Jump to content

Photo

Micra Sport +

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts
  • Interests:RAPID

Posted 24 February 2015 - 09:06 PM

Marca: NISSAN
Model: MICRA SPORT+
Culoarea: GRI
Anul fabricatiei: 2005
Dimensiuni: 3815x1660x1540 mm
Masa proprie: 1035 kg
Cilindree: 1240 cmc
Putere: 80 CP
Dimensiunea anvelopelor: 195/45 ZR16
Mile cand am cumparat-o: 40400

IMG 20141215 WA0000

20141003 175553

20141003 175540

Edited by Nebunu R, 28 February 2015 - 02:30 PM.

#2 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 25 February 2015 - 03:35 PM

02.10.2014

Am cumparat noua jucarie - Nissan Micra Sport+.

Doua zile consecutive am facut test drive, de ii zapacisem pe aia de cap. Masina se prezenta impecabil in interior, avea doar radioul schimbat. Exteriorul prezenta trei pete pe plafon unde era vopseaua un pic matuita si o mica stersatura a aripii stanga spate. Aceeasi problema cu farurile facute din plastic de proasta calitate, un pic matuite, galbejite. Avea MOT(ITP)-ul facut in urma cu 3-4 zile, asa ca era "ready to go". Mai precizez ca am luat-o de la un trader "as seen", adica nu am nici un fel degarantie.

In aceeasi seara am facut online asigurarea, care in UK este pe 10 luni. Urmatoarea zi am platit taxa de drum pe un an calendaristic.

#3 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 28 February 2015 - 03:14 PM

05.11.2014

Prima "bucurie". Dupa un drum cu peste 15 limitatoare de viteza am inceput sa aud un zgomot puternic la esapament. Micra mea incepuse sa sune intradevar a... Sport+.

Dupa cercetari amanuntite ce au in constat in punerea unui genunchi jos si impingerea tobei am realizat ca se misca liber si o sustin doar prinderile de cauciuc, nu si teava care vine din toba de mijloc.

Am inceput imediat cautari pe internet. Ii gasesc pe niste isteti - eurocarparts.co.uk - cu toba la 25 lire. Ptiu, ca norocos mai sunt, mai ieftin decat sudata. Mailuri peste mailuri, rahat, toba lor era rotunda, mie imi trebuie cea patratoasa. Zilele trec. Mama masii! Gasim alta mai scumpa, se potrivea la poze, o comand. Next day delivery. Dupa trei-patru zile ii sun. "Bai nene, nu mi-a ajuns toba". Da, imi raspunde NEAMTUL intr-o engleza asemanatoare cu a mea, "e o problema cu plata". Ca am platit cu un card de debit, ca sa le trimit poza cu cardul si IC-ul meu sau sa-mi fac Paypal si sa fac nu stiu ce tranzactii. "Sa fiisanatos nenica, anulam tot, imi dati banii inapoi." "Ca poate dura pana la..." "Bai baiatule, anulam acum, nu va dau nici un cent. Next day delivery =/= next day dispatch."

Dupa toti nervii cu astia am sunat la un service de langa mine, autorizat Bosch programam pt data de 17. Top noch, imi zic.

17.10.2014

Bucuros nevoie mare. La ora 9:30 primesc un telefon. "Am primit toba gresita" - adica aia rotunda. "E vineri, e prea tarziu sa ne vina alta astazi. Ramane pe luni."

21.10.2014

In fine, luni a venit alta, mai scumpa, da' buna. Nervi. Am programat pt marti. Duc masina marti si le zic: toba, 3l ulei 5W30 sintetic, filtru ulei, lichid de frana DOT4 sa-l schimbe, sa-mi verifice bujiile.

Ce a rezultat:

- inlocuit toba finala, testat la cald;

- inlocuit prinderea la imbinarea tevelor;

- inlocuit ulei 10W40 semisintetic 3.5 litri;

- inlocuit filtru ulei; (MANN in conditiile in care ei sunt autorizati Bosch)

- inlocuit saiba de la surubul de unde lasi sa curga uleiul - nu-mi vine acum cum ii zice;

- inlocuit lichid de frana DOT4, aerisit, testat;

- inlocuit becurile de semnalizare pe spate pt ca erau incolore si nu oranj.

Draci si nervi ca au pus uleiul gresit, ca au completat pana la maximul jojei, etc. Nu am scos-o la capat, trebuia sa reprogramez masina, alt balci. Am lasat-o moarta. Mile 41050

Edited by Nebunu R, 06 March 2015 - 06:15 PM.

#4 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 07 March 2015 - 06:21 PM

29.11.2014

Prima excursie de o zi in masina a fost Warwick - Portishead - Ceddar Gorge - Bristol - Warwick, aproximativ 220 mile. Scaunele nu sunt asa comfortabile ca in Primera, dar nu trebuie sa existe comparatie intre cele doua. Tinuta de drum buna, sta bine in curbe si poti depasi fara teama(aici compar cu Loganul).

16.12.2014

Am incaltat-o de iarna - Ovation W-586 195/45 R16 84H XL Steel Belted Radial. Indice de reducere al combustibilului - E, aderenta pe ploaie C si 71dB nivel de zgomot.

Edited by Nebunu R, 10 March 2015 - 09:09 PM.

#5 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 10 March 2015 - 09:46 PM

19.12.2014

Marea aventura. O calatorie pana in Romania si inapoi. Prima zi Warwick - Koln. Am plecat la pranz, la patru aveam feribotul care nu a plecat pana la 8 din cauza valurilor puternice. Am ajuns tarziu in noapte in motelul unde aveam cazare. A doua zi, pana pe la pranz am vizitat centrul Kolnului si Domul, iar apoi am taiat-o spre Viena. Am ajuns in Viena in jurul orei 2 a.m. Ziua a treia a inceput cu nervi, 20E pt placerea de a lasa masina intr-o parcare subterana. Cred ca daca o lasam pe strada, amenda era mai mica. Apoi am vizitat orasul, iar gerul si vantul cumplit ne-au facut sa ne luam talpasita pe la doua, desi era un soare orbitor. Traseul a fost Viena - Brasov,cu o lunga oprire langa Arad pentru celebra ciorba de burta :). Sibiu - Brasov a fost facut pe prima ninsoare din an. Apoi am facut o sumedenie de drumuri prin tara, pe la rude si prieteni.

Intoarcerea a fost mai rapida. Pe doi ianuarie am inoptat in Timisoara, pe trei am plecat spre Nurenberg. Frumos oras, mi-am promis ca in viata asta ma voi reintoarce sa-l vizitez din scoarta in scoarta. N-am apucat decat prin centru sa ma plimb un pic. A treia zi de calatorie a fost un drum intins si de nerepetat, destinatia finala fiind orasul unde momentan locuiesc. Am adunat cam 4000 de mile in vacanta de iarna.

Masina s-a descurcat impecabil, la fel si anvelopele. Am prins zapada si polei pe tot felul de drumuri, a fost extraordinar. Daca Primera era masina in care ma simteam in siguranta si comfort ca in propria-mi sufragerie, Micra e masina care imi spune ca orice e realizabil.

IMG 20141231 WA0000

IMG 20141231 WA0001

IMG 20141227 WA0002

Edited by Nebunu R, 10 March 2015 - 10:52 PM.

#6 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 10 March 2015 - 10:38 PM

21.02.2015

S-a trezit inginerul din mine si am zis ca e cazul sa-mi schimb singur uleiul daca la un service nu sunt in stare. Imi place prea mult masina ca sa o vand in curand, asa ca nu ma intereseaza daca nu mai am continuitate la stampile in carnetul de service/garantii. L-am rugat pe "domnul amazon" sa imi livreze(gratuit) 4l de ulei Castrol Magnatec 5W30 A1, filtru de ulei Nissan(care era mai ieftin decat la dealer), filtre de aer si polen Nipparts si Turtle Wax Headlight Lens Restorer pt a incerca sa rezolv problema farurilor matuite.

Bucuros nevoie mare ca era caldut si soare afara, am imprumutat un cric hidraulic de la un amic si m-am apucat de treaba. Cand eram cu uleiul folosit in tava m-am prins ca nu am cumparat saiba pt surubul ce permitea sa golesti motorul de ulei. Am intors-o si voi testa daca merge refolosita(la data la care scriu inca n-a pierdut gram de ulei pe acolo.

Mentionez ca la mine nu a fost nevoie sa demontez torpedoul pentru a scoate/introduce filtrul de polen. A mers perfect prin spatele lui. Am resetat computerul sa ma atentioneze cand ma apropii de 9000 mile pt a efectua urmatorul schimb de ulei. La 49300 mile s-au intamplat toate astea.

IMG 20150219 WA0003

Edited by Nebunu R, 10 March 2015 - 10:50 PM.

#7 Nebunu R

Nebunu R

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 18 March 2015 - 09:41 PM

15.03.2015

Am schimbat un bec H4 la farul stang. 51100 mile.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users