Jump to content

Photo

Informatii utile

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Adicuigrec™

Adicuigrec™

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 29 November 2011 - 04:49 PM

Acest topic este creat pentru noi toti, posesori de Nissan Tiida. Topicul este facut pentru a oferii sfaturi(din experienta noastra), informatii utile si tot ce vi se pare voua important,lucruri pe care nu le stiati si le-ati aflat pe pielea voastra. Va rog sa specificati daca masina este diesel sau benzina.(daca nu scrie in semnatura)

#2 Adicuigrec™

Adicuigrec™

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 29 November 2011 - 06:10 PM

Reserved

Edited by Adicuigrec™, 30 November 2011 - 06:26 PM.

#3 Adicuigrec™

Adicuigrec™

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 29 November 2011 - 06:34 PM

Acest topic este creat pentru noi toti, posesori de Nissan Tiida. Topicul este facut pentru a oferii sfaturi(din experienta noastra), informatii utile si tot ce vi se pare voua important,lucruri pe care nu le stiati si le-ati aflat pe pielea voastra. Va rog sa specificati daca masina este diesel sau benzina.(daca nu scrie in semnatura)

Incep eu primul.
1. Cu toate ca in carte scrie sa folositi numai ulei 5w30 puteti folosi fara probleme 5w40. Pana si la reprezentanta folosesc 5w40
2. In cazul in care va schimbati discurile fata, cu piese comandate de voi ,MASURATILE INAINTE pt ca pe tiida sunt 2 tipuri. De 26 sau 28 cm. La mine sunt de 28.
3. Becurile de la proiectoare sunt H8 insa se pot folosi si H11 daca modificati putin clemele de prindere ale becului. Comparati becurile si va ve.ti da seama.
4. Cureaua de accesorii scartaie si cand e aproape noua. Putin WD40 si trece
5. Daca se intampla sa "pocneasca" volanul in viraje, la viteze mici e normal. Cel putin asa mi s.a spus la reprezentanta.
6. Verificati uleiul cel putin de 2 ori pe luna. Martorul din bord se aprinde cand scade presiunea uleiului nu cantitatea. Daca se aprinde becul de obicei e prea tarziu
7. Sistemul one-touch de la geamul soferului, in cazul in care nu functioneaza, se poate reseta. Trebuie doar sa lasati geamul complet si sa mai tineti apasat pe buton 5 secunde. Apoi il ridicati complet si tineti apasat tot 5 secunde.
8. Iarna geamul soferului se inchide mai greu
9. Nu va chinuiti sa curatati clapeta de acceleratie singuri pt ca oricum tre sa mergi la reprezentanta sa o resetati.

#4 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 30 November 2011 - 11:43 AM

[quote name='Adicuigrec™' date='29 November 2011 - 06:34 PM' timestamp='1322584469' post='8006']
Incep eu primul.
1. Cu toate ca in carte scrie sa folositi numai ulei 5w30 puteti folosi fara probleme 5w40. Pana si la reprezentanta folosesc 5w40

Mie mi-au pus la prima revizie/ Badsi / Mobil 5W50 :))
Altii pun Aral..samd in fct de ce au pe stoc pe principiul "las' ca merge.."

CUreaua de accesorii scartaie si de la condens/umezeala etc mai ales cand motorul este rece. WD 40 nu cred ca ajuta pt ca fiind un spray pe baza de ulei anuleaza frecarea si automat va patina..

Becurile proiectoare sunt H8 intr-adevar..se gasesc destul de greu si sunt destul de scumpe..nu le mai folosesc decat atunci cand e ceata.

Geamul se inchide mai greu iarna, in speta sub 0 grade, e normal. Mie insa cel din dreapta fata imi urca mult mai greu decat restul..

CU uleiul nu am probleme - la aprox 6 luni mai adaug 50-100 ml dar nu am observat sa consume si nici martorul nu s-a aprins niciodata..
Tiida 1.6 benzon.

#5 Adicuigrec™

Adicuigrec™

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 30 November 2011 - 06:29 PM

[quote name='Eduard' date='30 November 2011 - 12:43 PM' timestamp='1322646184' post='8018']
[quote name='Adicuigrec™' date='29 November 2011 - 06:34 PM' timestamp='1322584469' post='8006']
Incep eu primul.

Mie mi-au pus la prima revizie/ Badsi / Mobil 5W50 :))
Altii pun Aral..samd in fct de ce au pe stoc pe principiul "las' ca merge.."

CUreaua de accesorii scartaie si de la condens/umezeala etc mai ales cand motorul este rece. WD 40 nu cred ca ajuta pt ca fiind un spray pe baza de ulei anuleaza frecarea si automat va patina..

Becurile proiectoare sunt H8 intr-adevar..se gasesc destul de greu si sunt destul de scumpe..nu le mai folosesc decat atunci cand e ceata.

Geamul se inchide mai greu iarna, in speta sub 0 grade, e normal. Mie insa cel din dreapta fata imi urca mult mai greu decat restul..

CU uleiul nu am probleme - la aprox 6 luni mai adaug 50-100 ml dar nu am observat sa consume si nici martorul nu s-a aprins niciodata..
Tiida 1.6 benzon.
[/quote]
eu am folosit WD40 si nu mai scartaie. Ulei nu am adaugat niciodata.

#6 Cosmin

Cosmin

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 07 December 2011 - 05:01 PM

Salut

Stie cineva de unde as putea cumpara niste covorase de cauciuc bej pentru Tiida mea Sedan si care sa se potriveasca perfect, eventual sa aiba si sistemul de prindere pentru cel de la sofer?

Si, eventual, de unde as putea cumpara o tavita sau un covoras de cauciuc negru pentru portbagaj (Tiida Sedan)?

Multumesc

Cosmin

#7 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 08 December 2011 - 09:43 AM

Salut

Stie cineva de unde as putea cumpara niste covorase de cauciuc bej pentru Tiida mea Sedan si care sa se potriveasca perfect, eventual sa aiba si sistemul de prindere pentru cel de la sofer?

Si, eventual, de unde as putea cumpara o tavita sau un covoras de cauciuc negru pentru portbagaj (Tiida Sedan)?

Multumesc

Cosmin

Covorase: http://autoaccesorii...cts.php?id=5373

Tava portbagaj: http://autoaccesorii...cts.php?id=7524

Google is your friend :)

#8 Cosmin

Cosmin

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 08 December 2011 - 11:20 AM

Covorase: http://autoaccesorii...cts.php?id=5373

Tava portbagaj: http://autoaccesorii...cts.php?id=7524

Google is your friend :)

"Google is your friend"....as prefera cand dam aici niste solutii, sa le dam exact pentru situatiile prezentate....Eu intrebam de covorase de cauciuc bej si de tava de portbagaj pentru masina mea, Tiida Sedan. Crede-ma, Google is not my friend pentru ceea ce caut eu, in Romania.

Multumesc

#9 gtfmiofe

gtfmiofe

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 08 December 2011 - 04:36 PM

covorase bej? nu cred ca exista asa ceva. cand am luat masina am cerut si covorasele sa le cumpar si au fost negre, cred ca m-ar fi intrebat de care vreau tinand cont ca interiorul este bej. oricum, nu cred ca ar tine la tavaleala o culoare deschisa. pentru covorase negre incearca la Serus, sunt scumpe dar merita, cauciucul este mai gros si se potrivesc perfect fata de altele facute de cine stie.

#10 Cosmin

Cosmin

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 09 December 2011 - 10:19 AM

covorase bej? nu cred ca exista asa ceva. cand am luat masina am cerut si covorasele sa le cumpar si au fost negre, cred ca m-ar fi intrebat de care vreau tinand cont ca interiorul este bej. oricum, nu cred ca ar tine la tavaleala o culoare deschisa. pentru covorase negre incearca la Serus, sunt scumpe dar merita, cauciucul este mai gros si se potrivesc perfect fata de altele facute de cine stie.

Multumesc pentru sfaturi. Le stiu si eu pe cele negre pentru ca m-am uitat pe un catalog cu putinele accesorii Nissan Tiida. Pacat ca nu s-au gandit sa faca si niste coorase bej pentru vehiculele cu interior bej. Eu am acum unele bej dintr-un cauciuc f bun cumparate de mine de la Cora cand mi-am luat masina. Dar nu se potrivesc f bine, se misca. In schimb tin f bine la umezeala si la mizerie, cauciucul este f gros (aprox 20 mm) si se potrivesc f bine cu interiorul masinii...doar ca se misca, nu sunt fixe.

Dar mai caut...

#11 Eduard

Eduard

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 09 December 2011 - 10:26 AM

Multumesc pentru sfaturi. Le stiu si eu pe cele negre pentru ca m-am uitat pe un catalog cu putinele accesorii Nissan Tiida. Pacat ca nu s-au gandit sa faca si niste coorase bej pentru vehiculele cu interior bej. Eu am acum unele bej dintr-un cauciuc f bun cumparate de mine de la Cora cand mi-am luat masina. Dar nu se potrivesc f bine, se misca. In schimb tin f bine la umezeala si la mizerie, cauciucul este f gros (aprox 20 mm) si se potrivesc f bine cu interiorul masinii...doar ca se misca, nu sunt fixe.

Dar mai caut...

Doar pe amazon vad ca sunt: http://www.amazon.co...23418912&sr=8-7

#12 Cosmin

Cosmin

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 09 December 2011 - 01:04 PM

Doar pe amazon vad ca sunt: http://www.amazon.co...23418912&sr=8-7

Multumesc pentru propunere...Am mai incercat si mai demult acolo dar nu stiu de ce, nu pot comanda. Mi se spune ca produsele nu pot fi trimise la adresa mentionata. Habar n-am ...poate nu le place de mine, nu stiu :)

Dar, am mai gasit si eu in urmatoarele locuri (poate sunt si alti posesori de Tiida care ar fi interesati):

- astea mi se pare cele mai bune, pe un site din America (si tot la ei exista si covoras pt portbagaj, inclusi pt Sedan) http://www.carid.com...ner-216115.html

- si astea par bune si sunt de pe un site din China (eu am mai comandat pe un site asemanator, dhgate, si au ajuns produsele) http://www.dinodirec...-car-floor.html . Si aici au si covoras pt porbagaj.

De pe ambele site-uri livreaza si in Romania doar ca ar fi cam scump sa comand si sa platesc mai mult de jumatate din total pe curierat. Ar fi mai convenabil daca ar mai fi si alte persoane interesate (nu neaparat de covorase si nu neaparat de accesorii auto) si daca s-ar comanda printr-o singura comanda, la o singura adresa si astfel s-ar plati o singura data curieratul, al carui cost s-ar imparti la fiecare persoana.

Eu oricum sunt cu ochii pe site-urile astea si cum au o oferta (cum stiu ca au mai fost dar nu am fost eu pe faza) cu transport gratuit, imi si comand.

#13 thor

thor

Member

• Members
  • PipPip
  • 11 posts

Posted 13 January 2012 - 02:34 PM

AJUTOOOOOOOOOOOOOR!
va rog, poate cineva sa ma indrume spre un magazin (daca se poate online) cu elemente de caroserie pt tiida?
tocmai am busit-o in fata...
nu rau dar suficient cat sa ii sparg bara si vasul cu lichid de parbriz... :(
astia la reprezentanta cer 400 de euro pe o bara si, sincer, nu cred ca face...
la dezmembrari nu se gasesc piese pt tiida...
la on line..foarte greu...
poate stie cineva...sau poate dezmembrati vreuna.
pentru comunicare, las nr de tel 0769619696 si adresa de email: chesaru_cosmin@yahoo.com
multumesc tuturor!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users