Jump to content

Photo

DISTRIBUTIE X-TRAIL T31

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#21 mark

mark

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 posts

Posted 16 July 2011 - 08:18 PM

Preturile de la noi sunt mai mari in majoritatea cazurilor decat in vest. Daca vreti sa verificati daca pretul e teapa puteti merge pe w w w. arnex. r u si dati codul piesei si aflati cat costa in rusia. De obicei preturile lor sunt cu cca 30-35 % mai mici decat la reprezentanta in romanica. Dar aveti un etalon.
Apoi nu va opreste nimeni sa cautati in vest. Cei din partea de vest a tarii sunt conectati mai bine la adaosurile normale de dincolo de granita si teoretic va puteti comanda piese si chiar face revizia la orice reprezentanta Nissan din europa.
Comoditatea se plateste scump in .ro! ;)

MULTUMESC pt info cu verificarea preturilor este o chestie utila pt toti posesorii de Nissan.Dar din cite vad si norocul joaca un rol important la orice masina ai acum am citit cazul Nissan-ului din 2008 cu lantul, cred ca din timp in timp e buna o vizita de verificare la service dar cum vesnic santem in goana si criza de timp e mai greu.

#22 adiciu

adiciu

Member

• Members
  • PipPip
  • 11 posts

Posted 11 September 2015 - 09:12 PM

Kit de distributie pentru tractorul meu, ce ziceti merita luat? producator din ce am gasit pe un alt site cu o poza identica ar fi eliteauto;
Référence du fabricant: FAI AutoParts
Numéro de pièce fabricant: OP004 + HS490E + KSB1340
Autre Numéro Pièce: TCK58

linkul de pe ebay mai jos

http://www.ebay.co.u...=item3f4d2fafd8

cine e producatorul oficial al kitului de distributie, sau unde as putea gasi altii mai buni, daca astia nu sunt buni. Sunt la faza in care vreau sa cumpar eu toate piesele si tot ce trebuie schimbat, nu prea mai am incredere in mecanici si sursa lor de piese de schimb

Update,

am gasit o lista de producatori pentru kitul de distributie, dar nu stiu cine si ce e, buni rai, care e oficialul lor?

AUTEX

FAI AutoParts

FEBI BILSTEIN

IJS GROUP

IPD

MALÒ

SWAG

Edited by adiciu, 11 September 2015 - 10:23 PM.

#23 mac01

mac01

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 570 posts

Posted 12 September 2015 - 12:21 AM

Chitul este interesant. Ai in set si garnitura de chiuloasa, si cea a galeriei de admisie, de evacuare, suruburile care prind chiulasa, etc...cu toate ca nu stiu la ce-ti trebuiesc. Poate doar cand repari motorul. Eu am intrebat acum doi ani in RO de chitul de distributie si l-am gasit pe undeva pe la 900 lei. Deci chitul gasit de tine este foarte bun la pret , mai ales ca are si alte piese pentru motor destul de importante. Eu zic ca faci o treaba buna daca-l cumperi. 

Edited by mac01, 12 September 2015 - 12:26 AM.

#24 adrian_gda

adrian_gda

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 29 November 2015 - 04:49 PM

Salutare la toata lumea !

Am sa va scriu si eu cateva intamplari legate de acest subiect, asa cei care se vor confrunta cu probleme similare pot accesa mai multe informatii.

Al meu X-Trail este din 2008 si are 186.000 km, 2.0 si 150cp.

In urma cu 3 saptamani am sesizat un sunet ciudat din zona distributiei in momentul in care turam motorul peste 2.200 rpm. Am dus masina in service pentru constatare la Badsi Pipera...aici 2 baieti " priceputi " s-au jurat cu mana pe inima ca am pompa de apa terminata ! Ce sa mai, tragedie.. semnez pe propria raspundere daca vreau sa plec cu masina de acolo pentru ca pompa se poate bloca oricand generand distrugeri in lant.

Deviz '' a la Badsi '' 3.000 lei cu tot cu manopera, pompa si curea accesorii.

Ma duc la Auto Cobalcescu ( aici avand un mecanic bun in zona Nissan ) pentru a schimba pompa de apa si cureaua, cumparate in rigie proprie. Surpriza, pompa nu avea nimic, cureaua era intacta...vinovat de sunetul respectiv o amarata de rola din zona de accesorii !

Concluzie:

Daca tot le aveam cumparate, am schimbat intreg kit-ul de accesorii impreuna cu pompa de apa.

Sunet de frecare lant in zona distributiei, numai cand este motorul rece. 

Recomandare: de schimbat cat mai rapid, cost pe original regie proprie : 800 lei + manopera ( aici nu stiu costurile ).

Lantul nu este pe viata in nici un caz, imi spunea respectivul de la Auto Cobalcescu ca a schimbat multe distributii pe motorul nostru.

Numai bine !

#25 dandumit

dandumit

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 17 September 2020 - 10:07 AM

Ce bine era daca citeam thread-ul asta din timp ! 

Sa vedem ce o sa fie la mine ...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users