Jump to content

Photo

Discuri Ovalizate

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 21 September 2015 - 01:11 PM

Salutare. Am constatat  ca am discurile de frana fata ovalizate. Le-am rectificat la un strungar, dar au ramas cam subtiri in "carne" si dupa 1 luna iar dau semne ca sau ovalizat putin. Doresc o recomandare de marci discuri si placute de frana. Eventual o ordine functie de calitate. Am vazut pe net niste discuri marca ABE, nu ATE. Stie cineva despre aceste discuri ABE si firma ceva. Sunt foarte ieftine comparativ cu celelalte produse de firme cunoscute.

Edited by Costelino, 21 September 2015 - 01:15 PM.

#2 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 22 September 2015 - 02:07 PM

Franele de la Qashqai si asa sunt subdimensionate. Daca mai pui si pocnitori pe ele o sa tot cheltui mai mult decat daca ai fi cumparat direct unele bune.

#3 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 24 September 2015 - 08:50 AM

Am inteles. Este vorba de reclama.

#4 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 24 September 2015 - 11:12 AM

Nu stiu ce ai inteles si ce ai vrut sa spui prin reclama.
ABE aia de care vorbesti par a fi niste polonezi. Sunt ieftine ca probabil le comanda in China cu containerul.
E adevarat ca la o firma renumita platesti si numele dar calitatea intotdeauna are un pret indiferent de firma producatoare.
Exemplu concret: discuri Brembo pentru Dacia Logan. Nu se poti compara calitativ cu discurile Brembo produse pentru masini de peste 50.000 de Euro. Deci nu intotdeauna brandul face toti banii. Dar invers e foarte putin probabil. Adica sa cumperi pe bani putini produse de calitate.
Daca nu vrei sa te dai cu Qashqaiul la limita cumpara niste discuri decente de la ATE, Ferodo, TRW, Zimmerman, etc.
Daca vrei mai mult de la masina putem discuta, dar bugetul explodeaza.

#5 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 24 September 2015 - 02:31 PM

Am crezut ca nu sunt recomandate anumite firme, pentru a nu face reclama. Ms pentru recomandari.

#6 mikail

mikail

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts

Posted 26 September 2015 - 09:50 AM

Salut,

discuri ovalizate...la cati km?

#7 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 26 September 2015 - 10:42 AM

Discurile nu se ovalizeaza la nr de Km, adica de la uzura normala. Discurile se ovalizeaza atunci cand materialul din care sunt facute este fier ordinar si asupra lor se actioneaza cu forte extreme care pot deforma structura.
Discuri noi noute le pot ovaliza intr-un singur Km de rulaj. Se incalzesc la maxim apoi intri la spalatorie si pui furtunul cu presiune cu apa rece ca gheata pe ele si gata.

#8 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 28 September 2015 - 08:06 AM

Discurile sunt cele cu care a fost echipata masina. Nu stiu ce marca sunt pentru ca nu am executat eu operatiunea de demontare si rectificare. Insa anul trecut am facut, in conditii de iarna, in 4 luni cam 8000 km si numai drum lung. Masina nu o spal la spalatorie, iar acasa nu o spal imediat dupa ce am venit din cursa. Masina are 120.000 km. Ma gandesc ca mergand la drum lung iarna(anul trecut in zona de munte a fost zapada destula), franare, zapada intrata la etrier,etc. sa  fie contribuit la ovalizarea lor. Zic. Placutele de frana sunt ATE recomandate de mecanic, dar la franare usoara scartaie de te ia capul. Asta este.

#9 Costelino

Costelino

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 22 October 2015 - 07:15 AM

Ieri am echipa masina cu discuri si placute ATE. Schimbare totala, eficienta la franare, nu scartait, super misto. Singura problema pe care propun sa o dezbatem este aceea a reticentei unor service-uri in acordarea garantiei. Am montat discurile cumparate de la un distribuitor de piese auto cu certificat de garantie, iar la un service autorizat de RAR mi-a spus ca sa ma prezint la ei numai daca sunt probleme. Ce documete trebuia sa imi mai dea dupa montare? MS.

Edited by Costelino, 22 October 2015 - 07:16 AM.

#10 bady1090

bady1090

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 05 August 2016 - 07:06 PM

Buna seara dragi colegi , de curand am schimbat discurile si placutele la qashqai-ul meu atat pe fata cat simpe spate , am pus marca textar , am mers doar in oras 2 sapatamani iar cand am mers mai cu viteza am franat si in volan am simtit o bataie puternica iar botul masini parca oscila stanga dreapta. M-am intors la serviceul unde am montat discurile ia le am explicat situatia, ei au spus sa merg la un stand Itp sa verific , cu aceasta ocazie am facut si itp iar domnul de la itp a spus ca se vor aseza in circa 1000 km daca merg in oras dar degeaba dupa 500km tot asa face. Ce ma sfatuiti sa fac?

#11 diliuus

diliuus

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 28 July 2018 - 05:46 AM

Ce marca de discuri îmi recomandați? QASHQAI din 2012 1.6 cvt 88.000 km. Primele discuri schimbate în 2014, pe garanție. Următoarele în nov 2017-ate iar acum, după aprox 6-7 luni, din nou bataie în volan cu zgomot la frânare constanta. Cu cât viteza e mai mare, cu atât "simptomele" se agravează. "Diagnosticul" de la service-ul autorizat a fost brate și discuri uzate. E normal sa schimbi 3 perechi de discuri în 6 ani în condițiile unei utilizări "cuminți" a mașinii?

#12 dorelc

dorelc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 11 August 2018 - 08:47 PM

Eu am pus trw acum vreo 2 ani și sunt ok.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users