Jump to content

Photo

Generalitati Qashqai J11

• Please log in to reply
653 replies to this topic

#641 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 25 May 2017 - 09:21 PM

A pus cineva la aceasta masina myPOIs, POI suplimentare in sistemul de navigatie, dar speedcams? Am descarcat de pe POIPlaza, POI - urile care ma interesau in format csv, le-am pus intru-un folder myPOIs, asa cum scrie in manual, dar nu le vede, care sa fie problema?

Edited by scoty, 25 May 2017 - 09:22 PM.

#642 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 26 May 2017 - 07:12 PM

Gata am rezolvat, am cumparat de pe site-ul Here, speedcam pentru UE, costa 9,99 euro, iti da si un program pentru a le transfera apoi pe usb, duap care transfera automat si poi-urile luate de pe net in format csv. Apoi le-am pus in memoria intrena a navigatiei, le-a vazut imediat.

#643 ad76

ad76

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 22 June 2017 - 09:30 PM

Vand QQ Tekna,an 2014, 44 000 km, rulat 90 % in Suedia. Pret 17 000 euro.

#644 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 25 June 2017 - 09:33 AM

Dupa 6500 km facuti pe autostrazile din Germania, va pot spune ca masina se comporta execelent (1.6 dCI, Tekna) viteza maxima atinsa 190 Km/h (nu m-a lasat nevasta mai mult cred ca daca tineam apasata aceleratia mai mult timp, mai urca ceva), consum pe autostrada la 130-140 km/h 6.1 litri motorina. Navigatia este foarte buna si precisa, aplicatia TMC te anunta in timp real despre ,,stau-uri", accidente sau trafic ingreunat si iti ofera solutii de ocloire pe drumurile nationale. am facut greseala sa-i dau ,,ignore" odata si am sat 2 ore intr-un stau!

#645 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 07 July 2017 - 09:59 PM

O intrebare pentru cei care au optiunea ,,full led" am observat ca farurile de la proiectoare au becuri halogen nu led (care nu se simt deloc cand le aprinzi pe langa led-uri) a schimbat cineva aceste becuri cu becuri led?

#646 Romeo

Romeo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 27 July 2017 - 10:25 AM

Salut,

A incercat cineva Android Auto ?

https://www.blog.goo...roid-auto-here/

#647 dorumanda

dorumanda

Member

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 27 July 2017 - 10:41 AM

Android Auto nu este disponibil pe Qashqai.

#648 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 19 September 2017 - 08:18 AM

Desi am facuti doar 26000 km si am aproximativ 10 luni de la cumparare ma duc cu masina 1.6 dCI Tekna, la prima revizie, nu mai pot astepta sa fac anul sau 30000 km deoarece mi s-a ,,colmatat" filtrul de polen de abia mai pot respira cand dau drumul la clima, miroase ingrozitor si vine si un praf care iti irita gatul. La ce pret sa ma astept la prima revizie, voi schimba toate filtrele si uleiul?

#649 durnea.alin

durnea.alin

Member

• Members
  • PipPip
  • 12 posts

Posted 19 September 2017 - 07:50 PM

Cam 1000 de lei. Eu am facut 2 revizii pana acum.

#650 exec95

exec95

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts

Posted 19 September 2017 - 11:20 PM

Salutari. Dupa o lunga perioada de gandire m-am decis sa achizitionez un QQ, 1.5 dci, Acenta + P1. Este adevarat ca m-a impins de la spate si dealer-ul care a facut o oferta nemaipomenita pt destocaj si mi-a spus ca daca nu ma grabesc nu mai prind, "ca se dau ca painea calda". Deci, speriat de gandul ca o sa raman fara QQ, am trimis avansul :D. Ce-i drept mi-ar fi placut facelift-ul, cu care am facut si test drive acum vreo luna si mi-a placut extraordinar de mult, insa depasea un pic bugetul. Asa ca am ramas pe model non facelift, care imi place la fel de mult. De asemenea as dori, daca se poate, sa imi trimita cineva manualul de utilizare, ca din ce am citit pe aici vine fara manual (dragos95stancu@gmail.com), sa rasfoiesc pana vine masina :D .

Va multumesc! Sa avem drumuri bune cu totii!  :D

#651 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 23 September 2017 - 07:24 AM

Am facut revizia la masina 1.6 dCi Tekna. Cost total 1738 lei, din care 158 lei igenizarea instalatiei de climatizare. Cel mai mult costa uleiul 85 lei litru si a trebuit sa cumpar 7 litri, intra 6.5 litri in motor si filtrul de combustibil care este vreo 250 lei. Am fost la Dedeman auto Bacau dar nu mai calc pe acolo. Dupa ce am plecat la cateva sute de metri am vazut ca masina nu mergea cum trebuie si m-am tarat efectiv pana la urmatorul peco unde am constatat ca facusem o baie la motor cu vreo 20 litri de motorina. Meseriasul care a schimbat filtrul de motorina nu a fixat bine furtunul de alimentare cu motorina a filtrului si acedta a sarit de pe respectiva teava si am pompat motorina pe motor in loc sa intre in filtru. Aveti grija dupa ce iesiti de la revizie puneti mana pe toate capacele furtunele pe care le-au demontat meseriasii din Ro, ca puteti in cazul meu daca nu imi dadeam seama sa iau foc, pana la urma!

#652 herder033

herder033

Member

• Members
  • PipPip
  • 16 posts

Posted 23 September 2017 - 10:50 AM

Buna ziua! Cum de platiti atat de mult pentru revizie? Este incredibil! 1738 lei pentru revizia la 1.6 dCi Tekna??? Eu am facut de curand a doua revizie la 34500 km si am platit vreo 950 lei cu filtre si manopera cu tot. Ce service te jecmaneste asa fara rusine, prietene? Si cine v-a invatat pe unii dintre voi sa va faceti reviziile la 30000 de km? Oare chiar nu va pasa de motoare? Parca ar fi masinile firmei si nu masini personale. Am avut pana acum 4 masini, dintre care 3 cumparate de noi; ultimele 2 sunt Nissan X Trail de 2.0L si acest QQ Tekna de 1,6 dci pe care il am de 2 ani. La fiecare am facut schimbul ori anual, ori la 15000-17000 km iar masinile au functionat si functioneaza ireprosabil. Si va mai si minunati ca va scoate fum, ca nu trage, ca va baga ulei pe unde nu trebuie, si ca nu merge? Ma mir ca unii isi iau masini foarte fiabile cum e Nissan si le strica pentru ca nu le pasa de revizii. Am un amic care prost cum e a uitat sa schimbe uleiul /filtrele vreo 2 ani, adica vreo cateva sute demii de km. Ce a patit? Motor gripat si aruncat masina la gunoi. Orice revizie se face la 1 an daca ai in jur de 15000 km sau atunci cand atingi acest numar de km. Mai ales in primii ani de viata ai motorului unii schimba uleiul cum se schimba pe vremuri la daciile 1300 sau la mizeriile de opeluri in anii 90. Doamne, unde va este capul!?

#653 scoty

scoty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 23 September 2017 - 11:04 AM

Producatorul a hotarat in cartea de revizii ca in RO revizia se face la 30.000 km in west se face la acest motor la 40.000 km. Eu voi face todeauna cum a scris producatorul in carte. Poate ai masina pe benzina. Iar despre pret am vazut ca manopera a fost aprox. 400 lei ceea ce mi se pare cam mult! Mai ales ca nu au dat dovada de profesionslism vs. de ce am patit!

#654 MixMaster

MixMaster

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 16 November 2017 - 12:51 PM

Tot la 30 000 se face si aici revizia, sau la 12 luni. Eu am facut-o de 2 luni, deoarece a trecut un an. A fost prima revizie, aveam 17600 km si m-a costat 306 euro. Ceea ce eu zic ca e acceptabil. 1.5 dci tekna.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users