Jump to content

Photo

SPALATORII AUTO

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 16 November 2010 - 11:59 AM

Deschid acest subiect pentru ca de multe ori spalatoriile nu sunt chiar ceea ce par...sau ce ofera. Pot lasa urme...
Avem cateva variante de a spala masina. Ce alegem? sau ce ar fi mai indicat dupa experienta voastra?

Varianta 1. Spalat acasa cu detergent, galeata(sau furtun) si burete?
Varianta 2. Spalatoria cu jet, spuma activa, ceara...stergere la manuta cu laveta sau piele de caprioara?
Varianta 3. Spalatoria (non)ecologica cu perii, aplicare ceara...etc?

Din experienta mea:
Prima spalare cu perii am experimentat-o acum vreo 6 ani la OMV....dezamagirea a fost foarte mare. Nu stiu ce au facut, ce au aplicat, dar se observau clar urmele de perii pe vopsea si pe faruri. De atunci nu am mai calcat in asa ceva. Eram cu Kia pe atunci...si era noua masina.
La spalatoriile cu jet, care folosesc spuma activa mai sunt unii care baga buretele pe masina...nu au rabdare sa astepte. Asa ca atentie...eu am patit-o. Mai bine intrebati inainte cum procedeaza sau stati pe langa masina sa nu aveti surprize.
Prima varianta este cam complicata. Daca aveti curte e ok. Pe strada in fata blocului este ilegal si va puteti lua o amenda maricica.

#2 Qashqai

Qashqai

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted 16 November 2010 - 07:43 PM

Varianta 2. Spalatoria cu jet, spuma activa, ceara...stergere la manuta cu laveta sau piele de caprioara?
este cea optata de mine, dar stau pe langa baieti, sau varianta in care le dictez de la inceput ce trebuie sa faca.

in repezeala dupa clienti cat mai multi si dupa bacsis, unii mai uita sa faca si calitate, nu de putine ori pe sub praguri si pe aparatorile de plastic de sub roti era pamant umezit(noroi), le aratam, "reparau" dar nu mai trec eu pe acolo :) deci si-au pierdut un client, si pe langa mine pe altii, care nu ii mai indrum pt servicii de mantuiala.
in principiu in Iasi preturile nu difera f mult de la o spalatorie la alta, si cred ca e o medie de 27RON interior+exterior cu spuma activa.

Edited by Qashqai, 16 November 2010 - 07:43 PM.

#3 mishulikus

mishulikus

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 16 November 2010 - 09:44 PM

Problemele cele mai mari apar iarna cand trebuie sa dea jos de sub masina si din spatele presurilor zapada plina de sare si nisip.
Am o gramada de emotii iarna cand merg la spalatorie. Mi-au zgariat Qashqai-ul in prima luna de iarna. Nu mai spun ca voiau sa dea cu buretele peste spuma activa...sa mearga mai repede Posted Image .
Adevarul este ca te risti la orice spalatorie. I-am intrebat ce raspunderi isi asuma...raspuns "nici o raspundere, pe riscul dumneavoastra".
Acum vreo luna la o spalatorie noua...m-am intors o secunda cu spatele si am auzit o bufnitura de portiera. Se apucase unu sa deschida portbagajul si sa il tranteasca " sa iasa apa de la numar"Posted Image Posted Image ...am crezut ca a fost asa o scapare...dar voia sa repete figura sa imi demonstreze Posted Image . Daca de fata cu mine au facut asa ceva...nu vreau sa imi imaginez ce fac atunci cand nu esti prezent langa masina.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users