Jump to content

Photo

Cloncanit enervant in volan

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#1 ovi2

ovi2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 30 April 2012 - 09:15 AM

Pe drumuri proaste simti si auzi un cloncanit ciudat in volan. Masina nu are nici o problema de directie, jocuri sau cauciucuri proaste(de fapt sunt noi cauciucurile). Volanul nu are joc, dar cum intru pe drumuri pietruite sau asfalt prost se aude un zgomot care parca vine din volan sau de la coloana de directie se aude in volan.
A mai intalnit cineva problema asta? Sau pur si simplu directia e mai zgomotoasa(renault mai are antecedente), sau la mine o fi o defectiune (desi masina inca nu are 40.000 km)

#2 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 30 April 2012 - 03:17 PM

La X-trail si Qashqai fiind aproape identice dpdv al partii de rulare avem de a face cu ceva zgomote din cauza conceptiei. Nu stiu cum e la X-trail facelift dar la Qashqai 2010+ au rezolvat o parte din probleme. Ori au antifonat mai bine zonele afectate ori au adoptat alte solutii tehnice dar au redus mult din zgomote.
Referitor strict la problema pe care o ridici, numai un mecanic cu ureche "muzicala", experienta si buna-dispozitie ar putea sa-ti dea solutia corecta.
Dar daca e sa ne dam cu parerea, eu as zice sa verifici (sau un mecanic) caseta de directie. E posibil de acolo sa apara acest zgomot care zici ca pare a se auzi din volan. Nu trebuie sa ai joc mare in directie ca sa se auda cloncanitul. Orice directie dupa cateva zeci de mii de Km (mai ales daca cateva mii sau chiar cateva sute au fost pe off-road) incepe sa prinda joc. Mai mic sau mai mare, dar el exista. Unii mecanici il simt, altii nu, unii soferi il aud, altii habar n-au, asta e viata.

#3 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 02 May 2012 - 01:21 PM

Acelasi cloncanit il aveam si eu.
Dupa ce am verificat totul si nu era nicaieri nici un pic de joc, singurele elemente ramase au fost amortizoarele.
Si intr-adevar un amortizor era defect.

Attached Files

#4 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 02 May 2012 - 05:01 PM

Acelasi cloncanit il aveam si eu.
Dupa ce am verificat totul si nu era nicaieri nici un pic de joc, singurele elemente ramase au fost amortizoarele.
Si intr-adevar un amortizor era defect.

Unde era defectul?

#5 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 02 May 2012 - 07:16 PM

Amortizorul care este comprimat in fotografia de mai sus "batea in cap" la denivelari marunte si dese. Se tramsmitea in toata articulatia masinii. Dupa lungi cautari l-am descoperit. M-am gandit si eu la caseta de directie, la vreo bucsa de la articulatie, la flansa de la amortizor, la vreun pivot, etc....dar se pare ca a fost exact ce nu ma asteptam. Le-am schimbat pe amandoua acum doua saptamani, iar de atunci s-a linistit toata masina. Amortizorul care este destins inca mai este bun.

#6 ovi2

ovi2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 18 June 2012 - 02:12 PM

Am fost la reprezentanta si surpriza surprizelor. La o masina cu 40.000km ei sustin ca s-a dus coloana de directie, si deocamdata vor sa schimbe partea inferioara a coloanei (cea fara motorul servo). Nu stiu ce sa zic da parca nu i-as crede... A mai avut cineva o asemenea problema?

#7 popescu gabriel

popescu gabriel

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 19 June 2012 - 01:02 PM

Am fost la reprezentanta si surpriza surprizelor. La o masina cu 40.000km ei sustin ca s-a dus coloana de directie, si deocamdata vor sa schimbe partea inferioara a coloanei (cea fara motorul servo). Nu stiu ce sa zic da parca nu i-as crede... A mai avut cineva o asemenea problema?

la ce reprezentanta ai fost?? in ce oras??
cel mai bine e sa faci un test de directie la un service neutru nissan sau reno
ei te pot lamuri

#8 ovi2

ovi2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 20 June 2012 - 12:32 PM

La reprezentanta Nissan Cluj-Napoca...

#9 ovi2

ovi2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 17 September 2012 - 12:39 PM

S-a schimbat partea inferioara a coloanei de directie si problema persista. Cei de la reprezentanta nu au rezolvat problema si nici nu au fost instare sa zica care e problema.

#10 ovi2

ovi2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 12 January 2014 - 09:53 PM

Am descoperit ca nu e nici un defect mecanic. Problema e chiar airbagul de pe volan, care zic eu are o problema de design in modul de prindere. Airbagul culiseaza pe 2 tije metalice in sus si jos (claxon). Din pacate si orificiile din el sunt tot metalice, deci e metal pe metal si in mers in anumite pozitii poate trepida ducand la un anumit zgomot. :mellow:

#11 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 27 May 2015 - 10:21 AM

Salut ovi2! Cum ai rezolvat problema? De cateva zile mi-a aparut si mie acelasi cloncanit. Dupa ce am verificat toate elementele de la directie-suspensie, m-am indreptat catre coloana de directie. Am verificat partea de jos a coloanei de directie, mai precis cele doua cruci cardanice care o sustin. Nu am vazut uzura acolo sau vreun joc. Am observat cand misc brusc de volan ca se aude undeva inauntru, in volan, unde este airbag-ul. Trebuie sa desfac volanul si sa vad ce se intampla.

Edited by mac01, 27 May 2015 - 10:22 AM.

#12 diliuus

diliuus

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 10 June 2015 - 07:09 AM

Salutare,Si eu am un zgomot in volan care se apropie de decrierea de aici...se manifesta la drum pietrit/denivelat...am fost in service, a venit si cineva de la Bucuresti...nici un defect mecanic ci doar zgomote care tin de articuatiile volanului....asa mi s-a spus.E vorba de un qashqai 2012. Mai aveti noutati pe aceasta tema?

#13 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 10 June 2015 - 03:00 PM

Se pare ca problema nu este chiar asa simpla cum ma gandeam Este o problema in partea de sus a coloanei de directie, cea cu servomotorul care asista directia. Acolo apare un joc de undeva. Am reusit sa desfac airbag-ul, volanul, sistemele de comanda dar m-am oprit cand am vazut ca treaba se impute. Toata treaba se lungeste foarte mult iar eu aveam nevoie seara de masina. Asa ca am montat totul la loc. Daca aveam o a doua masina cu care sa ma misc era cu totul altceva. Cred ca peste cateva saptamani o sa-mi iau vreo cateva zile libere ca sa rezolv problema si sa desfac toata coloana de directie. Nu este vorba de nici un design al airbag-ului, altceva se intampla acolo si inca nu am aflat. Vom vedea.

Edited by mac01, 10 June 2015 - 03:05 PM.

#14 adrian_gda

adrian_gda

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 03 August 2015 - 08:23 PM

Salut Mac, ce ai mai facut cu cloncanitul ?

Ti-am spus ca si eu il am, cand merg pe piatra cubica sau denivelari se simte in volan. Daca modific catusi de putin pozitia volanului, un pic pe inaltime si adancime, nu se mai simte indiferent cat de rau e drumul. Desigur, pret de 1-2 saptamani dupa care reapare :)

Cei din reprezentanta ii dau sus si tare cu caseta, la demonstratia cu modificarea pozitiei volanului nu mai zic nimic...o dau in diverse.

Am vazut ca e o problema comuna mai multor marci auto, toate au in comun directia cu reglaj pe adancime si inaltime. Se pare ca de aici se trage, la mazda se pare ca le baga la greu vaselina undeva la reglajul coloanei si reapare mai tarziu...

Daca aveti ceva noutati, ne auzim intr-o noua postare.

#15 gabyo54

gabyo54

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 04 August 2015 - 07:42 AM

Buna,

Si eu am aceeasi problema, simt gropile mici in volan, ca si cum ar avea un joc vertical coloana de directie, ca si cum o bucsa de pe axul volanului ar fi deteriorata. Aceste simptome au aparut de la aproximativ 30.000 de km si cei de la service nu au recunoscut-o. Acum se si aude. Am cercetat pe mai multe forumuri si se pare ca e o probelma generala la nissanuri, o problema fara rezolvare. Daca e caseta de directie mare pacat pentru Nissan. Daca careva ati rezolvat problema, am vrea sinoi sa o rezolvam :)

#16 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 04 August 2015 - 05:06 PM

Din pacate nu am rezolvat nimic. Nu am avut timp. Merg cu masina asa cu toate ca este destul de enervant.

Se pare ca zgomotul provine de la caseta de directie.

Edited by mac01, 04 August 2015 - 05:07 PM.

#17 adrian_gda

adrian_gda

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 21 September 2015 - 04:41 PM

Salutare Mac01, ce ai facut pana la urma cu cloncanitul din volan ?

Mai ai ceva noutati ? Ai incercat sa modifici pozitia volanului atat din adancime cat si din inaltime ? eu am facut asa si nu mai cloncane pret de 2-3 saptamani, pe urma zgomotul enervant revine....

#18 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 568 posts

Posted 22 September 2015 - 11:25 AM

Adrian, spre rusinea mea, chiar nu am avut timp sa rezolv problema asta. Si tare mi-e frica ca ma apuca iarna cu ea. Am observat o chestie tare ciudata; cand ploua afara si este ud pe jos dispare cloncanitul. 

Edited by mac01, 22 September 2015 - 11:26 AM.

#19 kikol

kikol

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 05 October 2015 - 12:40 PM

Salutare tuturor.

Si eu am aceiasi problema la T31 din 2008.

Nu am nici o bataie in directie, am schimbat toate bucsile si bieletele, dar apare acel cloncanit pe macadam si mici denivelari, absolut enervant.

La amortizoare s-au uitat in service si pare totul ok.

Ma gandesc ca este posibil sa existe o bucsa sau un manson, sau ceva de genul asta pe coloana de directie, care daca se uzeaza duce la zomotul respectiv cand coloana de directie intra in trepidatie de la denivelari mici si dese.

#20 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 05 October 2015 - 08:22 PM

Ai joc in flansa. Din pacate la X-trail si la Qashqai, poate si la alte modele Nissan a proiectat o solutie foarte proasta.
Capul filetat al amortizorului se prinde in flansa intr-o piesa mobila. Acea piesa mobila capata joc fata de flansa.
La service pot sa traga si 100 de mecanici de masina ca nu pot invinge apasarea arcului ca sa obtina bataia intre piesa aia si partea fixa de flansa. In schimb in mers in anumite situatii nu tot timpul piesa aia joaca impreuna cu amortizorul fata de flansa care e prinsa in cele 3 suruburi pe masina.
Datorita sursei zgomotului acesta se propaga prin amortizor, bielete de directie si caseta de directie si pare ca se aude din zona coloanei de directie. In realitate e flansa dusa. Daca e flansa dusa poti avea ghinionul sa nu mai poti desface amortizorul de pe flansa. Capul amortizorului se poate suda in timp de partea mobila din flansa si nu se mai poate desface decat cu afectarea amortizorului. Eu am patit asta. Au scos mecanicii complet piulita care fixa capul amortizorului pe flansa si presiunea arcului nu a reusit sa desfaca rugina care a sudat amortizorul de acea piesa.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users