Jump to content

Photo

Datsun Sunny 140Y (B310)

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 ciponex

ciponex

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 30 June 2014 - 09:37 AM

Salutare tuturor 

Am mostenit, in urma decesului tatalui in 2012, masina din titlu. E varianta coupe din 1979 si e in familie din 1994. Sunt foarte atasat de masina asta si am o datorie morala fata de ea si fata de fostul ei proprietar, pentru a o readuce, cat mai aproape posibil, de stralucirea de alta data.

Aici am mare ajutor de sfaturile voastre, pentru ca experienta mea in restaurari auto tinde spre zero. Vreau sa plec la acest drum in cunostinta de cauza, mai ales ca va presupune si o investitie de timp si materiala, destul de serioasa.

Masina sta de prin 2008-2009 intr-o curte la tara. I-am improvizat un acoperis pentru a o feri cat de cat, insa starea ei nu este deloc buna.

Din pacate, cunostintele mele de mecanica si tinichigerie sunt si ele foarte limitate asa ca am mare nevoie de ajutor de specialitate. 

Piese am tot cautat, insa am gasit doar ebay si undeva prin India (chiar am ramas surprins cat de multe Datsun-uri ruleaza inca acolo). Nimic insa pe ceea ce inseamna elemente de caroserie (aripi, portiere, faruri, stopuri, plastice interior-exterior). Poate este cineva printre voi care ma poate indruma unde trebuie sa caut mai exact.

Am uitat sa precizez, poate cu asta trebuia sa incep. Vreau sa o pastrez in varianta ei originala, eventual, daca se poate, chiar sa obtin un certificat FIVA.

Ciprian

#2 RazvanF

RazvanF

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 01 July 2014 - 07:54 PM

In materie de tablarie nu ai sa gasesti nimic, va trebuie sa iti confectionezi tu....daca are rugina pe podea, lonjeroane, compartiment motor, praguri vei avea nevoie de un service specializat in materie de tinichigerie, masina trebuie "demontata" complet, pana la tabla, curatata de rugina, sudat, polizat, chituit slefuit si vopsit....iar in curtea casei nu vei reusi asta, nu vreau sa te dezamagasec, dar o masina care sta si nu este folosita....asta e moarte curata pentru ea. Mai poti incerca pe google sa cauti iubitori ai acestei maisini si sa vezi ce au facut sa o aduca la lumina zilei.

#3 ciponex

ciponex

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 04 July 2014 - 01:04 PM

Multumesc pentru raspuns... insa sincer ma asteptam la mai multe informatii concrete. Nimic din ce mi-ai spus nu reprezinta ceva nou pt mine. Ma asteptam sa aflu daca mai sunt astfel de masini, eventual un parc de dezmembrari unde as mai putea gasi elemente de tinichigerie sau piese de schimb (carburator, articulatii directie, amreiaj, frana etc). Eventual corespondente (piese de pe alte modele care merg pe B310). Chiar e unicat modelul asta la noi in tara? 

#4 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 06 July 2014 - 11:45 PM

Masina e din 1979. Pe vremea aia daca aveai Trabant se spunea ca ai masina straina.
Masini se aduc in Romania din 1990 dar cum nemtii nu se prea inghesuiesc la Datsun probabil ca au fost aduse maxim cateva bucati in toata tara. Nu m-as mira daca ai fi posesorul singurei masini din Romania Datsun Sunny.

#5 ciponex

ciponex

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 July 2014 - 11:12 PM

si chiar nu cred ca este singurul. Am luat legatura cu el. E un tip de nota 20 care m-a ajutat cu multe informatii utile. El insa a facut masina asa prin forte proprii. Eu nu detin astfel de cunostinte. Am nevoie de sprijinul unui profesionist in restaurari. Ma gandeam ca poate mai este cineva care a restaurat un datsun si unde.... cu ce costuri, de unde a procurat piese etc.

#6 RazvanF

RazvanF

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 10 July 2014 - 04:38 PM

Piese gasesti pe ebay.de si ebay.co.uk iar in legatura cu restaurarea masinii iti va trebui un tinichijiu bun iar cu interiorul ai putea vorbi la o fabrica unde se produce mobila, ei mai lucreaza cu piele si mai mult ca sigur ai putea restaura scaunele, stiu ca nu mai sunt vremurile de pana in '89 dar poti incerca.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users