Jump to content

Photo

Impresii Tiida

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#21 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 05 January 2009 - 12:29 PM

VA DAU MAI MULT DECAT UN RASPUNS !!
AM O TIDA 1.6 BENZINA 110 CP, ACHIZITIONATA IN NOV.2007.
DACA VA SPUN CATE PROBLEME AM AVUT PANA ACUM ATI ZICE CA AM CEVA IMPOTRIVA ACESTEI MARCI PE CARE AM INDRAGIT-O SI EU PANA DE CURAND!
PE SCURT:LA 5000 KM CONSTATARE DEFECTIUNI CASETA DIRECTIE,LA 15000 SCHIMBATA CASETA DE DIRECTIE(A DURAT 2 LUNI PANA MI-A ADUS-O),RAUL ABIA ACUM INCEPE LA 25.000 AM COMPLETAT CU 800ML ULEI,IAR ACUM O MONITORIZEZ DIN 1000 IN 1000 SI MAI PUN 50-100 ML PANA SE VA LUA O DECIZIE
(NU STIU CATA RABDARE O SA MAI AM) ...SA NU UIT ULEIUL IL CUMPAR EU

COSTURI! ACESTA ERA RASPUNSUL PE CARE IL ASTEPTATI
LA 15.000(DESI NU ERA OBLIGATORIE) COSTA 780 RON,IAR LA 30.000 (FACUTA IERI 27.11) A COSTAT 1450 RON!!! (DOAR CU PLACUTE FATA,DACA TREBUIAU SI CELE DE SPATE COSTA 1800 RON)DUPA PAREREA MEA EXAGERAT. DEZAMAGIRE ?PUTIN SPUS DACA MAI VRETI AMANUNTE sorinescu36@yahoo.com

Tocmai am verificat uleiul la Tiida sotiei (motor de 1,6, cutie automata)
La 16.000 Km, uleiul e exact la nivelul MAX.
Deci in 16000 Km nu a consumat ulei deloc.

Probabil ai vre-o problema la motor... segmenti, garnituri, etc...
Eu zic sa incerci si alte service-uri...
In Timisoara, cei de la Auto Europa, dealeri Nissan sunt destul de seriosi... si fac treaba...
Cat despre caseta de directie, e destul de greu de "stricat" caseta de pe tiida... Eventual sistemul de directie electrica, controlerul motorului electric ar putea face probleme din cauza bateriei, a menevrelor excesive, etc...

#22 fdumit

fdumit

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 08 January 2009 - 01:10 PM

100 eur+TVA bucata !!!

#23 ionpana

ionpana

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 20 January 2009 - 07:09 PM

Salutare la toata lumea.

Ma adresez posesorilor de Tiida al caror model are comenzi pe volan cu urmatoarea intrebare: La voi comenzile sunt luminate atunci cand aprindeti farurile? La mine nu...

Multumesc.

#24 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 21 January 2009 - 01:59 AM

Salutare la toata lumea.

Ma adresez posesorilor de Tiida al caror model are comenzi pe volan cu urmatoarea intrebare: La voi comenzile sunt luminate atunci cand aprindeti farurile? La mine nu...

Multumesc.

Nu. la tiida comenzile de pe volan nu sunt iluminate.
La Primera sunt iluminate.

#25 Christopher

Christopher

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 February 2009 - 09:24 PM

Salut cu respect toti forumistii. Am comandat Sedan Tiida 1,6 benzen A/T, pentru Bucuresti plus ceva provincie, 50% family, 50% serviciu, ce ziceti voi? Oricum :rolleyes: orice ati spune negativ aici comanda e data. :)

#26 Elco

Elco

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 293 posts

Posted 03 February 2009 - 10:06 AM

Salut cu respect toti forumistii. Am comandat Sedan Tiida 1,6 benzen A/T, pentru Bucuresti plus ceva provincie, 50% family, 50% serviciu, ce ziceti voi? Oricum :rolleyes: orice ati spune negativ aici comanda e data. :)

1,6 A/T e suuuper pentru oras.
Consum scazut in oras, decent extraurban, extrem de lejer de condus prin Bucuresti-ul aglomerat, doar ca varianta hatch parca arata mai bine... si are bancheta spate culisanta.

Singura problema cu varianta 1,6 A/T e ca nu prea poate sa treaca de 170 Km/h din cauza cutiei de viteze gandita pentru trafic urban.
Are doar 4 viteze (3+overdrive) cu reprize luungi.
Se descurca binisor in depasiri la kickdown.
Cutia invata stilul de condus: daca accelerezi si franezi brusc de 3-4 ori, va reactiona prompt si va face kickdown mai "sus" la pedala.
Daca accelerezi si franezi mai lent "batraneste" va reactiona ca atare si va trebui sa apesi pedala la capat pt kickdown.

I-am luat neveste-mii una hatch si de cand conduce automatica, nu mai vrea sa coduca manuala.

Posted Image

Posted Image

Sa ai noroc de ea si sa o folosesti sanatos.

Edited by Elco, 03 February 2009 - 10:14 AM.

#27 PauL05

PauL05

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 07 August 2009 - 02:38 PM

Masina se comporta Super Bine pe Drum :) Chiar putin Dezamagitor la Curbe mari , cum n'am ESP ( Accenta +) dar in Rest , masina e super . Performanta ok , pot spune ca motor e destuL de bun ( BenzinA ) , Exterioru , spatele imi place ( Sedan ) fata nu prea imi place , dar in Rest masina e super. Totusi e un Nissan :)

#28 tiida

tiida

Member

• Members
  • PipPip
  • 17 posts

Posted 30 January 2012 - 06:37 PM

buna,de unde ai instalat acel sistem de navigatie?poti vedea cu ea in spate?si cam la ce pret as putea so achizitionez?apropo cum e cutia automata?

#29 tiida

tiida

Member

• Members
  • PipPip
  • 17 posts

Posted 30 January 2012 - 07:00 PM

Ca sa fiu on toppic am o tiida din 2007 si pana in acest an am facut cu ea aproape 89.000 kilometri si pot spune ca e super.Detin modelul accenta TESHS(editie limitata) cu motor de 1,6 de 110 cai.
E o masina foarte buna,spatiul din interior este imens,iar pozitia la volan este comfortabila.Exteriorul nu este foarte atragator fiindca are farurile foarte mari si se vede foarte bine pe timp de noapte,nu trebuie sa-i pui xenoane.Motorul este foarte bun fiind pe lant,nu ofera foarte multa putere dar deajuns pentru a atinge o viteza destul de mare.Cutia manuala in 5 trepte,scurta este potrivita aceste masini,pacat cu nu iau pus si a 6 viteza.
Unul dintre punctele slabe al tiidei este ca vine cu genti de 15 iar in curbe nu este foarte stabila.O am de 5 ani si am schimbat 2 bucse si consumable,in rest nimic si nu pot spune ca nam fortat-o,a dat tot ce poate,am condus cu aproape 190 pe autostrada.
Pe scurt e o masina super de familie care iti ofera confort,siguranta,spatiu,dotari si nu este chiar scumpa in comparatie cu skoda octavia sau golf v variant.
Daca mai doriti detalii va rog intrebati-ma.

#30 Klausi

Klausi

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 747 posts

Posted 31 January 2012 - 02:06 AM

buna,de unde ai instalat acel sistem de navigatie?poti vedea cu ea in spate?si cam la ce pret as putea so achizitionez?apropo cum e cutia automata?

Uite aici ai unitatea originala. O chinezarie nu e cu mult mai ieftina, iar calitativ nu se compara.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users