Jump to content

Photo

Tara de origine

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 abc666

abc666

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Interests:Any.

Posted 30 November 2011 - 11:14 PM

Buna ziua (chiar daca e seara), stimati "colegi". Intrucat sunt nou in breasla, cu scuzele ce se impun, va supun atentiei, pe scurt, o speta de natura juridica: detin un "nou X-Trail" din 2009, achizitionat direct de la un dealer din Bucuresti. Pe documentele de achizitie (factura) este precizat, citez: "Tara de origine: vehicul produs in Japonia", insa la o verificare recenta, la service-ul aceluiasi dealer, am aflat (cam tarziu, probabil din vina mea) ca autovehiculul este fabricat, de fapt, in UE. Aveti, va rog, vreo opinie cu privire la aceasta "inadvertenta" sau "neconcordanta"???.
Va multumesc pentru atentie si pentru un eventual comentariu.
Cu stima,
Corneliu BARBOSU

#2 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 417 posts

Posted 01 December 2011 - 12:13 AM

dupa cate stiu x-trail este o masina care se fabrica pina in 2009 numai in japonia iar din iunie 2009 se fabrica si in rusia.
x-trail este o masina bine gandita de japonezi si sper ca rusii sa nu dea rasol la asamblarea ei. motoarele sunt fr reusite asa ca masina nu cred ca o sa va dezamageasca.
cu privinta la "neintelegerea" dintre dv si dealer nu stiu ce sa va zic. mai degraba v-as intreba pe dv cum priviti acest lucru si ce aveti de gand sa faceti? le-ati spus celor de la nissan de acest inconvenient? ce v-au raspuns?
nici mie nu mi-ar place sa fiu inselat, sa aflu ca masina este fabricata in rusia iar pe acte sa fie trecuta japonia. puteti fr bine sa le dati produsul inapoi si sa le cereti banii ptr simplu fapt ca v-au inselat sau sa ajungeti cu ei la o intelegere si sa va monteze o alarma, covorase, etc.
acum spuneti-ne si noua mai multe detalii despre masina. care a fost pretul final si cati km are masina? este benzina sau diesel? ce echipare are masina; confort, sport sau elegance?
unde este scris ca masina a fost fabricata in rusia?
sanatate multa si sa o stapaniti sanatos!

Edited by mac01, 01 December 2011 - 01:35 AM.

Nissan X-Trail 2.0l dci 175 Cp

#3 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 598 posts

Posted 01 December 2011 - 04:51 AM

Buna ziua (chiar daca e seara), stimati "colegi". Intrucat sunt nou in breasla, cu scuzele ce se impun, va supun atentiei, pe scurt, o speta de natura juridica: detin un "nou X-Trail" din 2009, achizitionat direct de la un dealer din Bucuresti. Pe documentele de achizitie (factura) este precizat, citez: "Tara de origine: vehicul produs in Japonia", insa la o verificare recenta, la service-ul aceluiasi dealer, am aflat (cam tarziu, probabil din vina mea) ca autovehiculul este fabricat, de fapt, in UE. Aveti, va rog, vreo opinie cu privire la aceasta "inadvertenta" sau "neconcordanta"???.
Va multumesc pentru atentie si pentru un eventual comentariu.
Cu stima,
Corneliu BARBOSU

Rusia nu e parte a UE. Deci daca era fabricat in Rusia nu scria "Made in EU".
Ce ma intriga este detaliul despre provenienta autovehiculului. De unde ati dedus (citit, auzit) ca este produs in UE ?

#4 Diesel

Diesel

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts

Posted 01 December 2011 - 10:29 AM

Conform wikipedia Xtrail este produs in urmatoarele locatii:

Fukuoka, Japan
Samut Prakan, Thailand
San Yi Miao Li Hsien, Taiwan,
Cairo, Egypt,
Santa Rosa, Laguna, Philippines
Purwakarta, Indonesia (NMI)[1]

Daca in acte scrie Produs in Japonia, atunci acolo e produs. Cele mai edificatoare sunt actele vamale care le are dealerul si care, de obicei, sunt puse la dispozitia clientului (copii). In cazul meu, puteam sa aflu asa ca Touareg-ul pe care l-am cumparat a fost fabricat in Slovacia, la Bratislava - dar eu stiam asta cand am facut contractul, ma informasem deja si nu ma asteptam sa vina fabricat in Germania (pt simplu fapt ca in Germania nu se produce vreun Touareg).

Pe de alta parte, in nici o instanta nu ati castiga vreun proces legat de tara de origine a produsului atata timp cat in contractul de vanzare cumparare nu e specificat unde e produsa masina. Ei v-au livrat masina cu specificatiile din contract, iar dv ati acceptat-o...

Ar fi interesant sa precizati care a fost procedura prin care ati aflat ca masina a fost produsa in UE. Singura fabrica Nissan din UE se afla in Anglia si acolo nu se produce Xtrail ci doar Qashqai (si altele dar nu Xtrail). Posibil insa ca pe unele componente sa scrie Made in EU. In acest sens, e cunoscut ca la Mioveni-Pitesti se produc cutii de viteza manuale pentru o gama larga de Nissan.

Pe de alta parte, daca masina are un motor dci (de origine Renault) e normal ca pe el sa scrie Made in EU chiar daca masina a fost construita in Japonia.

Ca fapt divers, un prieten si-a cumparat un VW Jetta MY 2012, si stia la cumparare ca masina e produsa in Mexic, ca va trece oceanul cu vaporul etc... Mare a fost surpriza la livrare (care a fost cu intarziere) cand dealerul i-a spus ca masina a venit din Mexic ca o colectie de piese CKD si ca de fapt masina a fost asamblata in Germania pentru evitarea taxelor vamale pt un produs non UE.

Edited by Diesel, 01 December 2011 - 10:48 AM.

#5 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 417 posts

Posted 01 December 2011 - 11:24 AM

Rusia nu e parte a UE. Deci daca era fabricat in Rusia nu scria "Made in EU".
Ce ma intriga este detaliul despre provenienta autovehiculului. De unde ati dedus (citit, auzit) ca este produs in UE ?

din cauza asta am ocolit cuvantul UE. rusia fiind mai aproape decat japonia m-am gandit ca poate acolo a fost fabricata masina (costuri de transport mai mici catre tara noastra) iar domnu corneliu a facut o confuzie. sau poate vorba colegului diesel se referea la motor.
oricum asteptam mai multe detalii, si mie mi s-a parut ceva in neregula.
http://www.adevarul...._145785919.html

Edited by mac01, 01 December 2011 - 11:53 AM.

#6 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 598 posts

Posted 02 December 2011 - 05:39 PM

din cauza asta am ocolit cuvantul UE. rusia fiind mai aproape decat japonia m-am gandit ca poate acolo a fost fabricata masina (costuri de transport mai mici catre tara noastra) iar domnu corneliu a facut o confuzie. sau poate vorba colegului diesel se referea la motor.
oricum asteptam mai multe detalii, si mie mi s-a parut ceva in neregula.
http://www.adevarul...._145785919.html

Cred ca ne agitam degeaba. Domnul Corneliu Barbosu (sic!) a vrut doar sa ne testeze cunostintele despre Nissan. :D

#7 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 417 posts

Posted 03 December 2011 - 10:01 PM

eu am zis sa mai avem un pic de rabdare poate apare dar cred ca mare dreptate ai :D

#8 abc666

abc666

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Interests:Any.

Posted 16 January 2012 - 05:48 PM

La multi ani!
Va multumesc tuturor pentru atentie, cu scuze pentru ca nu am "aparut" o perioada de timp. Deci, pe factura de achizitie figureaza "Vehicul produs in Japonia", iar la revizie am constatat ca motorul este Renault. Asta a fost toata nedumerirea mea. Cum spunea cineva, case closed.
Va multumesc inca o data.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users