Jump to content

Photo

Revizie Qashqai benzina 1.6l

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#41 cdn

cdn

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted 31 October 2011 - 02:24 PM

Salut,
Qashqai 1.6 Accenta benzina, revizie 23000km (1 an) la Serus Timisoara = 759 ron: schimbat ulei Mobil1, filtru ac, aer, ulei, buson ulei, manopera, verificat baterie, antigel, roti.
numai bine.

Salutare,

Multumesc pt detalii. In urma discutiei am ajuns si eu la 850 ron, revizia de doi ani, cu toate filtrele. Am mai avut ceva verificari, sa zicem ca s-a justificat si 100 ron in plus fata de medie.
Oricum, e clar ca trebuie sa fim mai atenti la aceste detalii, intrucat nu sunt preturi fixe iar diferente mari nu au de ce sa aplice.

Numai bine!

#42 leeoo

leeoo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts

Posted 05 November 2011 - 02:16 PM

ame='leeoo' date='23 October 2011 - 01:14 PM' timestamp='1319364882' post='7446']
Facut la Cobalcescu revizia de un an (10000 km), 875 ron ulei, filtre. Pana acum, sunt multumit.

Ce filtre s-au schimbat? Pe mine m-a costat anul trecut 1000 ron, acelasi tip de revizie la 1 an (ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen). Tot la Cobalcescu.

Ulei si aer.

#43 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 08 March 2012 - 10:49 AM

Apropo de revizii...se apropie cea de 90000km...a facut careva?...la ce preturi si ce se schimba?...

#44 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 23 March 2012 - 10:24 AM

Hei...oameni buni,n-a facut nimeni o revizie de 90000 km?????...

#45 solomonien

solomonien

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 14 April 2012 - 01:29 PM

:rolleyes:

Edited by solomonien, 14 April 2012 - 01:57 PM.

#46 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 18 May 2012 - 10:17 AM

Trebe' sa-mi raspund singur...am facut revizia...
ulei 5w40 castrol 5l-145.00lei
filtru ulei 20.00lei
filtru aer 70.00lei
filtru habitaclu 100.00lei
manopera 50.00lei

Total=410 lei...trebuia sa schimb si bujiile(4x70 lei+50 lei manopera)dar am amanat pana in pragul iernii.

#47 vladmure

vladmure

Member

• Members
  • PipPip
  • 24 posts

Posted 20 May 2012 - 09:21 PM

Salut,

ma pregatesc pentru revizia de 30.000Km / QQ 1.6 /benzina .Am inteles din forum ca schimburile de ulei si filtre se invart undeva la 450-550 lei.

Intrebarea mea se refera la bielete sau suspensii .
De vreo 4000 Km , rotile din fata au inceput sa bata la gropi si denivelari si vreau sa schimb piesele care bat.
Acestea intra in garantie? sau le schimb pe cheltuiala mea?

multumesc

#48 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 20 May 2012 - 10:42 PM

E discutabila chestiunea asta. In mod normal intra la consumabile. Insa sunt exceptii. Una ar fi existenta unui buletin de service emis de Nissan in care se recunoaste problema respectiva. Cel mai cunoscut exemplu - amortizoarele spate. A doua exceptie ar fi ca piesa sa cada dupa un numar prea mic de Km. Adica de exemplu caseta cu joc dupa 5000Km. In acest caz service-ul va analiza daca nu cumva ai rulat in off-road cei 5000Km uitandu-se la semne de uzura prematura si la celelalte piese.
Deci poti negocia cu cei de la service si daca ai noroc de oameni seriosi si cumsecade vei schimba gratuit. Altfel pe cheltuiala personala.

Edited by Klausi, 20 May 2012 - 10:42 PM.

#49 vladmure

vladmure

Member

• Members
  • PipPip
  • 24 posts

Posted 21 May 2012 - 04:41 PM

E discutabila chestiunea asta. In mod normal intra la consumabile. Insa sunt exceptii. Una ar fi existenta unui buletin de service emis de Nissan in care se recunoaste problema respectiva. Cel mai cunoscut exemplu - amortizoarele spate. A doua exceptie ar fi ca piesa sa cada dupa un numar prea mic de Km. Adica de exemplu caseta cu joc dupa 5000Km. In acest caz service-ul va analiza daca nu cumva ai rulat in off-road cei 5000Km uitandu-se la semne de uzura prematura si la celelalte piese.
Deci poti negocia cu cei de la service si daca ai noroc de oameni seriosi si cumsecade vei schimba gratuit. Altfel pe cheltuiala personala.

salut si mersi pentru raspuns.
Intr-adevar am simtit de multa vreme (poate chiar de la inceput) o mica bataie in caseta de directie.Tu de unde sti despre problema asta? e ceva frecvent? Pot sa ma bat cu ei la orice dovada ca nu am mers offroad ci chiar prea multe drumuri interjudetene pe drumuri decente si asfaltate.Na...nu acuz producatorul ca au inceput sa bata rotile dar nici nu mi-ar placea sa ma acuze ei ca am urcat-o pe dealuri .

Am sa vad raspunsul lor si revin cu nota.multumesc

#50 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 21 May 2012 - 10:42 PM

salut si mersi pentru raspuns.
Intr-adevar am simtit de multa vreme (poate chiar de la inceput) o mica bataie in caseta de directie.Tu de unde sti despre problema asta? e ceva frecvent? Pot sa ma bat cu ei la orice dovada ca nu am mers offroad ci chiar prea multe drumuri interjudetene pe drumuri decente si asfaltate.Na...nu acuz producatorul ca au inceput sa bata rotile dar nici nu mi-ar placea sa ma acuze ei ca am urcat-o pe dealuri .

Am sa vad raspunsul lor si revin cu nota.multumesc

Cu caseta am dat doar un exemplu. Nu cred ca in cazul tau e caseta. Cele mai sensibile sunt niste bielete care se leaga de bara anti-ruliu. Si nici nu sunt scumpe. De exemplu la mine caseta are un joc mic-mic dupa cca 80.000Km si am bagat off-road la greu si mor de placere sa depasesc masinile care franeaza si se chinuie sa treaca peste sinele de tramvai. :lol:

#51 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 29 May 2012 - 09:53 AM

nu sunt scumpe,eu am schimbat cu 120 lei bucata...

Salut,

ma pregatesc pentru revizia de 30.000Km / QQ 1.6 /benzina .Am inteles din forum ca schimburile de ulei si filtre se invart undeva la 450-550 lei.

Intrebarea mea se refera la bielete sau suspensii .
De vreo 4000 Km , rotile din fata au inceput sa bata la gropi si denivelari si vreau sa schimb piesele care bat.
Acestea intra in garantie? sau le schimb pe cheltuiala mea?

multumesc

#52 casablanca

casablanca

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 28 July 2012 - 07:33 AM

Trebe' sa-mi raspund singur...am facut revizia...
ulei 5w40 castrol 5l-145.00lei
filtru ulei 20.00lei
filtru aer 70.00lei
filtru habitaclu 100.00lei
manopera 50.00lei

Total=410 lei...trebuia sa schimb si bujiile(4x70 lei+50 lei manopera)dar am amanat pana in pragul iernii.

La ce service ai facut revizia?

Edited by casablanca, 28 July 2012 - 07:33 AM.

#53 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 266 posts

Posted 09 April 2013 - 02:06 PM

Am cautat dar nu am gasit tipul de antigel ce se foloseste la motoarele pe benzina. Ce marca/tip disponibil pe piata se potriveste. Din pacate in carte scrie sa intreb reparatorul....

#54 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 09 April 2013 - 03:55 PM

Orice antigel.

#55 diliuus

diliuus

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 02 May 2013 - 11:17 PM

Ma puteti lamuri si pe mine care e intervalul la 1.6 CVT?

Din discutiile de pana acum am inteles ca 30000 sau 2 ani.

Sigur nu e si o revizie la un an?

#56 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 03 May 2013 - 07:11 AM

In cartea de service a masinii (aia gri cu care te duci la service in garantie) sunt scrise intervalele de service recomandate de producator.

#57 mikail

mikail

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts

Posted 06 June 2017 - 12:49 PM

si la voi uleiul din motor(am scos joja pentru verificare) are miros de benzina? 

#58 mikail

mikail

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts

Posted 23 October 2018 - 02:40 PM

salut, ce marca de ulei folositi ?

Edited by mikail, 23 October 2018 - 03:31 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users