Jump to content

Photo

Revizie Qashqai benzina 1.6l

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 16 December 2008 - 12:10 PM

Salutare
''Qashqaisti" nu sunt pe aici????....eram curios daca a facut careva revizia la un QQ cu motor de 1.6l.Pe celalt forum zicea cineva de 1200 lei(12 mil.) la motorul de 2l benzina...mi se pare mult.Astept si alte pareri.Eu mai am vro' 6000 km pana la revizie.

#2 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 266 posts

Posted 17 December 2008 - 10:47 AM

Salut,
Revizia o faci la 30000 km? Au mai exiatat la un moment dat niste discutii cu privire la intervalul reviziilor si cum ca acesta ar fi fost reduse cu toate ca Nissan nu a comunicat nimic oficial. Deci la cati km faci revizia?
Pentru cost cred ca poti suna la service sa intrebi de costul estimativ.

#3 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 17 December 2008 - 04:25 PM

Va salut!
Aceasi oameni ca si pe celalalt forum. Eu am ajuns la 25.000 km. Am probleme cu fluieratul curelei de la alternator si cu aceasta problema am fost la serviceul de la Deva (ATELIER DE REPARATII NISSAN). Motorul este de 1,6 l, benzina.
Nu au reusit sa intinda cureaua !!!!!!!!
Cica sa revin cu o alta programare ca trebuie miscat MOTORUL in jos ca sa intinda cureaua. :blink:
M-am speriat si am refuzat acest tratament barbar. :( .Cine stie ce reglaj mai fac astia dupa ce-l pun la loc - ca doar nu mi-am cumparat TRACTOR!!!)
Schimbatul uleiului, filtru de ulei,filtrul de aer, filtrul de polen se face la 30.000 km conform manualului de service pentru Qashqai pe care l-am descarcat de pe internet.
In el este sunt prezentate toate lucrarile de service care trebuie facute si intervalul de timp. (din 30.000/2ani in 30.000/2ani) si te ajuta daca esti putin priceput la mecanica si pe langa casa ta mai ai si niste scule.
La Deva cica prima revizie costa cca 1200 lei !

#4 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 18 December 2008 - 04:14 PM

Pentru cei interesati de manual tehnic de service urmatoarea pagina, http://nissan4u.com/...l_j10e/2007_11/ va poate fi de folos in functie de motorizarea pe care o aveti. :)

#5 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 18 December 2008 - 04:34 PM

Dragos, hai ca vreau sa te ajut.
Iti atasez o pagina extrasa din manual in care sunt specificate operatiile si intervalul de timp pentru service.
Toate cele bune.

Attached Files

#6 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 18 December 2008 - 05:04 PM

Si la mine a inceput sa fluiere....da' rau...cel putin asa mi se pare.Este destul de enervant....acum vro' 3 saptamani cand a inceput fluieratu',tinea destul de putin,acum parca nu se mai termina....

Va salut!
Aceasi oameni ca si pe celalalt forum. Eu am ajuns la 25.000 km. Am probleme cu fluieratul curelei de la alternator si cu aceasta problema am fost la serviceul de la Deva (ATELIER DE REPARATII NISSAN). Motorul este de 1,6 l, benzina.
Nu au reusit sa intinda cureaua !!!!!!!!
Cica sa revin cu o alta programare ca trebuie miscat MOTORUL in jos ca sa intinda cureaua. :blink:
M-am speriat si am refuzat acest tratament barbar. :( .Cine stie ce reglaj mai fac astia dupa ce-l pun la loc - ca doar nu mi-am cumparat TRACTOR!!!)
Schimbatul uleiului, filtru de ulei,filtrul de aer, filtrul de polen se face la 30.000 km conform manualului de service pentru Qashqai pe care l-am descarcat de pe internet.
In el este sunt prezentate toate lucrarile de service care trebuie facute si intervalul de timp. (din 30.000/2ani in 30.000/2ani) si te ajuta daca esti putin priceput la mecanica si pe langa casa ta mai ai si niste scule.
La Deva cica prima revizie costa cca 1200 lei !

#7 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 18 December 2008 - 05:06 PM

La 30000 km....asa mi s-a spus de la inceput...

Salut,
Revizia o faci la 30000 km? Au mai exiatat la un moment dat niste discutii cu privire la intervalul reviziilor si cum ca acesta ar fi fost reduse cu toate ca Nissan nu a comunicat nimic oficial. Deci la cati km faci revizia?
Pentru cost cred ca poti suna la service sa intrebi de costul estimativ.

#8 TM69DNT

TM69DNT

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 21 December 2008 - 02:35 PM

Multzumim de link!

#9 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 266 posts

Posted 22 December 2008 - 09:33 AM

Multumesc pentru informatii!

#10 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 23 March 2009 - 09:55 PM

Salut voios de QQ-ist.
Tocmai ce am facut revizia de 30.000 pentru un motor de 1,6.
Schimbat ulei, filtru de ulei si filtru de aer.
Am rezolvat problema FLUERATULUI de curea si am inlocuit si proiectorul de ceata dreapta care era spart.
Totul a durat 4,1 ore dar in realitate cca. 2,5 ore. La un moment dat erau doi mecanici la masina mea.
Baietii de la Auto Europa Timisoara sunt profesionisti in sensul bun al cuvantului :D
Scuturatul buzunarelor 1520 lei din care cca. 400 lei manopera, proiectorul de ceata 130 euro + TVA.
Am avut probleme si cu cheia de contact care sa rezolvat prin softul de verificare.
In rest totul e OK. Recomadarea celor de la service schimbul de ulei +filtru sa se faca la 15.000 km. ;)

#11 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 24 March 2009 - 02:28 PM

[quote name='geproitm' date='Mar 23 2009, 07:55 PM' post='532']
Salut voios de QQ-ist.
Tocmai ce am facut revizia de 30.000 pentru un motor de 1,6.
Schimbat ulei, filtru de ulei si filtru de aer.
Am rezolvat problema FLUERATULUI de curea si am inlocuit si proiectorul de ceata dreapta care era spart.
Totul a durat 4,1 ore dar in realitate cca. 2,5 ore. La un moment dat erau doi mecanici la masina mea.
Baietii de la Auto Europa Timisoara sunt profesionisti in sensul bun al cuvantului :D
Scuturatul buzunarelor 1520 lei din care cca. 400 lei manopera, proiectorul de ceata 130 euro + TVA.
Am avut probleme si cu cheia de contact care sa rezolvat prin softul de verificare.
In rest totul e OK. Recomadarea celor de la service schimbul de ulei +filtru sa se faca la 15.000 km. ;)
[/quote

Cum ti-au rezolvat fluieratul???.....sunt tare curios pt ca si eu am aceeasi problema..

#12 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 24 March 2009 - 07:12 PM

Au desfacut surubul de intindere a curelei, au intins cureaua si apoi au strans la loc surubul.
Simplu ca "Buna ziua" daca stii ce trebuie sa faci. :D
Nu ca alti care imi propuneau sa scoata motorul din cutie ca sa-l lase mai jos, sa poata intinde cureaua :blink:

#13 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 25 March 2009 - 03:20 PM

Au desfacut surubul de intindere a curelei, au intins cureaua si apoi au strans la loc surubul.
Simplu ca "Buna ziua" daca stii ce trebuie sa faci. :D
Nu ca alti care imi propuneau sa scoata motorul din cutie ca sa-l lase mai jos, sa poata intinde cureaua :blink:

Stii de ce te intreb?......pt ca baietii de la service mi-au dat raspunsul de mai jos:

''...aparatorile aripilor de la rotile din fata au niste fante pt. scurgerea apei...,buuunnn,....cica la modelu meu(1.6 ben) acele fante nu au nici un fel de protectie pe partea interioara(spre motor),asa ca pe cureaua de la alternator ajunge apa cu noroi si de aici apare fluieratul''

Nu stiu ce sa mai cred!!!!!!

#14 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 14 May 2009 - 01:55 PM

Salutare....Am facut revizia de 30 000KM.... si surpriza maxima....numa' 520 lei m-a costat.Am avut o reducere de 60 lei pt ca am cumparat masina de la ei si nu mi-au schimbat filtrul de polen...au zis sa mai vin pe la ei dupa vro' de 10 000km...O sa va detaliez de pe factura cu alta ocazie,da' oricum mi se pare putin.

#15 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 266 posts

Posted 18 January 2010 - 11:25 AM

Salutare....Am facut revizia de 30 000KM.... si surpriza maxima....numa' 520 lei m-a costat.Am avut o reducere de 60 lei pt ca am cumparat masina de la ei si nu mi-au schimbat filtrul de polen...au zis sa mai vin pe la ei dupa vro' de 10 000km...O sa va detaliez de pe factura cu alta ocazie,da' oricum mi se pare putin.

Ne mai dai detalii despre revizie? In februarie urmeaza sa o fac si eu.

#16 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 18 January 2010 - 04:09 PM

Ne mai dai detalii despre revizie? In februarie urmeaza sa o fac si eu.

Tre' sa caut factura...da' din cate imi amintesc s-au schimbat numai consumabile:ulei,filtre(mai putin cel de polen,care mi l-au inlocuit la 40 000 km si a costat aprox. 250 lei cu tot cu manopera).

#17 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 18 January 2010 - 05:52 PM

Ozzy mi-a revenit problema FLUERATULUI de curea.
Sa stii ca cei care ti-au spus ca e de la fantele de pe aparatoarea aveau mare dreptate ;) .
Am observat ca de prin noiembrie, odata cu frigul si ploile a inceput FLUIERATUL curelei.
Deja m-am obisnuit si cu privirea mirata a trecatorilor :huh: de pe strada. Dau putin muzica mai tare si nu mai aud cureaua.
Eu ma apropiu de 43000 km si la 45000 cei de la service mi-au recomandat schimbul de ulei si filtru.

#18 OZZY

OZZY

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 170 posts

Posted 19 January 2010 - 02:59 PM

Ozzy mi-a revenit problema FLUERATULUI de curea.
Sa stii ca cei care ti-au spus ca e de la fantele de pe aparatoarea aveau mare dreptate ;) .
Am observat ca de prin noiembrie, odata cu frigul si ploile a inceput FLUIERATUL curelei.
Deja m-am obisnuit si cu privirea mirata a trecatorilor :huh: de pe strada. Dau putin muzica mai tare si nu mai aud cureaua.
Eu ma apropiu de 43000 km si la 45000 cei de la service mi-au recomandat schimbul de ulei si filtru.

Nu-mi spune...pt mine e un adevarat cosmar...ma tot duc cu vorba astia de la service,ca trebuie sa faca comanda la Buc. un spray special pt curele.Eu le-am spus ca vreau sa cumpar un asemenea spray,da' cica nu se gaseste bla,bla,bla...cred ca o sa caut pe net la un magazin online...apropo,daca gasesti ceva inaintea mea da-mi te rog de veste...

#19 geproitm

geproitm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted 21 January 2010 - 05:06 PM

Treaba cu spray-ul cred ca poate rezolva problema fluieratului de curea.
Uitandu-ma pe net am gasit cateva produse.
http://www.toptentra...22/Spray-Curele
http://www.clubaface...transmisie.html
http://www.accesoriu...onel-xenum.html
Cica impiedica alunecarea si scrasnitul curelei.

#20 dragosg

dragosg

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 266 posts

Posted 22 January 2010 - 09:40 PM

La inceput de februarie am sa ma duc sa fac revizia de doia ani/30000 km. Ma gandesc sa maerg la Cobalcescu mai ales ca au acum o promotie in care se acorda 30% reducere la manopera.
O sa revin cu impresii.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users