschidere hayon Nissan Qashqai 2007, 2.0 dci, 4x4 si la ce pret? Un site,ceva? Clapeta este cea marcata cu rosu in poza. Sistemul este format din doua elemente. Clapeta care are "urechi" de plastic si niste suruburi cu cap rotund montatepe hayon. Pasticurile (suportii) pe care se fixeaza suruburile sunt turnate din fabricasi sunt din plastic foarte subtire. Din cauza caldurii, gerului, etc. acestea s-au "copt", iar in momentul deschiderii(dupa 8 anide utilizare) s-au rupt. La dezmembrari nudau decat cu hayon cu tot.

Cum ai rezolvat pana la urma problema , deoarece și la mine a crăpat piesa în cauza? Dac[ cumpăr una conform catalogului trebuie sa o și vopsesc presupun?

Multumesc.

#5 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 560 posts

Posted 16 December 2016 - 10:33 AM

Se gaseste de cumparat noua dar este destul de scumpa...si dupa cate stiu vine echipata complet. 

Edited by mac01, 16 December 2016 - 10:34 AM.

#6 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 19 January 2017 - 12:12 PM

Salutare. Am rezolvat problema foarte simplu si cu costuri reduse. In locul unde erau clapetele de plastic(sau rupt din cauza ca s-a degradat plasticul- caldura, expunere la soare, frig, etc), respectiv 6 buc., am pus suruburi cu cap inecat cu prinderea piulitei pe interior. Atentie mare la gaurirea grilei, gaurile trebuie sa fie perpendiculare pe capota, altfel suruburile intra stramb. Se scot suburile care sunt prins in haion si se marcheaza locul un se dau gaurile din interiorul haionului. Dupa gaurirea grile cu un spiral(in functie de ce suruburi vreti sa puneti,insa trebuie sa aveti in vedere ca dupa scoaterea suruburilor din haion raman niste gauri cam mari) imediat mai mare decat cel cu care ai gaurit, se face la suprafata, foarte putin o majorare a gauri pentru a intra surubul si a se aseza la fata grilei(cand dai cu mana sa nu se simta). Se introduc suruburile prin suportul de plastic si se prind cu piulite pe interiorul haionului. Dupa aceasta operatiune se pune pe captele surubulurilor(nu este obligatoriu, dar sa nu rugineasca) mastic si se lipeste un ornament bandou cromat autoadeziv pentru a masca suruburile. Arata super. Am sa va postez si o poza.

#7 iancu1959

iancu1959

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 27 December 2017 - 04:55 PM

Salut. Ai promis ca ne arati cum a iesit lucrarea la clapeta. Si eu am aceeasi problema.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users